Chełmża, dn. 25.09.2009 r.
KONSPEKT ZAJĘĆ
Blok tematyczny: ,,JUŻ JESIEŃ”
Temat dnia: ,,Jeże”
Cele operacyjne:
- dziecko chętnie bierze udział w zabawie ruchowej,
- dziecko próbuje wysłuchać z uwagą recytowanego wiersza,
- dziecko stara się odpowiedzieć na pytania do wiersza,
- dziecko próbuje recytować wiersz,
- dziecko stara się posmarować kartkę klejem i przyłożyć do niej bibułę tak, aby powstał witraż
Metody:
- słowna - pogadanka, objaśnienia,
- oglądowa - pokaz,
- czynna - zadania stawiane do wykonania
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- tamburyno,
- ilustracja jeża,
- kartka papieru,
- bibuła,
- klej,
- podstawek do kleju,
- nożyczki,
- taśma
Przebieg zajęć:
Zabawa relaksacyjna ,,Jeżyki”- dzieci stają się jeżami i poruszają się po sali w rytm tamburyna, uważając na to, by nie dotykać innych dzieci, bo mają ,,kolce”; gdy tamburyno przestanie grać - dzieci zatrzymują się i zwijają w kłębek tak, jak robią to jeże.
Nauczycielka recytuje wiersz pt. ,,Jeż”.
Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.
Węszy noskiem w lewo, w prawo,
to pod listkiem, to pod trawą,
gdzie się kryje dobry łup.
Drepcze mały jeż - tup, tup.
Dzieci odpowiadają na pytania do wiersza (O kim mowa w wierszu?, Jak wyglądał jeż?, Co pokrywa jego ciało?, Gdzie węszył?).
Nauczycielka pokazuje ilustrację jeża, a dzieci porównują jego wygląd z tym, co było napisane w wierszu, np. Czy rzeczywiście jego ciało pokrywają kolce? Czy rzeczywiście ma krótkie nóżki?
Nawiązanie do wczorajszego przedstawienia pt. ,,Gdzie zimują jeże?''
(O kim było przedstawienie? Dlaczego jeż był smutny? Gdzie chciał zamieszkać? A gdzie spędził zimę? Kogo spotkał na wiosnę?)
Wyjaśnienie dzieciom sposobu wykonania pracy plastycznej.
Praca indywidualna przy stolikach - dzieci wykonują witraże w kształcie jeża, smarują klejem (wyciętą przez nauczycielkę) kartkę i przyklejają na nią bibułę. Powieszenie prac w oknach przedszkola.