I miejsce w konkursie na najciekawszy scenariusz zajęć z wykorzystaniem programów edukacyjnych serii „Królik Bystrzak” oraz programów do nauki matematyki - „Matematyczna przygoda” i „Wesołe działania matematyczne”.
Autor scenariusza: Anna Wize
Szkoła Podstawowa nr 28 w Warszawie
Temat scenariusza: I Zabawa w detektywów
II Świat owadów
III W krainie serów
IV Tajemniczy szyfr
Programy wykorzystane podczas zajęć: „Królik Bystrzak dla Drugoklasisty”
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLAS II Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU KOMPUTEROWEGO „KRÓLIK BYSTRZAK DLA DRUGOKLASISTY”
Scenariusze opracowała
ANNA WIZE
IV Temat dnia: Tajemniczy szyfr
Cele operacyjne:
- uczeń:
wymienia różne sposoby przekazywania informacji dawniej i dziś,
zna różne sposoby porozumiewania się,
ocenia pomysł bohatera opowiadania,
potrafi odczytać zaszyfrowaną wiadomość,
układa z wyrazów zdania,
czyta ze zrozumieniem,
rozpoznaje części mowy,
odczytuje godziny na zegarze,
dokonuje obliczeń pieniężnych,
rozpoznaje i nazywa figury geometryczne,
wykonuje według instrukcji tangram, zagina, tnie,
wykonuje ilustracje,
przedstawia różne uczucia w scenkach pantomimicznych.
Metody nauczania: eksponujące, praktycznego działania, podające.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, w grupach, w parach (zróżnicowana).
Środki dydaktyczne: ilustracje, napisy, koperty z zaszyfrowaną wiadomością, komputer, tangram.
Przebieg zajęć:
Nawiązanie do zabawy w detektywów (zajęcia w sali lekcyjnej).
Rozmowa na temat zadań, jakie muszą umieć rozwiązywać detektywi - rozwiązywanie szyfrów.
Po co ludzie wymyślają szyfry?
Czy są urządzenia do odczytywania szyfrów? (Enigma - nauczyciel nawiązuje do wykorzystanie tej maszyny w II-giej wojnie światowej).
Jak dawniej ludzie przekazywali sobie informacje?
Wypowiedzi uczniów na podstawie ilustracji: dźwięki bębna, trąbki, przez posłańca, gołębia pocztowego, dym z ognia, dźwięk wystrzału, kolor wystrzelonej racy).
W jaki sposób dzisiaj ludzie przekazują sobie informacje?
Swobodne wypowiedz uczniów w oparciu o własne doświadczenie i ilustracje: dialog, rozmowa telefoniczna, sms, telegram, list, email, fax, gesty rąk i twarzy.
Zabawa ruchowa przy muzyce - gdy umilknie muzyka dzieci zastygają w bezruchu, gestem rąk i twarzy pokazują uczucia: radość, smutek, strach, zdziwienie itd.
Słuchanie przez uczniów fragmentu książki J. Sempe R. Gościnny pt. „Tajemniczy szyfr”.
Analiza treści opowiadania.
Jaki sposób porozumiewania się wymyślił Gotfryd? (praca z tekstem)
Czy to był dobry pomysł?
Ocena postępowania chłopca.
Etiudy pantomimiczne - dzieci pokazują mimiką jakie wrażenie zrobił na nich szyfr wymyślony przez Gotfryda (zdziwienie, niezrozumienie).
Praca w grupach.
Uczniowie otrzymują w kopertach zaszyfrowaną wiadomość, podkreślają co drugą literę.
AWBKORCYEJDÓXWKCLEM KNĄRSZAÓRBZDYW
Odczytanie hasła „W kryjówce Kąsarzy”.
Nawiązanie do gry „Królik Bystrzak”.
Zajęcia w pracowni komputerowej
Wejście w opcję „Sekretne szyfry”.
Uczniowie rozwiązują zagadkę, układając z wyrazów zdania, czytają je ze zrozumieniem, aby dowiedzieć się, jakie przedmioty otworzą drzwi.
Uczniowie rozpoznają części mowy, figury geometryczne, odczytują godziny na zegarze, obliczają kwoty pieniędzy.
Uczniowie pracują w indywidualnym tempie. Nauczyciel decyduje, kiedy zakończyć te zajęcia.
Wejście w opcję „Osiągnięcia”, aby obejrzeć wyniki (można je wydrukować).
Zajęcia w sali lekcyjnej.
Nazywanie i rozpoznawanie wskazanych przez nauczyciela figur geometrycznych.
Nauczyciel rozdaje tangramy, dzieci nazywają figury geometryczne z jakich on się składa.
Rozcinają go na określone liniami elementy, mieszają je i próbują ułożyć tangram (najpierw - bez wzoru, a w razie niepowodzenia patrząc na wzór).
Układają obrazki według wzorów.
Układają elementy według własnego pomysłu.
Wykonanie ilustracji z użyciem tangramu.
Prezentacja wykonanych prac.
Odgadywanie przez dzieci, co przedstawiają ilustracje,
Podsumowanie dnia.
W jaki sposób ludzie przekazują sobie informacje?
Zadanie pracy domowej - wymyśl swój sekretny szyfr (technika dowolna).
Ewaluacja zajęć.
Które zadanie komputerowe podobało ci się najbardziej? - uczniowie przyklejają swój znaczek w odpowiednie miejsce w tabeli.
Analiza wyników.
Ustalenie, które zadanie było najciekawsze i dlaczego?
ZADANIA
Serosłówka |
Wędkowanie w serze |
Serowe działania |
Kolekcja owadów |
Serowe serie |
Sekretne szyfry |
* |
* |
* |
** |
** |
** |