KONSPEKT LEKCJI RELIGII
TEMAT: Podsumowanie działu: „ Zjednoczeni w duchu” .
CELE:
DYDAKTYCZNY:
- przypomnienie uczniom wszystkich informacji z działu: „ zjednoczeni w duchu”
WYCHOWAWCZY:
Przygotowanie uczniów do sprawdzianu z działu
Wyjaśnienie im informacji które jeszcze nie rozumieją
OPERACYJNE:
-uczeń tłumaczy, dlaczego ważne jest dążenie do porozumienia między ludźmi;
- uczeń dowodzi, że modlitwa jest jedną z form troski o jedność.
-- uczeń opisuje, dlaczego jako chrześcijanie powinniśmy podejmować dialog z innymi;
-uczeń interpretuje tezę, że dialog z Bogiem jest to rozmowa Boga z człowiekiem rozpoczęta w Bożym Objawieniu.
- uczeń objaśnia, jak chrześcijanin powinien reagować na doznane krzywdy;
-uczeń analizuje postawę Jezusa i pierwszych chrześcijan wobec prześladowców.
- uczeń wylicza znane formy solidaryzowania się z innymi;
- uczeń określa, z czego według nauczania Jezusa, powinna wynikać ludzka solidarność.
- uczeń objaśnia, dlaczego chrześcijanin ma okazywać przyjaźń;
- uczeń wyjaśnia, kto według Jezusa może być prawdziwym przyjacielem.
-uczeń tłumaczy, dlaczego ludzie powinni dążyć do przebaczenia;
- uczeń wyjaśnia, dlaczego chrześcijanin ma być człowiekiem przebaczenia.
METODY DYDAKTYCZNE:
oparte na przypomnieniu
oparte na działaniu praktycznym (książka, przypomnienie o całym dziale)
ŚRODKI DYDAKTYCZNE - kartki z nowymi poznanymi słowami, obrazki z bogiem, tablica, czyste kartki A4, kartki z wydrukowanymi fragmentami biblijnymi.
FORMY PRACY:
grupowa zróżnicowana;
indywidualna jednolita;
zbiorowa jednolita.
CZĘŚĆ LEKCJI |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
Wstępna |
1. Sprawy organizacyjne. Modlitwa
Sprawdzenie obecności Podanie tematu lekcji
2. Przekazanie uczniom informacji o sprawdzianie i o przygotowaniu się do niego.
Zapisanie wszystkich powtórzonych wiadomości na tablicy.
|
Modlitwa
Zapisanie tematu w zeszycie
Uczniowie pojedynczo mówią o wszystkich poznanych rzeczach w tym rozdziale. Mówią czy czegoś nie rozumieją, a nauczyciel daje im odpowiedź.
Dzieci przepisują informacje których wcześniej nie rozumieli. |
Główna |
1. Porozdzielanie uczniów na grupy, po czym dacie im karteczki A4 i każecie wypisać najwięcej informacji o powtórzonym rozdziale.
2. Przeczytanie wiadomości zapisanych na karteczkach, grupa która ma najwięcej punktów dostaje po plusie.
3. Zajrzenie do książki i zobaczenie jeszcze raz wszystkich rozdziałów, przeczytanie je na głos, po czym uczeń czyta po cichu każdy fragment biblijny w tym rozdziale a nauczycielka czyta poznane wiadomości. . |
1. Uczniowie pracują w grupach.
2. Uczniowie czytają napisane kartki.
3. Uczniowie otwierają książki, czytają i słuchają.
|
Końcowa |
1. Podsumowanie zajęć i wyciągnięcie z nich wniosków
2. Przekazanie informacji kiedy będzie sprawdzian. |
Uczniowie zapisują sobie datę sprawdzianu z tyłu zeszytu. Uczniowie mówią modlitwę końcową. |
Praca domowa |
Przygotowanie się do sprawdzianu z działu. |