Chełmża, dnia 11.09.2009
Katarzyna Płatek
KONSPEKT ZAJĘĆ CAŁODZIENNYCH
Blok tematyczny: Nasze zainteresowania.
Temat dnia: Prezentacja własnych zainteresowań. Wprowadzenie liter ,,a”, ,,A”. Rozróżnianie kształtów i nazywanie figur geometrycznych.
Cele operacyjne:
- dziecko umie koncentrować uwagę na zapamiętywaniu wrażeń słuchowych, potrafi słuchać tekstów czytanych przez nauczyciela,
- umie wypowiadać się na temat wysłuchanego tekstu,
- wyodrębnia głoskę ,,a” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,
- potrafi układać zdania do ilustracji,
- umie wyszukiwać przedmioty o określonych cechach,
- potrafi opowiedzieć o własnych zainteresowaniach,
- rozpoznaje figury geometryczne: trójkąty, koła, kwadraty, prostokąty
Metody nauczania:
- słowna - pogadanka,
- praktyczne - ćwiczenia
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- album,
- kredki,
- pisaki,
- figury geometryczne
L.p. |
Przebieg zajęć |
Kierunek aktywności |
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12. |
Powitanie uczniów, czynności organizacyjno-porządkowe, przygotowanie do zajęć.
Wprowadzenie do tematyki dnia aktywności. Nauczycielka pokazuje uczniom album do zdjęć i zadaje pytania: Co to jest? Do czego służy oraz co możemy w nim przechowywać? itd. Następnie mówi dzieciom, że przyniosła ze sobą album, ponieważ lubi robić zdjęcia, jednocześnie zachęca dzieci do tego, aby powiedziały, jakie są ich zainteresowania. Nauczyciel odczytuje tekst z podręcznika pod tytułem ,,Albumy”- pogadanka o albumach, zdjęciach. Wprowadzenie liter ,,a”, ,,A” na podstawie wyrazu ,,album”- podzielenie go na sylaby, głosowanie, wyróżnienie głoski ,,a”(nagłos, wygłos), utworzenie modeli głoskowych tych wyrazów z kartoników. Wyszukiwanie na ilustracji w podręczniku i w otoczeniu przedmiotów, w których nazwach głoska ,,a” jest w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Zastanowienie się, czy w którymś z imion uczniów jest głoska ,,a”. Zapoznanie dzieci z wielką i małą literą ,,a” oraz literą pisaną i drukowaną. Przygotowanie do pisania liter ,,a”, ,,A”. Wykonanie ćwiczeń grafomotorycznych-pisanie liter w powietrzu, na ławce, na plecach koleżanki itd. Powieszenie na tablicy różnych figur geometrycznych (trójkąt, kwadrat, koło, prostokąt). Uczniowie zgadują co to za figury. Następnie nauczyciel opisuje wygląd tych figur i ich cechy charakterystyczne, np. kwadrat ma wszystkie boki równe, a trójkąt ma 3 boki i nie muszą one być różnej długości. Odczytanie dzieciom wiersza Danuty Wawiłow pt. ,,Trójkątna bajka” . Dzieci wychwytują występujące w wierszu kształty i adekwatnie do nich podnoszą do góry kartonik w kształcie koła lub trójkąta. Wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów w kształcie poznanych figur (zegar, drzwi, ramka). Uczniowie wyciągają z piórnika swoje pisaki i kredki-układają z nich trójkąty, koła, prostokąty i kwadraty. Podsumowanie zajęć, ocena aktywności uczniów. Na ostatniej godzinie lekcyjnej wszyscy udajemy się na boisko - zabawa dowolna (skakanki, piłki itd.). |
Edu. polonistyczna
Edu. matematyczna
Edu. ruchowa |