KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
PRZEPROWADZONYCH 02.12.2003 r.
DLA NAUCZYCIELI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 10
W ZUŃSKIEJ WOLI PRZEZ MARZENĘ ZBROJEWSKĄ-IGNACZAK
TEMAT: ĆWICZENIA CHWYTNE STÓP.
KLASA III
Cele dla nauczycieli:
Zapoznanie z przebiegiem zajęć gimnastyki korekcyjnej. Zwrócenie uwagi na współpracę nauczyciel - uczeń - rodzice w zapobieganiu wadom postawy.
W jakim stopniu zostały zrealizowane cele?
Czy zajęcia były dostatecznie urozmaicone?
Czy nauczyciel stworzył uczniom przyjazną atmosferę na lekcji?
Opracowała i przeprowadziła:
Marzena Zbrojewska-Ignaczak
KONSPEKT ZAJĘĆ GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
Klasa: III
Liczba osób: 8
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Temat: Ćwiczenia chwytne stóp.
Cele:
Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała.
Zadanie wychowawcze: Nauka samokontroli dokładności wykonywanych zadań.
Motoryczność: Wzmacnianie mięśni stóp.
Umiejętności: Uczeń potrafi zgnieść gazetę palcami stóp.
Wiadomości: Uczeń wie, dlaczego tak ważne jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń. Zna przykładowe ćwiczenia, które może wykonywać w domu.
Metoda: Zabawowo-naśladowcza, zadaniowo-ścisła, pokaz, pogadanka.
Przybory: Gazety, kredki, ręczniki, piłeczki pingpongowe.
Przebieg lekcji. |
Czas trwania. |
Treść ćwiczeń. |
Uwagi organizacyjne. |
||||
Część wstępna. |
10 minut |
Zbiórka, sprawdzenie obecności, przegląd stroju, podanie celu zajęć, ocena poprawnej postawy.
Zabawa ożywiająca- berek (obroną przed berkiem jest przyjęcie prawidłowej postawy gimnastycznej).
Zabawa naśladowcza- „wyganianie kurek
|
Uczniowie ustawieni
Ćwiczących należy podzielić na dwa zespoły, które mają taką samą ilość woreczków, na sygnał należy przerzucić woreczki palcami stóp na stronę przeciwnika. Wygrywa zespół, który ma mniej woreczków. |
||||
Część główna. |
30 minut |
*P. w. postawa zasadnicza, ćwiczący stoi na gazecie. Ruch- krążenia głowy i ramion we wszystkich kierunkach. *P. w. w lekkim rozkroku należy wykonać 10 przysiadów na całych stopach. *P. w. postawa zasadnicza, gazeta trzymana między kolanami, podskoki w miejscu. *P. w. trzymamy gazetę na wyciągniętych rękach na wysokości twarzy, dmuchamy w kierunku trzymanej gazety. *P. w. postawa zasadnicza, przekładanie gazety na przemian pod nogami. *P. w. przysiad podparty, gazeta między kolanami, wykonujemy skoki zajęcze. *P. w. postawa zasadnicza, gazeta na głowie, próbujemy ją utrzymać i poruszać się po całej sali. *Ćwiczenia w parach, ćwiczący siedzą na przeciw siebie i próbują przekazać sobie gazetę palcami stóp. *Jak wyżej tylko przekazują kredki. *Próba napisania palcami stóp na gazecie swojego imienia. *Marsz z kredkami trzymanymi pod palcami stóp. *Zgniatanie gazety palcami stóp. *Chwytanie palcami stóp lekko zgniecionej gazety. *Podrzucanie stopami kulki wykonanej z gazety. *Próba rozłożenia a następnie złożenia gazety palcami stóp. *Rwanie gazety palcami stóp. *Chód „gąsieniczki” wokół gazety. *Marsz na palcach, na piętach. *Ćwiczenia rozluźniające mięśnie stóp. |
*Ćwiczenia indywidualne. *Wszystkie ćwiczenia wykonujemy na boso, powtarzamy kilka razy- 10x
*Między ćwiczenia wprowadzamy ćwiczenia oddechowe np. *Możemy również wykorzystać tutaj woreczki. *Ćwicz. trudne.
*Pod koniec cz. głównej możemy wprowadzić ćwiczenia na drabinkach: wspięcia, zwisy- wzmacnianie mięśni brzucha |
||||
Część końcowa.
|
5 minut |
Marsz korekcyjny, elementy tańców, pląsów, cwałów.
Zabawa w klęku podpartym „piłeczka Zabawa „minutka” w leżeniu na plecach. Zabawa „wartownik”. Zbiórka, podsumowanie zajęć, pożegnanie grupy. |
Uczniowie dmuchają piłeczkę w kółku tak, aby je opuściła. Osoba, obok której wyleci piłka za koło odpada z zabawy. |