strzelanie sytuacyjne nr 2 2


Słupsk, dnia 12.05.2006r.

„Zatwierdzam”

KONSPEKT

DO REALIZACJI ZAJĘĆ Z WYSZKOLENIA STRZELECKIEGO

KUSU SPECJALISTYCZNEGO INSTRUKTORÓW WYSZKOLENIA STRZELECKIEGO

TEMAT : Warsztatowa prezentacja zajęć strzelanie sytuacyjne nr 2

TEZA: Prezentacja prowadzenia zajęć szkoleniowych

CEL SZKOLENIA po realizacji tematu policjant będzie umiał zgodnie z obowiązującymi przepisami sprawnie i bezpiecznie posłużyć się bronią palną podczas wchodzenia do pomieszczeń w których znajdują się uzbrojeni w broń palną przestępcy.

CEL ETYCZNY Ugruntować przekonanie o tym, że we wszystkich działaniach policjanci maja obowiązek poszanowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony prawa człowieka w szczególności wyrażających się w respektowaniu prawa każdego człowieka do życia. Ponadto uświadomić słuchaczom, że policjant podejmując decyzję o użyciu broni palnej powinien zachować szczególną rozwagę i stale mieć na uwadze charakter tego środka przymusu bezpośredniego.

CZAS REALIZACJI 3x45 minut

SPOSÓB REALIZACJI Aktywizująca- pokaz, ćwiczenia

MIEJSCE Strzelnica SP Słupsk

POMOCE Broń palna pistolet P-99 , Glock, amunicja 9x19 mm Parabellum, tarcze strzeleckie TS-10, gwizdek , stoper, ochraniacze słuchu, ochraniacze wzroku, zszywacz do tarcz, transporter tarcz, osłona stała.

LITERATURA

  1. Ustawa o Policji z dn. 6.04.1990r.

  2. Zarządzenie nr 6 KGP z dnia 16.05.2000r w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania broni palnej przez policjantów z późniejszymi zmianami.

  3. Zarządzenie nr 805 KGP z dnia 31. 12. 2005r. w sprawie zasad etyki zawodowej policjantów.

  4. Decyzja nr 713 KGP z dnia 30.12.2005r.

  5. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2005r. W sprawie szczegółowych warunków i sposobów postępowania przy użyciu broni palnej przez policjantów oraz zasady użycia broni palnej przez oddziały i pododdziały Policji.

  6. Instrukcja obsługi broni P-99, Glock

  7. Zarządzenie 909 KGP z dnia 19.08.2004r zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania broni palnej przez policjantów.

  8. Taktyka i technika posługiwania się bronią palną K. Jałoszyński

KRYTERIUM MINIMUM

Etap 1. Uczestnik szkolenia bezpiecznie oraz prawidłowo wykona czynności od strony technicznej i taktycznej oaz uzyska co najmniej 8 przestrzelin w polu trafień figury,

Etap 2. Uczestnik szkolenia bezpiecznie oraz prawidłowo wykona czynności od strony technicznej i

taktycznej oraz uzyska co najmniej 6 przestrzelin w polu trafień figury właściwej

  1. Lp

    Czas

    Ogniwa Zajęć

    Czynności

    Pomoce

    Uwagi

    I

    1.

    ok. 10 min

    Część Wstępna

    Czynności wstępne

    • Pobrać broń i amunicję

    • Przejrzeć broń

    • Przyjąć meldunek

    • Sprawdzić obecność

    • Wypełnić dziennik

    • Wyznaczyć funkcyjnych: amunicyjny, osoba do treningu

    • bezstrzałowego ,sanitariusz.

    • Zapytać czy wszyscy mogą uczestniczyć w zajęciach ( wyłączenie telefonów komórkowych)

    • Sprawdzić łączność

    • Sprawdzić czy strzelnica jest przygotowana do strzelania zgodnie z warunkami bezpieczeństwa

    Broń P- 99, Glock amunicja 9x19 parabelum, tarcze strzeleckie Ts-10, gwizdek, stoper, ochraniacze wzroku i słuchu, zszywacz, transporter tarcz, osłona pionowa

    Dziennik szkolenia

    Prowadzi wykładowca

    Realizuje asystent

    2

    ok. 5min

    Sprawdzenie wiadomości

    • Zadać pytanie dot. Zasad bezpieczeństwa

    • Wskazać słuchacza do odpowiedzi

    • Wystawić ocenę i ja uzasadnić

    • Wskazać na ewentualne błędy i sposoby ich usunięcia

    Realizuje wykładowca

    3

    ok. 5 min

    Nawiązanie i motywowanie

    • Odnieść się do wiedzy , umiejętności zdobytych na poprzednich zajęciach oraz obserwacji z życia

    • Umotywować policjantów od strony zawodowej oraz wskazanie uwagi realizowanego strzelania ze względu na szybkość reakcji policjanta i niewielką odległość do celu.

    Realizuje wykładowca

    4

    ok. 15 min

    Wprowadzenie

    • Przedstawić słuchaczom temat zajęć/ teza zajęć

    • Określić kryterium minimum

    • Wskazać cel etyczny

    • Przedstawić organizacje i strukturę zajęć:

    - Metody

    - Osoby realizujące

    • Czas realizacji

    • Przypomnienie warunków bezpieczeństwa

    • Podać literaturę i akty prawne

    Omówienie warunków bezpieczeństwa podczas zajęć:

    • osoby przebywające na strzelnicy są zobowiązane do ścisłego przestrzegania poleceń prowadzącego strzelanie,

    • strzelać z broni przestrzelanej i przygotowanej

    • po załadowaniu broni nie przekazywać jej innym osobom

    • na linii ognia broń kierować w kierunku kulochwytu za osłony stałej

    • w trakcie przekładania broni zachować szczególne środki ostrożności w szczególności zdjąć palec z języka spustowego.

    Strzelanie przerywa się w przypadku

    • Otrzymania meldunku z punktu obserwacyjnego o naruszeniu zasad bezpieczeństwa

    • Pojawienia się na linii strzału ludzi lub zwierzęcia

    • Padania pocisków poza obręb kulochwytu głównego i wału bocznego

    • Rykoszetowanie pocisków

    • Kontuzji strzelającego

    • Powstania innego niebezpieczeństwa

    • Na komendę „przerwij ogień'

    Do obowiązków strzelających należy

    • Bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa

    • Wykonywać polecenia i komendy prowadzącego strzelanie

    • Kierować broń jedynie w kierunku kulochwytu

    • Pokwitować odbiór amunicji

    • Rozpocząć strzelanie na komendę określona przez prowadzącego strzelanie

    • Po zakończeniu strzelania okazać bron do przejrzenia i oddać strzał kontrolny w kierunku kulochwytu

    • Samodzielnie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa rozpoznać zacięcie broni i usunąć je

    • Zgłosić zacięcie broni tylko w przepadku braku umiejętności jego rozpoznania i techniki usunięcia

    • Po komendzie „przerwij ogień”

    Natychmiast przerwij strzelanie

    Zdjąć palec z języka spustowego

    Zabezpieczyć broń jeśli konstrukcja to umożliwia

    Przyjąć postawę bezpieczną

    • Zdać amunicje w przypadku jej nie wystrzelenia

    Realizuje wykładowca

    II

    5

    ok. 80 min

    Część zasadnicza

    Trening bezstrzałowy

    Przygotowanie do strzelania

    Omówienie warunków strzelania

    Przeprowadzenie strzelania

    • Przeprowadzić trening bezstrzałowy w formie i zakresie sprzyjającym uzyskanie odpowiednich wyników

    • Kształcić i doskonalić czynności:

    • Przed strzelaniem

    • W czasie strzelania

    • Po zakończeniu strzelania

    • Dokonywać bieżącej kontroli korekty wykonywanych ćwiczeń

    • Sprawdzić poziom opanowania umiejętności

    Przygotować oś do strzelania

    • Sprawdzić czy tarcze są odpowiednie do danego strzelania, czy zostały właściwie i ustawione i zamocowane

    Omówić warunki i przebieg strzelania

    Broń pistolet P-99

    Cel- figura Ts-10

    Odległość- 5 metrów

    Czas 6 sekund

    Ilość naboi- 11szt. (1 etap-6 szt, 2 etap-5 szt)

    Postawa - stojąca dowolna.

    Postawy wyjściowe:

    • dowolna

    Ocena - Etap 1. Uczestnicy szkolenia bezpiecznie oraz prawidłowo wykonają czynności od strony technicznej i taktycznej oaz uzyskają co najmniej 8 przestrzelin w polu trafień figury,

    Etap 2. Uczestnicy szkolenia bezpiecznie oraz prawidłowo wykonają czynności od strony technicznej i taktycznej oaz uzyskają co najmniej 6 przestrzelin w polu trafień figury,

    • Przypomnieć najważniejsze warunki bezpieczeństwa

    • Przeprowadzić pokaz strzelania

    • Podzielić uczestników na zamiany

    I-zmiana- strzelająca

    II-zmiana - przygotowująca się do strzelania

    III-zmiana- ćwicząca

    Przebieg strzelania

    1. Strzelanie wykonywane przez 2 policjantów, na linii wyjściowej każdy ładuje po 3 szt do magazynków. Na komendę zajmują stanowiska przy ścianie z drzwiami w postawach wyjściowych z przeładowaną bronią. Na komendę wchodzą przez drzwi do strefy strzelania i każdy oddaje 6 strzałów ( ze zmianą magazynka) do celu właściwego. Po zakończeniu strzelania rozładowują i sprawdzają broń, wkładają broń do kabury.

    2. Strzelanie wykonywane przez 2 policjantów. Na lini wyjściowej każdy ładuje 5 szt naboi. Na komendę przeładowują broń i zajmują stanowiska przy ścianie z drzwiami ( drzwi otwarte na zewnątrz) w postawach wyjściowych. Pierwszy policjant rozpoczyna obserwację wnętrza pomieszczenia. Gdy pod jego kontrolą będzie ok. ½ pomieszczenia ukazuje się cel właściwy, do którego pierwszy policjant oddaje 2 strzały. Po schowaniu się celu zespół wchodzi do pomieszczenia, gdy ukarze się cel właściwy policjanci oddają do niego strzały. Po zakończeniu strzelania rozładowują i sprawdzają broń, wkładają broń do kabury.

    Przeprowadzić strzelanie dynamiczne

    • przygotować się do strzelania

    • Podać sygnał do rozpoczęcia strzelania

    • Rozładuj do przejrzenia broń

    • Do tarcz marsz

    • Uwzględnić rotację zmian

    • Czuwać nad bezpieczeństwem strzelających oraz osób przebywających na strzelnicy

    • Kontrolować właściwość wykonywanych strzelań

    • Przestrzegać warunków oraz zgodność zapisywania wyników strzelania

    • Omówić uzyskane wyniki strzelania

    Broń P- 99, Glock amunicja 9x19 parabelum, tarcze strzeleckie Ts-10, gwizdek, stoper, ochraniacze wzroku i słuchu, zszywacz, transporter tarcz, osłona pionowa

    Zarządzenie nr 6/2000 KGP

    Jednostki broni palnej

    Strukturę i przebieg treningu bezstrzałowego określa wykładowca

    Realizuje wykładowca

    Realizuje osoba wyznaczona

    Realizuje osoba wyznaczona

    Realizuje wykładowca

    Realizuje osoba wyznaczona

    Realizuje wykładowca

    III

    ok. 20 min

    Cześć Końcowa

    Utrwalenie

    Podsumowanie

    Czynności końcowe

    • Zadanie pytanie; charakterystyka strzelań sytuacyjnych

    • Wskazanie policjanta do udzielenia odpowiedzi

    • Wytłumaczyć zagadnienia niezrozumiałe

    • Wskazanie na ewentualne błędy i określenie sposobu ich usunięcia

    • Omówić przebieg strzelania

    • Wskazać na najistotniejsze treści i umiejętności

    • Podkreślić celu etycznego

    • zaakceptować przekonanie doskonalenia zasad bezpieczeństwa oraz użytkowania broni palnej

    • odczytać wyniki

    • wyróżnić najlepszych

    • wskazać na najczęściej popełniane błędy

    • określić stopień osiągnięcia zakładanych celów przez wykładowcę

    • wskazać zadania do samokształcenia

    • przejrzeć bron całej grupy

    • zapytać o stan zdrowia

    • omówić zaistniałe błędy i wskazać ćwiczenia doskonalące

    • uporządkować strzelnicę

    • podać termin , temat następnych zajęć

    • zdanie broni do magazynu

    • rozliczyć amunicję

    Realizuje wykładowca zajęć ze zmianą ćwiczącą realizuje asystent. W miarę możliwości umożliwić strzelanie poprawkowe słuchaczom którzy nie zaliczyli strzelań.

    Sporządził

    st.post. Robert Horodyłowski


