Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-4 latków
Temat tygodnia: Nadchodzi jesień
Temat kompleksowy: „Kolorowe listki”
Data: 22. 09. 2009
Cele Ogólne:
Cel poznawczy: Porównywanie i przeliczanie listków
Cel kształcący:. Rozwijanie pamięci odtwórczej
Cel wychowawczy: Wdrażanie do zachowania bezpieczeństwa w trakcie wspólnej zabawy
Cele szczegółowe:
stara się mówić wiersz z pamięci
reaguje na umówiony sygnał
słucha poleceń nauczyciela
porównuje listki według kolorów
stara się przeliczać listki
porównuje listki według wielkości
dba o porządek w trakcie pracy przy stolikach
porusza się w odpowiednim rytmie
stara się nazywać odpowiednie liście
Metody:
słowna - rozmowa
oglądowa - pokaz
zabawa dydaktyczna
Środki dydaktyczne:
sala przedszkolna
kolorowe listki
tamburyn
czyste kartki z bloku rysunkowego
kredki ołówkowe
plac zabaw
płyta CD
magnetofon
I. Przebieg dnia:
Przywitanie się z dziećmi, wprowadzenie do tematu dnia.
Przypomnienie wiersza, „Idzie jesień”.
Zabawy ruchowe z wykorzystaniem tamburyna: „Jestem zabawką”
II. Przebieg zajęć:
Zabawa dydaktyczna dzieci „ Kolorowe listki”- dziecko odpowiada na pytania dlaczego listki są kolorowe, a nie zielone? . Stara się porównywać listki według tych samych kolorów i wielkości, stara się przeliczać listki według swoich możliwości.
Zabawa ruchowa przy piosence z płyty CD: „Kolorowe listki”.
III. Wspólne rysowanie na dowolny temat kredkami ołówkowymi, zabawy w kącikach zainteresowań.
IV. Zabawy na placu przedszkolnym- przypomnienie dzieciom o zasadach bezpiecznego zachowania na placu.
V. Odpoczynek dzieci na leżaczkach.