Historia pewnego tulipana


KONSPEKT ZAJĘĆ

Krąg tematyczny: Nadeszła wiosna.

Temat: Historia pewnego tulipana.

Cele operacyjne:

Metody: słowna, praktyczna, zadań stawianych uczniom, zabawa integracyjna i dramowa.

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Pomoce dydaktyczne: plakat, Książka sześciolatka, sylwety kielichów tulipana z literami, cebula jadalna, cebula czerwona jadalna, cebula tulipana, czosnek, historyka obrazkowa, trójkąt, kolorowanka, płyta CD, liczmany w kształcie tulipanów dla każdego dziecka, obrazki przedstawiające działania na konkretach, zapisy matematyczne, kwadraty do origami.

Przebieg dnia:

  1. Powitanie.

  2. Swobodna zabawa dzieci według zainteresowań (30 min)

  3. Tworzenie listy obecności w formie plakatu „Bukiet tulipanów”

(plakat z narysowanym wazonem i łodygami w liczbie zgodnej z liczbą dzieci w grupie)

Dzieci wybierają tulipana oznaczonego pierwszą literą swojego imienia - załącznik 1, przyczepiają na plakacie, tworząc bukiet tulipanów w wazonie.

Zajęcia I (30 minut)

  1. Słuchanie opowiadania „Z pamiętnika Agaty”

Dzisiaj mama opowiedziała mi historię o cebulce. Spróbuję ją powtórzyć. Była sobie cebulka, całkiem podobna do tych, które się je, ale mniejsza. Jesienią, kiedy liście na drzewach zaczęły żółknąć, jakaś mała ręka wzięła cebulkę i zakopała w ziemi - tak jak skarb. Cebulka wcale się nie zmartwiła. Jadła, piła (bo cebulki potrafią jeść i pić pod ziemią), a nawet trochę urosła: wypuściła od dołu korzonki, a od góry kiełek, to znaczy taki mały rożek. Potem zrobiło się zimno, na ziemię spadły liście, a później śnieg. Cebulka wcale się nie martwiła, tylko zasnęła pod swoją żółto - brązowo - białą kołderką. Spała długo, ale pewnego razu coś ją obudziło. Robiło się coraz cieplej, twarda ziemia stawała się coraz bardziej miękka i wilgotna. Znowu można było jeść i pić, a w dodatku coś strasznie ciągnęło cebulkę do góry. Nie mogła wyjść cała spod ziemi, ale wysunęła ten swój rożek. Rożek wydłużał się jak antena, zielenił i wypuścił liście... A na końcu miał pączek. Oczywiście nie taki do jedzenia, tylko mniejszy, zielony. Któregoś dnia, gdy słońce przygrzało naprawdę mocno, pączek się rozchylił. I okazało się, że na świecie pojawił się piekny, żółty tulipan! W naszym ogródku też zakwitły tulipany. I mama mi przypomniała, że jesienią to ja sadziłam małe cebulki. Więc ja również jestem w tym opowiadaniu!

  1. Analiza opowiadania za pomocą pytań:

4. Zabawa ruchowa „Wiosna budzi tulipany”.

Nauczycielka uderza w trójkąt. Na jego dźwięk dzieci zamieniają się w nasionka kwiatów (siadają na piętach, chowają głowy). Wchodzi wiosna. Rozlega się muzyka. Wiosna dotyka każde nasionko, które zmienia się w piękny kwiat. Kwiatki wystawiają swoje główki do słońca, rozchylają płatki (ręce), kołyszą się na wietrze.

  1. Zagadka „Kto rozpozna cebulę tulipana?” - wybór właściwej podstawki, na której umieszczone są: cebula jadalna, cebula czerwona jadalna, cebula tulipana, czosnek.

  1. Układanie historyjki obrazkowej na podstawie opowiadania „Od cebulki do kwiatu” (etapy rozwoju tulipana) - załącznik 2

  1. Określenie czynników wpływających na rozwój i wegetację roślin oraz zasad opieki nad roślinami.

  1. Kolorowanie tulipana.

  1. Czynności opiekuńcze, organizacyjne i samoobsługowe (30 min)

Zajęcia II (30 minut)

  1. Zaproszenie do zabawy dramowej „Cebulka” - opowiadanie na tle muzyki.

Cebulka tulipana mieszkała sobie głęboko pod ziemią (dzieci leżą na podłodze, zwijając się jak najmocniej). Było tam ciepło, cicho i ciemno (dzieci zamykają oczy i cichutko leżą). Jednak pewnego dnia zrobiło się jej jakoś niewygodnie (dzieci zaczynają się wiercić), nagle cebulka pękła i wysunęła mały kiełek (dziecko wysuwa w górę), potem kiełek zaczął rosnąć i rosnąć (dzieci powoli unoszą się do góry), wypuścił listki i pięknie zakwitł (dzieci unoszą ręce w górę, jakby to były płatki kwiatów). Teraz w ogrodzie kwitnie dużo pięknych tulipanów (dzieci obracają się w jedną i drugą stronę, uśmiechają się).

  1. Rozwiązywanie zadań tekstowych.

(Nauczyciel czyta treść zadania, w tym czasie dzieci układają sylwety tulipanów)

  1. „Dobierz zapis do obrazka” - nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Jedna grupa otrzymuje obrazki przedstawiające działania na konkretach, druga pasujące do nich zapisy matematyczne - załącznik 3. Uczniowie trzymający obrazki przedstawiające działania na konkretach stoją w szeregu, uczniowie mający zapis matematyczny podchodzą i szukają odpowiadającego im obrazka. Następnie konsultują ze sobą poprawność wyboru, ustawiają się w parę i podchodzą do nauczyciela, który sprawdza i nagradza.

  1. 0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    Wykonanie prostych kielichów tulipanów z kwadratowego origami i ozdabianie nimi gazetki klasowej.

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

  1. Spacer po terenie - obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie, sformułowanie wniosków (30 min)

  1. Religia - zajęcia z s. Dominką Leyk (30 min)


