25.11.2009r.
KONSPEKT
Temat zajęć: Wszystko jest muzyką
Cele:
kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
wykonywanie poleceń nauczyciela
rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni : praca plastyczno - techniczna
rozwijanie zmysłu słuchu
kształtowanie wrażliwości na muzykę
wskazywanie, nazywanie przedmiotów
kształtowanie umiejętności liczenia
rozwijanie naśladownictwa dźwięków i ruchów
nauka prawidłowej reakcji na muzykę
Metody: program aktywności M., Ch. Knill'ów, elementy muzykoterapii: rytmizacja, pulsacja, relaksacja.
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyty z muzyką, pudełka tekturowe, wycinanka samoprzylepna, kubeczki plastikowe, groch, ryż, piłka Bobat'ów , chusta animacyjna.
Przebieg:
Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.
Program aktywności M., Ch. Knill - program wprowadzający i program I.
Rytmizacja prosta: wystukiwanie wyraźnego rytmu na podłodze, na swoich kolanach, udach, brzuchu, ramionach, głowie; wystukiwanie rytmu stopami, dłońmi na piłce.
Pulsacja: opukiwanie pleców, nóg, ramion dzieci.
Relaksacja: „masażyki” przy spokojnej muzyce.
Przeciwieństwa: głośno - cicho. Ćwiczenia z muzyką.
Pokazanie dzieciom prawdziwego bębenka - granie na nim.
Wszystko jest muzyką: wspólne wykonanie własnych instrumentów: „bębenki” z pudełek; „grzechotki” z plastikowych kubeczków.
Ozdabianie wykonanych instrumentów.
Zabawy przy akompaniamencie własnoręcznie wykonanych instrumentów: próby swobodnego grania.
Podziękowanie za zajęcia - pożegnanie dzieci piosenką.