Konspekt opracowany na zajęcia rewalidacyjne z dziećmi z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Głównymi celami realizowanymi w trakcie zajęć wg powyższego konspektu jest stymulacja zmysłu smaku i zmysłu węchu. Dzieci z głęboką niepełnosprawnością intelektualną chętnie uczestniczą w tego rodzaju zajęciach, są aktywne, współdziałają z nauczycielem.
Ośrodek tygodniowy: zmysły
Ośrodek dzienny: zmysł smaku, zmysł węchu.
Czas realizacji:3 godz. lekcyjne.
Założenia wyjściowe:
liczebność grupy: 3 chłopców.
poziom rozwoju: niepełnosprawni intelektualnie w stopniu głębokim ze sprzężeniami.
czas realizacji: listopad 2005
Treści zajęcia:
procesy poznawcze ogólne
poznanie różnych zapachów, smaków
poznanie przedmiotów o różnych walorach smakowych ,zapachowych.
procesy poznawcze szczegółowe:
poznanie zapachów: wanilii, kwiatów, olejków eterycznych, cebuli, cytryny, mięty; smaków: słodkich (llizaka, cukierka),
gorzkich(grejpfrut, herbata), słonych (sól, zupa), kwaśnych (cytryna, pomarańcza)
poznanie nazw przedmiotów o różnych walorach zapachowych i smakowych np. pomarańcza, cytryna, czekolada.
Cel ogólny:
stymulacja zmysłów
Cele szczegółowe:
uczeń powinien
poznać
różne zapachy, smaki ich nazwy
smaki antagonistyczne
„przedmioty” i ich nazwy posiadające dany walor smakowy, zapachowy.
umieć:
przyjmować pokarmy z łyżki
prowadzić łyżkę w kierunku ust
wodzić wzrokiem za działaniami nauczyciela
kojarzyć smak ,zapach z danym owocem, przedmiotem…
doskonalić:
procesy poznawcze.
czynności samoobsługowe.
ruchy chwytne( chwyt nożycowy, szczypcowy i pęsetkowy)
wrażliwość (zdolność odbierania bodźców) i czułość ( zdolność różnicowania zmian w sile działających bodźców).
koordynację wzrokowo-ruchową.
funkcje wzrokowe np. wyodrębnianie z tła, różnicowanie kształtów.
motorykę małą.
Metody: stymulacja sensoryczna, zabawa, obserwacja, ćwiczenia praktyczne, pozawerbalne, elementy ustno-twarzowej terapii regulacyjnej wg Castillo-Moralesa, pokaz
Formy organizacji nauczania -grupowe zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze
Formy organizacji pracy- indywidualna jednolita, indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne: przedmioty o wyraźnym zapachu: ocet, płyn po goleniu, dezodoranty, świeczki, olejki eteryczne; produkty o wyraźnym zapachu i smaku: cytryna, pomarańcza, mięta, czekolada, cebula, cukier waniliowy, grejpfrut, herbata ;produkty o wyraźnym smaku: lizak, cukierek, sól, ogórek kiszony.
Przebieg zajęć
I Czynności wstępne:
Przywitanie się z dziećmi za pomocą słowa cześć popartego odpowiednim gestem.
Stymulacja dłoni poprzez masaż z użyciem kremu.
Ćwiczenia przygotowujące system nerwowy do pracy wg Castillo-Moralesa:
masowanie punktów u podłoża czaszki i podciąganie ich do góry
masowanie szyjnego odcinka kręgosłupa
koszyczek- zaplatamy dłonie i kładziemy je z tyłu głowy. Unosimy głowę rękoma i wykonujemy nią ruchy na jeden bok, prosto, na drugi bok.
siadamy z tyłu za leżącym na plecach dzieckiem.Lewą ręką odciągamy głowę do tyłu, prawą rękę kładziemy na klatkę piersiową i uciskając z wibracją mięśnie klatki piersiowej przesuwamy rękę do przodu.
Ćwiczenia wg Castillo-Moralesa skuteczne dla dzieci śliniących się:
kładziemy jedną dłoń na krawędzi brody, drugą z tyłu głowy i prowadzimy głowę do przodu, prosto zgodnie z linią leżącego ciała, i do tyłu.
lewa ręka odciąga głowę do tyłu, prawa ręka masuje z wibracją ślinianki (kierunek środek brody-dół szyi)
II Nawiązanie do celu ogólnego- nauczyciel często kieruje do dzieci następujący komunikaty: powąchaj, poliż
III Rodzaje ćwiczeń:
Rozpoznawanie smaków:
próbowanie dobranych przez nauczyciela substancji
przedstawianie odbieranych bodźców smakowych za pomocą mimiki.
określanie smaku przez nauczyciela. Dzieci przysłuchują się.
poznanie przedmiotów posiadających prezentowane walory smakowe. Nauczyciel nazywa dane przedmioty .
przyporządkowywanie smaku do przedmiotu posiadającego wskazany walor smakowy (kwaśny-cytryna).
wyszukiwanie przedmiotów posiadających takie same walory smakowe np. to jest słodkie: cukierek, lizak; to jest gorzkie: grejpfrut, herbata; to jest słone: sól, zupa; to jest kwaśne: cytryna ,pomarańcza
Rozpoznawanie zapachów:
doświadczanie różnych zapachów
poznanie nazw różnych zapachów
poszukiwanie zapachów ukrytych w najbliższym otoczeniu np. w pudełkach, pod miskami
poznanie przedmiotów wydzielających zapachy. Nauczyciel nazywa je.
przyporządkowywanie zapachów do przedmiotów, produktów posiadających dany walor zapachowy .
IV Zajęcia końcowe:
Słuchanie relaksującej muzyki.
Sprzątanie sali lekcyjnej.
Pożegnanie dzieci sformułowaniem „ pa - pa” popartym odpowiednim gestem.
Opracowała
Edyta Malinowska