SCENARIUSZ SPOTKANIA INTEGRACYJNEGO
Z OKAZJI „ŚWIĘTA DRZEWA”
TEMAT: TAJEMNICE DRZEWA.
CELE:
dostrzeganie drzewa (lasu) jako „zielonych płuc przyrody”, rozumienie
symbiozy życia roślin i ludzi,
rozwijanie świadomości ekologicznej i aktywnej postawy wobec och -
rony środowiska,
rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej,
podejmowanie działań proekologicznych w najbliższym środowisku,
integrowanie dzieci z poszczególnych grup wiekowych.
METODY: podające, poszukujące, problemowe, praktyczne.
FORMY: zbiorowa
indywidualna
zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: nagrania CD do zabaw ruchowych, 4 pudełka kartonowe z przedmiotami związanymi z drzewem (zabawki drewniane, meble, zeszyt, kredki w drewnianej oprawie, książka, blok rys., pluszowe zwierzątka, liście i owoce), sznurek, stare gazety, test z rekwizytami, duże arkusze brystolu, farby plakatowe, pędzle, kredki pastele, drzewka do zasadzenia.
PRZEBIEG:
1. „Wesoły taniec” - zabawa integracyjna.
2. . „Niezwykły koncert”. Rozmowa na temat różnych koncertów muzycznych (filharmonia, spotkania z Panią Muzyką).
Zaproszenie na koncert muzyki ekologicznej (szum strumyka, śpiew ptaków, szelest liści, gwizd wiatru) - punkt wyjścia do rozmowy o lesie drzewie.
3. „Po nitce do kłębka” - zabawa ukazująca znaczenie drzew dla człowieka.
W różnych miejscach sali ustawione są ozdobne pudełka połączone sznurkiem. Zwijając sznurek dzieci docierają do pudełek.
A)PUDEŁKO I - zawiera: ptasie gniazdo, wiewiórkę w dziupli, jeża śpiącego w liściach (wniosek: drzewo to dom dla zwierząt i ptaków)
Zabawa „Jesienny taniec na polanie”.
B) PUDEŁKO II - zawiera: zeszyt, książkę , gazetę (wniosek: drewno to materiał do produkcji papieru)
Zabawa z gazetami: naśladowanie szumu wiatru, taniec na gazecie, ugniatanie papierowych kul, celowanie do kosza.
C)zwijanie sznurka prowadzi do tablicy z obrazkiem drzewa jako „producenta tlenu”
Ćwiczenia oddechowe (pamiętamy o wdychaniu powietrza nosem i wydychaniu ustami).
D) PUDEŁKO III - zawiera: drewniane klocki, kredki, zabawki, zapałki, obrazki mebli drewnianych (wniosek: drewno to materiał do produkcji zabawek i mebli)
Zabawa ruchowa „Drewniane pajacyki”.
4. Rozwiązywanie zagadek. Kojarzenie odpowiedzi z ilustracjami drzew.
Ma w swej koronie
chyba dla igraszki
przedziwne nasiona
skrzydlate jak ptaszki.
(klon)
Rozpostarł liście wielopalczaste,
a pod nim leżą kulki kolczaste.
(kasztanowiec)
Jak się to drzewo nazywa,
które się białą korą okrywa.
(brzoza)
Gdy jest stary, pień ma gruby.
Dzik nasiona jego lubi.
(dąb)
Na jakim drzewie jesienią
koraliki się czerwienią?
(jarzębina)
Drzewo iglaste,
zawsze zielone,
zima czy wiosna.
Igły ma długie, bo to jest ……
(sosna)
5. Jestem drzewem” - improwizacja ruchowa przy muzyce.
„Jestem drzewem… liściem… pniem… korzeniem… gałęzią… na wietrze.
Drzewo rośnie, jego gałęzie poruszają się na wietrze, jego pień wygina się
przy silnym wietrze, jego listki poruszają się delikatnie, coraz mocniej
i mocniej…”
6. „Kuzyn Pinokia” - słuchanie opowiadania. Próby oceny postępowania
bohatera.
7. „Przyjaciel drzew” - test dla dzieci.
1) Wymień pory roku, obowiązujące w naszym kraju.
2) Z jakich drzew pochodzą te liście, nazwij je.
(kasztanowiec, klon, dąb, jarzębina)
3) Wymień charakterystyczne barwy jesieni.
4) Owocem kasztanowca jest:
A) żołądź
B) kasztan
C) jarzębina
5) Owocem dębu jest:
A) kasztan
B) żołądź
C) jabłko
6) Prawda to czy fałsz (TAK - NIE)
w lesie głośno krzyczymy
w lesie palimy ogniska
szanujemy zieleń
łamiemy gałęzie
płoszymy zwierzęta w lesie
słuchamy leśnej ciszy
7)Które zwierzę mieszka w lesie:
A) wiewiórka - tygrys
B) żyrafa - niedźwiedź
C) sarna - kot
D) świnia - dzik
E) krowa - jeż
8)Kolega chce zobaczyć ptaszki w gniazdku, a ty:
A) tłumaczysz mu, że nie wolno, bo może wypłoszyć ptaszki,
B) pożyczasz mu drabinę i sam z nim oglądasz.
9)Jesteś w lesie na wycieczce z rodzicami. Co robisz ze śmieciami?
A) zabierasz i wyrzucasz do pobliskiego kontenera,
B) zostawiasz, niech leżą,
C) palisz je w lesie.
10)Twoim zdaniem przyjaciel drzew to… (dokończ wypowiedź).
8. „Drzewem być” - interpretacja ruchowa piosenki, wyrażanie ruchem treści.
9. „Wesołe drzewko” - aktywność plastyczna dzieci, praca zespołowa.
Wymyślanie nazwy dla namalowanych drzew.
10. Zasadzenie drzewek: jodeł i świerków w ogrodzie przedszkolnym.
11. Piosenka pożegnalna.
W kole wszyscy tu stoimy
i za ręce się trzymamy.
Do widzenia już mówimy,
tak ze sobą się żegnamy.
ZAGADKI
Ma w swej koronie
chyba dla igraszki
przedziwne nasiona
skrzydlate jak ptaszki.
(klon)
Rozpostarł liście wielopalczaste,
a pod nim leżą kulki kolczaste.
(kasztanowiec)
Jak się to drzewo nazywa,
które się białą korą okrywa.
(brzoza)
Gdy jest stary, pień ma gruby.
Dzik nasiona jego lubi.
(dąb)
Na jakim drzewie jesienią
koraliki się czerwienią?
(jarzębina)
Drzewo iglaste,
zawsze zielone,
zima czy wiosna.
Igły ma długie, bo to jest ……
(sosna)
„Przyjaciel drzew” - test dla dzieci.
1) Wymień pory roku, obowiązujące w naszym kraju.
2) Z jakich drzew pochodzą te liście, nazwij je.
(kasztanowiec, klon, dąb, jarzębina)
3) Wymień charakterystyczne barwy jesieni.
4) Owocem kasztanowca jest:
A) żołądź
B) kasztan
C) jarzębina
5) Owocem dębu jest:
A) kasztan
B) żołądź
C) jabłko
6) Prawda to czy fałsz (TAK - NIE)
w lesie głośno krzyczymy
w lesie palimy ogniska
szanujemy zieleń
łamiemy gałęzie
płoszymy zwierzęta w lesie
słuchamy leśnej ciszy
7)Które zwierzę mieszka w lesie:
A) wiewiórka - tygrys
B) żyrafa - niedźwiedź
C) sarna - kot
D) świnia - dzik
E) krowa - jeż
8)Kolega chce zobaczyć ptaszki w gniazdku, a ty:
A) tłumaczysz mu, że nie wolno, bo może wypłoszyć ptaszki,
B) pożyczasz mu drabinę i sam z nim oglądasz.
9)Jesteś w lesie na wycieczce z rodzicami. Co robisz ze śmieciami?
A) zabierasz i wyrzucasz do pobliskiego kontenera,
B) zostawiasz, niech leżą,
C) palisz je w lesie.
10)Twoim zdaniem przyjaciel drzew to… (dokończ wypowiedź).