SCENARIUSZ ZAJĘCIA
TEMAT : „DBAJ O ZDROWIE ”
CELE DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE
1. Wyrabianie nawyków dbania o zdrowie i higienę.
2. Kształtowania umiejętności słuchania i rozumienia treści teatrzyków
3. Doświadczanie wrażeń dotykowych
4. Rozwijanie ruchowej inwencji twórczej.
5. Ćwiczenia oddechowe.
CELE OERACYJNE
1. Dziecko wie, że trzeba myć ręce przed posiłkiem i owoce przed zjedzeniem ich.
2. Zna przeznaczenie i nazwy przyborów toaletowych.
3. Potrafi rozpoznać znane przedmioty po kształcie.
4. Obrazuje wg własnych pomysłów wskazane czynności związane z higieną.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
kukiełki /Kubuś i mama/, przybory toaletowe, magnetofon, taśma z piosenką „Mydło”,
słomki i mydło do puszczania baniek /słomka dla każdego dziecka/
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1.Zabawa integracyjna „Kroki”
Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka prosi by kro do przodu zrobiły dzieci, które np.
rano myją zęby
myją ręce przed jedzeniem
myją owoce przed zjedzeniem ich
lubią chodzić na spacery
lubią się gimnastykować
Zabawa kończy się, gdy dzieci spotkają się w małym kręgu. Nauczycielka podkreśla, że
wszystkie te czynności służą zdrowiu, więc dzieci ,które te czynności wykonują dbają
o swoje zdrowie. 1.Teatrzyk pt. „Co się stało Kubusiowi” i rozmowa z dziećmi na temat czystości.
TRESĆ
KUBUŚ - Dzień dobry dzieci! /Kukiełka czeka na odpowiedź/
Dzisiaj mam wspaniały dzień. Rano zjadłem pyszne śniadanie: chleb z miodem
i mleko. Czy Wy lubicie miód i mleko? / Odpowiedzi dzieci /
Radzę Wam żebyście jadły miód i piły mleko. Mama mówi, że po takim
śniadaniu będę duży i zdrowy.
Potem byłem z mamą na spacerze. Grałem w piłkę, bawiłem się w piasku.
Teraz mama szykuje obiad, bo po południu pójdziemy do kina.
O jej! Jestem bardzo głodny.
Mamusiu, mamusiu jestem bardzo głodny! /Wchodzi mama/
MAMA - O, dzień dobry dzieci!
Kubusiu jeszcze nie ma obiadu. Jeżeli jesteś głodny, to zjedz jabłuszko.
Tylko nie zapomnij go umyć przed jedzeniem!
A czy myłeś ręce po spacerze?
KUBUŚ - Jeszcze nie zdążyłem.
MAMA - To koniecznie umyj również ręce! /Mama wychodzi/
KUBUŚ - Umyj ręce, umyj jabłko - tyle pracy a ja jestem głodny.
Otrzepię ręce. To wystarczy. Wcale nie widzę brudu. Jabłka też nie będę mył.
Zjem je szybko i mama nic nie zauważy. /Zjada jabłko, potem podśpiewuje i
tańczy, lecz po chwili łapie się za brzuszek/
Jabłko było pyszne, ale teraz źle się czuję. Boli mnie brzuszek.
Mamo, mamusiu! /Wchodzi mama/
MAMA - Co się stało syneczku?
KUBUŚ - Boli mnie brzuszek i jest mi niedobrze.
MAMA - Rzeczywiście źle wyglądasz. Tylko nie rozumiem co się stało. Jadłeś same
zdrowe pokarmy. Nie wiem co Ci mogło zaszkodzić.
A może Wy dzieci wiecie od czego mój synek rozchorował się?
Rozmowa kukiełki z dziećmi. ”Kukiełka” tak kieruje rozmową aby dzieci powiedziały, że
należy myć ręce i owoce przed jedzeniem, bo bakterie, które są na brudnych rękach i
owocach mogą powodować różne choroby.
MAMA - Kubusiu, czy już wiesz od czego boli Cię brzuszek?
KUBUŚ - Wiem. Nie umyłem rąk i jabłuszka.
MAMA - Teraz zamiast iść do kina musisz wziąć lekarstwo i położyć się do łóżeczka.
Myślę, że już nigdy nie zapomnisz o myciu rąk i owoców przed jedzeniem.
KUBUŚ - Na pewno będę o tym pamiętał!
3. Piosenka „Brudne ręce”
Nauczycielka: Dzieci, a czy Wy myjecie ręce przed jedzeniem? /odpowiedź dzieci/
Żeby Kubuś nigdy o tym nie zapomniał zaśpiewajcie mu piosenkę o brudnych
rękach.
Dzieci śpiewają poznaną wcześniej piosenkę.
Treść piosenki: Kiedy ktoś ma brudne ręce i rękami tymi je.
Czy myślicie, że to zdrowo moi drodzy?
Bo ja nie! Bo ja nie!
4. Zabawa taneczna przy piosence „Mydło” połączona z ruchem twórczym -
obrazowanie czynności za pomocą gestów.
Dzieci tańczą wg własnych pomysłów przy piosence „Mydło”. Na przerwę w muzyce
obrazują ruchem czynności wymienione przez nauczyciela wg instrukcji:
Pokaż jak myjesz buzię.
Pokaż jak myjesz szyję .
Pokaż jak myjesz zęby.
Pokaż jak myjesz ręce.
Pokaż jak czeszesz się.
5. „Kim dotykowy” - zabawa uwrażliwiająca zmysły
Dzieci siedzą w kręgu. W środku nauczycielka układa grzebień, mydło, szczotkę do mycia rąk i paznokci, szczoteczkę do zębów, pastę do zębów, ręcznik.
Dzieci nazywają przedmioty i starają się określić do czego one służą.
Nauczycielka wkłada przedmioty do miseczki. Zakrywa oczy 5-ciu osobom. Dzieci losują przedmiot z miseczki, rozpoznają go po dotyku, podają nazwę,
/ Przedmioty wracają do miseczki. Zadanie wykonuje kolejne osoby - każdemu dziecku dajemy szansę rozpoznania przedmiotu po kształcie./
6. Mycie rąk w łazience
Dzieci omawiają czynności jakie wykonują przy myciu rąk. Myją ręce.
7. Ćwiczenie oddechowe - „Bańki mydlane”
Dzieci otrzymują słomki i starają się puszczać bańki mydlane.