Pracuję w Przedszkolu Miejskim nr 44 w Sosnowcu w grupie dzieci
6- letnich , które charakteryzuje ogromna ciekawość otaczającej rzeczywistości, aktywność i chłonność wiedzy. Gotowość moich wychowanków do podejmowania coraz trudniejszych zadań inspiruje mnie do wyszukiwania im zajęć i zabaw o różnorodnej atrakcyjnej tematyce.
W wieku przedszkolnym wzrasta wrażliwość poszczególnych analizatorów
na rozmaite podniety zewnętrzne oraz na bodźce wewnętrzne środowiska organizmu. Szczególnie ważną rolę w nabywaniu przez dziecko doświadczenia spełniają zmysły : wzroku, słuchu, smaku, dotyku. Oto przykład zajęć w grupie 4- latków.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 4 -LATKÓW.
OPRACOWAŁA: mgr Renata Kopek
TEMAT: W krainie zmysłów - poznaję , czuję , rozumiem.
CELE OGÓLNE: Zachęcanie do aktywności poprzez różne formy zabaw.
Dostrzeganie i nazywanie zjawisk wizualnych, dźwiękowych,
dotykowych i smakowych.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
- śpiewa piosenkę
rozpoznaje, nazywa, gra na instrumentach muzycznych: trójkąt, trąbka, bębenek.
potrafi utworzyć koło
zna podstawowe kolory (czerwony, niebieski, zielony, żółty ,różowy).
wyszukuje wizytówkę ze swoim imieniem wśród innych
nazywa smaki: słodki, kwaśny
nazywa odczucia dotyku: twardy, miękki.
rozpoznaje różne odgłosy
nazywa figurę geometryczną-koło
aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach
przestrzega zawartych umów
- nazywa poszczególne części ciała (nogę, palec, dłoń, głowę)
METODY: słowne, aktywizujące, przekazu wiedzy, metoda .I. Majchrzak.
POMOCE: magnetofon, kaseta magnetofonowa, cytryna, czekolada,
wata, kamień, `przedszkolny order uśmiechu”, kolorowe
koła z imionami dzieci, pluszaki, klej, blok z kolorowymi
kartkami, instrumenty muzyczne ( trąbki, bębenki, trójkąty)
LITERATURA : I.Majchrzak „Wprowadzenie dzieci w świat pisma”, materiały z kursu „Tańce integracyjne” oraz z kursu„ Orgiami płaskie”
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Powitanie- zabawa rytmiczna.
Uczestniczy rytmicznie powtarzają za prowadzącym dodając
odpowiedni gest:
Ta - ram- tam - tam / uderzenie o uda / 2x
O -gili- gili - gili / łaskotanie partnerów po obu stronach./.
Ta - ram- tam - tam / jw. /
o jej ! o jej ! / unoszenie rąk do góry /
O -gili- gili - gili / jw. /
Ta - ram- tam - tam / jw. /
Słuchanie recytacji wiersza I. Adamiaka pt” Gąsieniczka”.
Żyła sobie kiedyś gąsieniczka,
Taka mała podróżniczka,
Nóżek miała z dziesięć chyba ,
I nazywała się Miliba.
Wędrowała wciąż ta mała,
Pięknych barw poszukiwała,
żółty, niebieski czy czerwony,
są marzeniem niespełnionym.
Chodziła , kwiatki prosiła,
By choć jeden dzień kolorową była.
A ten kwiatek cóż on może?
On jej chyba nie pomoże !
Przyszła wreszcie tutaj do nas,
Myśli, że będzie zadowolona.
A wy dzieci, jak myślicie,
Czy się spełniło to, o czym marzy skrycie?
analiza treści wiersza.
Zabawa „ Wizytówki” wg I.Majchrzak.
Wyszukiwanie wśród wizytówek swojego imienia ( imiona naklejone
są na kolorowe koła).
4.”Gąsieniczka”- przypinają kolorowe koła z własnymi imionami do
głowy gąsieniczki, określają kolory , przypominają znaną już sobie
figurę - koło.
5. Zabawa ruchowa” Idzie, idzie stonoga'.
Idzie , idzie stonoga, stonoga, stonoga,
a tu noga!
Idzie , idzie malec, malec, malec,
a tu palec!
Idzie , idzie koń ,koń, koń ,
a tu dłoń!
Leci , leci sowa,
A tu głowa! .
6.Dzieci tworzą koło na dywanie na sygnał słowny nauczyciela.
Zabawa ` Co tam słychać?”
Dzieci słuchają odgłosów nagranych na kasecie magnetofonowej ,
określają czego to są odgłosy.( płaczące dziecko, śpiew ptaków,
szum wody, helikopter itd.)
7.Zabawa „ Jak to smakuje?” - degustacja; próbowanie smaku
cytryny i czekolady. Nazywanie odczuć smakowych: słodki,
kwaśny.
8.Zabawa' Co to jest?”- rozpoznawanie tylko za pomocą dotyku
kształtu i struktury rzeczy. Nazywanie wrażeń dotykowych:
miękki - wata, pluszaki ; twardy -kamień.
9.Instrumentacja piosenki pt. „Wesoło grają przedszkolacy”.
Dzieci podzielone na 3 grupy. Każda otrzymuje odpowiednio : bębenki, trąbki, trójkąty.
I. Wesoło grają przedszkolacy
Na swych bębenkach : bumtararara
Dziwią się ludzie : któż to taki
Kto to, kto to tak pięknie gra
Ref: gra grupa dzieci trzymające bębenki
II. Wesoło grają przedszkolacy
Na swoich trąbkach : trata tata ta
Dziwią się ludzie : któż to taki
Kto to, kto to tak pięknie gra
Ref: dzieci grają na trąbkach, które można wykonać ze zrulowanego papieru
III .Wesoło grają przedszkolacy
Na trójkącikach : plimpa lala la
Dziwią się ludzie : któż to taki
Kto to, kto to tak pięknie gra
Ref: dzieci grają na trójkątach.
10..Relaksacja z recytacją wiersza:
` Słonko mocno grzeje,
Kroczą silne słonie,
Biegną konie po betonie,
Chodzą panie na szpileczkach,
Płynie kręta rzeczka,
Pada drobny deszczyk,
Czujesz dreszczyk? `.
wykonuje masaż pleców swojego rówieśnika .
11.” Gąsienica”- wykonanie pracy plastycznej techniką origami
płaskiego.( z kolorowych kół).
12.Wręczenie dzieciom orderów uśmiechu do zawieszania na szyję.
13. Pożegnanie z uczestnikami zabawy.
Opracowała : mgr Renata Kopek
Miejsce pracy: Przedszkole Miejskie nr 44
w Sosnowcu