Historia pewnego drzewa scenariusz


Zajęcie dla rodziców w grupie dzieci cztero i pięcioletnich

z edukacji przyrodniczej.

Temat: Historia pewnego drzewa”- rozwijanie aktywności umysłowej, werbalnej i plastycznej.

Cele:

Metody:

- rozmowa

- obserwacji (historyjka obrazkowa), ilustracje

- metoda kierowania własną działalnością dziecka

- zadań stawianych dziecku

Formy pracy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa „Jabłoń w czterech porach roku”, „Gałązka jabłoni”- cykl obrazków, ilustracje „Kwitnące drzewa”, ławeczka szwedka, małe krzesełka, woreczki, tunel, kartony xero, pędzle, farba zielona i brązowa, bibuła zielona, różowa i biała, magnetofon, płyta CD z piosenkami ekologicznymi

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie

Wszyscy są witam was, zaczynamy już czas

Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy

  1. Zabawa integracyjna(z rodzicami) „Ludzie do ludzi”

Taniec swobodny przy muzyce. Na przerwę witają się części ciała wymienione przez nauczycielkę lub chętne dziecko.

  1. Słuchanie wiersza „Biały sad” S. Szuchowej

Czyżby to śnieg znowu
Padał przez noc całą?
Wszystkie drzewa w sadzie
Przystrojone biało!
Białe wiśnie, śliwy,
Białe i czereśnie.
Ewunia trze oczy: czy ja śnię, czy nie śnię?

4. Omówienie treści wiersza ilustrowanego obrazkiem:

- o czym opowiada wiersz (o tym, że drzewa w sadzie są białe)

- a co to jest sad?(miejsce, gdzie rosną drzewa owocowe: jabłonie, grusze, śliwy)

- dlaczego drzewa w sadzie są białe?

- jaka to pora roku?

5. Zagadka obrazkowa „ Co tu nie pasuje?”

6. Praca zespołowa:

- „Jabłoń w czterech porach roku”- historyjka obrazkowa(układają pięciolatki)

- „Gałązka jabłoni”( czterolatki układają cykl obrazków we właściwej kolejności)

7. Rysowanie oburącz (w powietrzu) drzewa i nazywanie jego poszczególnych części(korzenie, korona, pień, konary, gałęzie)

8. Zabawa ruchowa „Spacer do galerii kwitnących drzew”(tor przeszkód)

9. „Kwitnąca jabłoń wyczarowana z dłoni”- działalność plastyczna z rodzicami

10. Wystawa prac

11. Podsumowanie zajęcia pytaniem „Co by było, gdyby drzew nie było (przeczytanie treści wiersza przez rodziców)

12. Zakończenie zajęcia- podkreślenie konieczności ochrony przyrody-

dzieci recytują wiersz „Szanuj zieleń.

3


