SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI
Mamo, tato pobaw się ze mną!
Cel i charakter spotkania:
Integracja rodziców i dzieci. Wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka poprzez ruch i bliski kontakt emocjonalny z rodzicem. Rozwijanie ekspresji słownej, ruchowej, plastycznej i myślenia twórczego . Wytworzenie miłej atmosfery, zaufania do nauczyciela i szkoły.
Czas spotkania: dwie godziny zegarowe.
Przebieg:
Powitanie rodziców i dzieci i zachęcenie do wspólnej zabawy.
Pląs powitalny - „Wszyscy są, witam was!”
Powitania:
Witamy swoje ciało - dotykamy dłońmi różnych części ciała masując je i mówiąc : „To są moje kolana - witam was” „To są moje uszy - witam was!” itp.
Witamy się z partnerem rodzic z dzieckiem) witamy partnera wykonując polecenia prowadzącego, np. „Dłoń mamy wita się z dłonią dziecka” „Łokieć taty wita się z kolanem dziecka” itp.
Witamy się z całą grupą. Podchodzimy do środka koła i tam witamy się z całą grupą. Witają się nasze kolana, plecy, brzuchy.
Zabawa losy
Zabawa integracji ruchowej w grupie. Każda para otrzymuje los. Na sygnał prowadzącego rodzic czyta polecenie zapisane na losie. Para wspólnie wykonuje polecenie np. „ Uściśnij jak najwięcej dłoni”, „Dotknij jak najwięcej nosów”, „Uśmiechnij się do jak największej liczby osób”.
Imiona w kręgu.
Wszyscy stoją w dużym kręgu. Po kolei każda osoba mówi swoje imię i wymienia jedną swoją ulubioną zabawę.
Wizytówka.
Rodzic i dziecko wspólnie wykonują dla siebie taką samą wizytówkę w dowolnym kształcie. Rodzic zapisuje imię dziecka na jego wizytówce i swoje na swojej. Wykonane wizytówki rodzice przypinają do ubrania.
Taniec integracyjny „Carnewalito”
Jak się dzisiaj czujesz?
Stojąc w kręgu każdy wypowiada się w jednym zdaniu, jak się dzisiaj czuje.
Kolorowe kwadraty.
Każda para bierze dwa kwadraty w tym samym kolorze. Uczestnicy chodzą po sali i noszą papierowy kwadrat na dłoni, głowie, stopie. Po chwili wszyscy stają w dużym kręgu . Przy spokojnej muzyce każdy po kolei wchodzi do środka koła i puszcza swoją kolorową karteczkę z pewnej wysokości. Pozostali obserwują powstały obraz. Po opuszczeniu wszystkich karteczek może nastąpić komentarz do powstałego obrazu.
Taniec pomiędzy kwadratami.
Rodzice stoją w dużym kręgu, a dzieci przy dynamicznej muzyce chodzą lub tańczą pomiędzy leżącymi kwadratami, tak, aby nie nadepnąć żadnej. Po pewnym czasie następuje zmiana ról.
Własny domek.
Każda para bierze z podłogi swoje kwadraty. Zadaniem dziecka jest narysowanie dowolnego obrazka .W tym czasie rodzic wpisuje imię dziecka i swoje na daszku wykonanym ze zgiętego kwadratu. Po zakończeniu rysowania następuje przyklejenie domku na wielkim arkuszu papieru.
Piosenka kończąca zajęcia „Zajęcia skończone”
Poczęstunek.
14. Informacja zwrotna od uczestników zajęć.
Promienie słoneczka. Nauczyciel kładzie na środku sali wielki arkusz papieru. Zadaniem każdego uczestnika jest namalowanie promyka o odpowiedniej długości. Długość promyka odpowiada zadowoleniu z udziału w zajęciach. Krótki promyk - Jestem niezadowolony. Średni promyk - jestem zadowolony. Długi promyk - Jestem bardzo zadowolony.
Taniec integracyjny „Biserka”
16. Podziękowanie za udział w spotkaniu i pożegnanie uczestników.