Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II
Temat: Bezpiecznie do szkoły.
Cel ogólny:
- przypomnienie wiadomości na temat bezpiecznego poruszania się po drogach
Cele szczegółowe:
- przypomnienie zasad przechodzenia przez jezdnie w miejscach oznakowanych i
nieoznakowanych
- wyjaśnienie hasła „Jesteś widoczny - jesteś bezpieczny na drodze!”
- dodawanie liczb w zakresie 10
- przypomnienie figur geometrycznych, porównywanie ich wielkości
Metody:
- pokaz
- pogadanka
Formy pracy według R. Więckowskiego:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne i przybory:
- podr. 5 (strona 10-11)
- podr. 1 (strona 21-22, 65-66)
- wycinanki: 3 w., 2w., 23.
- tablica demonstracyjna z klasy I przedstawiająca ruch drogowy
- trzy duże koła w kolorach: żółtym, zielonym i czerwonym
- po 10 mniejszych zielonych i czerwonych kół do demonstracji na tablicy
- kilka skakanek
- dwie szarfy w kolorach: zielonym czerwonym
- kostki do gry (po 2 sztuki na parę uczniów)
- liczmany
Literatura:
- wiersz T. Śliwiaka „Zielone światło”
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Faza wstępna
1. Rozmowa kierowana dotycząca bezpiecznego poruszania się po drogach - powtórzenie
wiadomości z klasy I.
- Jakie znasz miejsca, gdzie odbywa się ruch drogowy?
- Jakich znasz uczestników ruchu drogowego?
- Kto to jest pieszy?
- Dla których uczestników ruchu przeznaczony jest chodnik?
- Po której stronie drogi powinni chodzić piesi?
- Dla kogo przeznaczona jest jezdnia?
- Jak należy poruszać się po jezdni?
- Dlaczego trzeba korzystać z przejść dla pieszych?
- Jakie znasz znaki drogowe? Gdzie one się znajdują?
- Co to jest sygnalizacja świetlna? Do czego służy?
- Co oznacza czerwony kolor sygnalizacji świetlnej, a co - zielony?
- W jakich miejscach przechodzimy przez jezdnię?
- Odpowiedz, jak należy się rozejrzeć przed wejściem na jezdnię. Dlaczego?
- Omów zasady przechodzenia przez jezdnię. Uzasadnij takie zachowanie.
- Jak należy zachować się na przystanku w czasie oczekiwania na autobus?
- Jakie zabawy są niebezpieczne dla uczestników ruchu drogowego?
- Dlaczego zabawa przy drodze jest niebezpieczna?
(Wypowiedzi dzieci można w miarę możliwości uzupełniać tablicami demonstracyjnymi z
klasy I, dotyczącymi bezpiecznego poruszania się po drogach).
2. Uzupełnianie wyrazów brakującymi literami ó lub u. Kolorowanie pól z wybranymi
literami i znajdującymi się pod nimi sylabami. Odczytanie hasła, zapisanie go (pod. 1, ćw.
1, strona 21).
Hasło: Bezpiecznie do szkoły.
3. Oglądanie obrazków, czytanie informacji o zasadach zachowania się na drodze,
przekazywanych przez „komisarza Lwa” (pod. 5, strona 11).
- Przed czym ostrzega dzieci komisarz Lew?
- W jaki sposób należy poruszać się po drogach nocą?
- W jaki sposób należy poruszać się po drogach, gdy nie ma chodnika?
4. Oglądanie zdjęć, omawianie ich, porównywanie ich ze swoją drogą do szkoły.
Opowiadanie o swojej drodze do szkoły (podr. 1, ćw. 2, strona 21).
- Jak wygląda twoja droga do szkoły?
5. Czytanie wiersza T. Śliwiaka „Zielone światło”, porównanie jego treści z umieszczonymi,
obok zdjęciami (podr. 5, strona 10).
Uświadomienie celu
6. Demonstrowanie przechodzenia przez jezdnię na przejściu z sygnalizacją świetlną z
jednoczesnym objaśnianiem wykonywanych czynności.
Nauczyciel rysuje kredą na podłodze ulicę i zaznacza na niej przejście dla pieszych.
- W jaki sposób przechodzisz przez ulicę na przejściu z sygnalizatorem świetlnym?
W czasie gdy dziecko opowiada o przejściu, przy którym jest sygnalizator świetlny,
nauczyciel demonstruje kolorowe kartonowe koła, a dziecko zachowuje się stosownie do
sytuacji.
Czerwone koło - Stop! - stoję i czekam.
Żółte koło - Uwaga! - zaraz zmieni się światło.
Zielone koło - Idź - droga wolna, przechodzę, ale ostrożnie.
- W jaki sposób przechodzisz przez ulicę, gdy nie ma sygnalizacji świetlnej?
Dzieci demonstrują przechodzenie przez jezdnię bez sygnalizacji świetlnej z jednoczesnym
recytowaniem zasad:
1 - stajemy w bezpiecznej odległości od jezdni i patrzymy w lewą stronę,
2 - patrzymy w prawą stronę,
3 - ponownie patrzymy w lewą stronę,
4 - idziemy przed siebie i w połowie jezdni patrzymy w prawą stronę,
5 - dochodzimy do końca jezdni.
- Czy twoja droga do szkoły jest bezpieczna? Dlaczego?
7. Zabawa orientacyjno-porządkowa.
Dzieci biegają w luźnej gromadce, naśladując samochody. Na sygnał wszystkie zatrzymują
się w bezruchu. Tak samo zachowują się, słysząc klaśnięcie lub widząc podniesione
czerwone koło. Nauczyciel może też wraz z klaśnięciem wydawać polecenia, np.: Ustawcie
się w rzędzie gęsiego, Ustawcie się w dwójkach. Ustawcie się w kole. Wykonajcie
przysiad.
8. Uzupełnianie zdań brakującymi wyrazami (podr. 1, ćw. 3, strona 22).
* Głośne czytanie uzupełnionych zdań,
* Kolorowanie pól z wybranymi.
* Odczytanie hasła, zapisanie go.
Hasło: Jesteś widoczny - jesteś bezpieczny na drodze!
* Wyjaśnienie znaczenia napisanego zdania.
Faza zasadnicza
9. Zabawa „Drogi szybkiego ruchu” (zabawę dobrze jest przeprowadzić np. na korytarzu lub
boisku).
Dzieci poruszają się po drogach wyznaczonych przez linie ułożone ze skakanek.
Nauczyciel ustawia się w różnych miejscach boiska i za pomocą zielonej lub czerwonej
szarfy zatrzymuj lub przyspiesza ruch.
W czasie poruszania należy:
* trzymać się prawej strony,
* unikać kolizji,
* reagować na sygnały nauczyciela.
Dziecko, które popełni dwa błędy wynikające z niestosowania się do tych zasad, odpada z
zabawy i może pomagać nauczycielowi kontrolować ruch.
10. Odszukiwanie na ilustracji znanych dzieciom figur geometrycznych /9podr. 1, ćw. 1,
strona 65).
* Liczenie figur geometrycznych, uzupełnianie zapisu.
11. Rysowanie dwóch figur geometrycznych: jednej mniejszej, drugiej większej (podr. 1, ćw.
2, strona 65).
* Liczenie wszystkich figur geometrycznych po wykonaniu ćwiczenia.
12. Układanie w parach na ławkach po jednej małej figurze z wycinanki (podr. 1, ćw. 3,
strona 66, wycinanka 3 w.).
* Porównywanie ułożonych figur między sobą.
* Obrysowanie ułożonych figur w pierwszym polu.
* Wybieranie z zestawu figur tylko niebieskich figur. Określanie, jakie mają kształty;
porównywanie ich z figurami kolegów.
* Obrysowywanie figur w drugim polu.
* Wybieranie z zestawu figur wszystkich kół, obrysowywanie ich w trzecim polu.
13. Układanie z figur geometrycznych dowolnych kompozycji.
Faza podsumowująca
14. Ćwiczenia w dodawaniu liczb z wykorzystaniem kostek do gry - zabawa w parach.
15. Poznanie zasady pracy z liczydełkiem.
- Weźcie liczydełka (wycinanka 23 w.).
- Jak przedstawiamy na liczydełku działanie: 9 + 6? (Najpierw ułożę 9 liczmanów, dołożę w
pierwszym rzędzie jeszcze jeden liczman, a w drugim rzędzie - pozostałe 5 liczmanów).
16. Podsumowanie dnia - kolorowanie mandali „Bezpiecznie do szkoły” (wycinanka 2 w.).