Chełmża, dn. 28.09.2009 r.
KONSPEKT ZAJĘĆ
Blok tematyczny: ,,JESIEŃ W SADZIE I W OGRODZIE”
Temat dnia: ,,Poznajemy warzywa”
Cele operacyjne:
- dziecko zna nazwy podstawowych kolorów,
- dziecko chętnie bierze udział w zabawie ruchowej,
- dziecko próbuje wysłuchać z uwagą recytowanego wiersza,
- dziecko próbuje nazwać wskazywane przez nauczyciela warzywa w trakcie recytacji wiersza,
- dziecko stara się odpowiedzieć na pytania do wiersza,
- dziecko próbuje odgadnąć jakie to warzywo tylko poprzez dotyk,
- dziecko stara się odrysować szablon warzywa na kartce
Metody:
- słowna - pogadanka, objaśnienia,
- oglądowa - pokaz,
- czynna - zadania stawiane do wykonania
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- tamburyno,
- warzywa,
- szablony warzyw,
- kartka papieru,
- kredki,
- nożyczki,
- taśma,
- garnek wycięty z kolorowego papieru
Przebieg zajęć:
Zabawa relaksacyjna ,,Sałatka” - dzieci są warzywami, poruszają się po sali w rytm tamburyna. Ich zadaniem jest, aby sałatka została dobrze wymieszana.
Uczniowie zapoznają się z treścią wiersza Juliana Tuwima „ Warzywa”. Nauczyciel czyta na głos treść wiersza wykładając poszczególne warzywa na stół podczas czytania. Uczniowie podczas czytania sami uzupełniają treść wiersza odpowiednimi warzywami. Po wypowiedzeniu słów: „Położyła kucharka na stole...” nauczyciel kładzie na stole przykładowo marchewkę , a uczniowie mówią na głos „marchewkę” itd.
,,WARZYWA”
Położyła kucharka na stole:
Kartofle,
Buraki,
Marchewkę,
Fasolę,
Kapustę,
Pietruszkę,
Selery
I groch.
Och!
Zaczęły się kłótnie,
Kłócą się okrutnie:
Kto z nich większy,
A kto mniejszy,
Kto ładniejszy,
Kto zgrabniejszy:
Kartofle?
Buraki?
Marchewka?
Fasola?
Kapusta?
Pietruszka?
Selery
Czy groch?
Ach!
Nakrzyczały się, że strach!
Wzięła kucharka -
Nożem ciach!
Pokrajała, posiekała:
Kartofle,
Buraki,
Marchewkę,
Fasolę,
Kapustę,
Pietruszkę,
Selery
I groch -
I (wrzuciła) do garnka!
Krótka rozmowa na temat wiersza - dzieci odpowiadają na proste pytania nauczyciela (Jaka osoba występuje w wierszu?, Co zrobiła kucharka z warzywami?, Jakie wystąpiły warzywa?, O co pokłóciły się warzywa? ).
Nauczycielka prezentuje różne warzywa w formie szablonów, które dzieci wykorzystają do pracy plastycznej (wspólnie nazywają je, porównują).
Nauczycielka zawiązuje oczy dziecku, które zgłosi się na ochotnika, wręcza mu warzywo, a ono próbuje je rozpoznać poprzez dotyk.
Wyjaśnienie dzieciom sposobu wykonania pracy plastycznej.
Praca indywidualna dzieci przy stolikach - dzieci odrysowują na kartce papieru szablony warzyw i kolorują je (nauczycielka wycina je). Następnie dzieci przyklejają te warzywa na ścianę, nad przyklejonym już wcześniej garnkiem - ma powstać sałatka jarzynowa.