Chełmża, dnia 14.09.2009
Katarzyna Płatek
KONSPEKT ZAJĘĆ CAŁODZIENNYCH
Blok tematyczny: Nasze zainteresowania.
Temat dnia: Prezentacja własnych zainteresowań. Wprowadzenie liter ,,a”, ,,A”. Rozróżnianie kształtów i nazywanie figur geometrycznych (część II).
Cele operacyjne:
- dziecko wyodrębnia głoskę ,,a” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,
- dokonuje analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej wyrazów z głoską ,,a”; potrafi określić miejsce głoski ,,a” w modelach wyrazów, potrafi napisać
literę ,,a”,
- rozpoznaje figury geometryczne: trójkąty, koła, kwadraty,
- próbuje zaśpiewać piosenkę ,,Ślubowanie”
Metody nauczania:
- słowna - pogadanka,
- praktyczne - ćwiczenia
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- karty pracy,
- kredki,
- figury geometryczne,
- odtwarzacz CD i płyta CD
L.p. |
Przebieg zajęć |
Kierunek aktywności |
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11. |
Powitanie uczniów, czynności organizacyjno-porządkowe, przygotowanie do zajęć.
Przypomnienie wiadomości z ostatnich zajęć o literach ,,A” i ,,a”.
Nauka pisania liter ,,A”, ,,a”. Najpierw przygotowanie-ćwiczenia grafomotoryczne oraz pisanie po śladzie w kartach pracy (każdy ślad innym kolorem).
Uczniowie piszą te litery w zeszytach w linię.
Ćwiczenia usprawniające analizę i syntezę słuchową wyrazów oraz koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową (np. rysowanie brakujących modeli wyrazów).
Zabawa ruchowa ,,Łapanie węża”.
Powtórzenie wiadomości o figurach geometrycznych z ostatnich zajęć oraz wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń (liczenie ich, grupowanie, porównywanie wielkości).
Słuchanie piosenki ,,Ślubowanie”, próba śpiewu, powtarzanie słów utworu za nauczycielem.
Zadanie pracy domowej - ćwiczenie pisania liter ,,a”, ,,A” w zaszycie w linię.
Podsumowanie zajęć oraz nagrodzenie najaktywniejszych uczniów.
Zakończenie.
|
Edu. polonistyczna
Edu. matematyczna
Edu. muzyczna |