Chełmża, dn. 22.09.2009 r.
KONSPEKT ZAJĘĆ
Blok tematyczny: ,,Już jesień”
Temat dnia: ,,Kasztany”
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi rozpoznać jesień po charakterystycznych jej cechach,
- dziecko zna nazwy podstawowych kolorów,
- dziecko chętnie bierze udział w zabawie ruchowej,
- dziecko próbuje określić położenie przedmiotów w przestrzeni,
- dziecko próbuje zaśpiewać I zwrotkę i refren piosenki ,,Kasztanki”,
- dziecko wie jak wygląda kasztanowiec, potrafi określić jego cechy charakterystyczne,
- dziecko próbuje namalować farbami kasztana
Metody:
- słowna - pogadanka, objaśnienia,
- oglądowa - pokaz,
- czynna - zadania stawiane do wykonania
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- kasztany,
- liść kasztanowca,
- ilustracja drzewa kasztanowca,
- farby,
- pędzle,
- kartki,
- gąbka do wycierania pędzelka,
- kubeczki z wodą
Przebieg zajęć:
Zabawa ruchowa ,,Gdzie jest kasztan”. Nauczycielka ukryła pomiędzy zabawkami kasztany. Dzieci muszą je wszystkie odnaleźć i powiedzieć, gdzie leżały.
Wspólny śpiew I zwrotki i refrenu piosenki ,,Kasztanki” - J. Osińska (słowa).
Wiatr pogłaskał stary kasztan po złotej czuprynie,
a w ogródku już kasztanki skaczą po ścieżynie.
Ref. Kto się z nami bawić chce w kasztanową grę?
Kto się z nami bawić chce w kasztanową grę?
Przypomnienie dzieciom jaką mamy porę roku (dzieci określają charakterystyczne cechy jesieni), nawiązanie do piosenki - dzieci odpowiadają na proste pytania nauczyciela (O jakiej grze mowa w piosence?, Co zrobił wiatr?, Co skacze w ogródku?).
Pokaz ilustracji drzewa kasztanowca oraz jego liści.
Położenie kasztana na książce - dzieci opisują jego położenie za pomocą słów na, pod, obok.
Wyjaśnienie dzieciom sposobu wykonania pracy plastycznej.
Praca indywidualna dzieci przy stolikach - dzieci malują farbami kasztany.