Konspekt lekcji
Szkoła: Gimnazjum nr 9
Klasa: I g
Data: 8 XI 2007
Student prowadzący lekcję: Aleksandra Tchórzewska
Nauczyciel: mgr M. Suszek
Metodyk: dr Renata Makarewicz
Temat lekcji: „ Oddam w dobre ręce dwumiesięcznego dalmatyńczyka...”- redagujemy ogłoszenie.
Cele lekcji:
a)Na poziomie wiedzy uczeń :
-zna definicję ogłoszenia
- zna elementy jakie powinno zawierać prawidłowe ogłoszenie
-zna zasady poprawności
-zna typy/rodzaje ogłoszeń
b)Na poziomie umiejętności uczeń:
potrafi przywołać definicję ogłoszenia
potrafi wymienić niezbędne elementy ogłoszenia
- potrafi rozróżnić typy ogłoszeń
- potrafi samodzielnie zredagować ogłoszenie
c)Na poziomie postaw uczeń :
- kształci umiejętność obserwacji, analizy i redagowania ogłoszenia jako formy wypowiedzi pisemnej
Metody dydaktyczne: praca indywidualna, pogadanka, praca w parach
Środki dydaktyczne: plansze dydaktyczne, „słup z ogłoszeniami”, zeszyt ćwiczeń,
Literatura:
a)Merytoryczna: - „ Słownik języka polskiego” red. Mieczysław Szymczak, Warszawa 1995.
b)Metodyczna: „Polonista w szkole. Podstawy kształcenia
nauczyciela-polonisty” red. Anna Janus-Sitarz, Kraków 2004.
Tok lekcji:
Budowa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Uwagi |
Część wstępna (I ogniwo)
Część właściwa (II ogniwo)
Część końcowa (III ogniwo) |
Czynności porządkowe ( wita się z uczniami, sprawdza obecność)
Nauczyciel prosi, by każdy z uczniów wyobraził sobie, że zgubił drogi zegarek na swoim osiedlu. W jaki sposób dotrzeć do potencjalnego znalazcy?
Nauczyciel pyta: jakie elementy powinno zawierać takie ogłoszenie?
Nauczyciel prosi chętnego ucznia o zapisanie tematu lekcji : „ Oddam w dobre ręce dwumiesięcznego dalmatyńczyka...”- redagujemy ogłoszenie.
Krótka pogadanka o tym : *kiedy się pisze ogłoszenia i w jakim celu. *jakie są typy ogłoszeń
Nauczyciel prezentuje ogłoszenia plakatowe i drobne.
Nauczyciel prezentuje planszę dydaktyczną (plansza zawiera: definicję ogłoszenia, typy ogłoszeń, elementy występujące w ogłoszeniu, miejsca, gdzie występuje ogłoszenie). Krótkie omówienie wraz z uczniami. Nauczyciel prosi o przepisanie do zeszytów informacji.
Prezentacja „ słupa ogłoszeń” przygotowanego przez nauczyciela.
Nauczyciel prosi o stworzenie w parach zasad poprawności.
Nauczyciel prosi o odczytanie prac.
Nauczyciel prezentuje planszę dydaktyczną z zasadami poprawności. Prosi o przepisanie do zeszytu.
Nauczyciel prosi o samodzielne zredagowanie dwóch ogłoszeń : drobnego i zawiadamiającego.
Nauczyciel prosi uczniów o odczytanie ogłoszeń. Ocenia poprawność.
Nauczyciel prosi o rozwiązywanie ćw. z zeszytu ćw.
Nauczyciel prosi o podsumowanie wiadomości poznanych na dzisiejszej lekcji.
Nauczyciel zadaje prace domową- dokończenie ćwiczeń z danego działu.
Nauczyciel dziękuje za wspólną lekcję i żegna się z uczniami.
|
Witają się z nauczycielem.
Odpowiadają: napisać ogłoszenie.
Odpowiadają: temat ogłoszenia ( co się stało z zegarkiem), informacje o nadawcy (telefon)
Wybrany uczeń zapisuje na tablicy, reszta w zeszytach.
Odpowiadają : (aby cos kupić, sprzedać, zawiadomić o czymś)
Ogłoszenia drobne, radiowe, parafialne, zawiadamiające
Oglądają.
Zapoznają się z informacjami znajdującymi się na planszy. Na prośbę nauczyciela przepisują do zeszytów.
Uczniowie czytają ogłoszenia zamieszczone na słupie i oceniają ich poprawność.
Pracują w parach.
Odczytują.
Przepisują zasady do zeszytu.
Pracują indywidualnie.
Uczniowie odczytują swoje wypowiedzi.
Wykonują ćwiczenia.
Uczniowie podsumowują dzisiejszą lekcję.
Uczniowie żegnają się z nauczycielem. |
|