SCENARIUSZ ZAJĘĆ
OPRACOWANIE: BEATA OKRÓJ 18.05.2009r.
TEMAT: AGRESJA JEJ ISTOTA, PRZEJAWY I SPOSOBY RADZENIA SOBIE Z NIĄ
|
CELE OPERACYJNE:
- wie, czym jest agresja, rodzaje agresji,
- uświadamia sobie własną agresję,
- wie, jaki wpływ na zdrowie ma agresja.
Środki dydaktyczne:
Kartki, długopis, ksero kart pomocniczych, praca z komputerem.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
W jakim humorze dziś przyszedłem?
Uczeń rysuje smutne bądź uśmiechnięte słoneczka - symbole, którymi chce wyrazić swój nastrój.
Czas: 5 minut
2. Samoocena zachowania ucznia w szkole
Uczeń ocenia swoje zachowanie z poprzedniego dnia, polega ono na samoocenie opartej na samoświadomości i samoprezentacji swoich osiągnięć i niepowodzeń. Uczeń wybiera jedną spośród aktualnie omówionych kryterii ocen zachowania przez nas wybrane (wzorowe, dobre, poprawne, nieodpowiednie). Nauczyciel pełni funkcję mediatora i animatora, nie uczestniczy autorytatywnie w wystawianiu oceny. Nauczyciel jest w stałym kontakcie z nauczycielami co do zachowania ucznia. Symbolizacją ocen są pisane przez ucznia buźki od wesołej po smutne. Uczeń za wzorowe zachowanie otrzymuje żeton w postaci znaczka.
Czas: 5 minut
Burza mózgów
Na arkuszu uczeń pisze, z czym kojarzy mi się agresja. Następnie definicja zostanie odczytana.
czy jest potrzebna, zbędna czy szkodliwa i kiedy jaka?;
czym jest agresja;
jakie są przejawy/rodzaje agresji;
jak sobie z nią radzić (karta nr 1a i b) Czas: 5 minut
Miniwykład ( na podstawie materiałów własnych. Prezentacja multimedialna)
Agresję można zdefiniować jako zachowanie, którego celem jest wyrządzenie krzywdy fizycznej lub psychicznej innej osobie bądź samemu sobie. Najczęściej wyróżniane formy agresji: agresja fizyczna, słowna, bezpośrednia i pośrednia.
Agresja fizyczna- bezpośrednia napaść fizyczna na innego człowieka, którą być, np. bójka, uderzenie pięścią lub jakimś przedmiotem w celu wyrządzenia komuś krzywdy.
Agresja słowna- obejmuje wszelkie formy ataku, takie jak: obrzucanie innej obelgami, odmowa posłuszeństwa, krytyka, grożenie, straszenie.
Agresja bezpośrednia- obejmuje zachowanie słowne, skierowane przeciwko innej osobie w bezpośredniej konfrontacji, bądź fizyczne.
Agresja pośrednia- charakteryzuje się otwartym manifestowaniem agresji słownej poprzez zniesławienie innych osób, odmowę wyświadczenia przysługi albo podburzanie otoczenia do agresji.
Czas: 10 minut
Czy agresja musi być zła?
Nauczyciel prosi ucznia, aby zastanowił się i spróbował odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób można w pozytywny lub neutralny sposób wyładować narastającą w nas złość i agresję, następnie pisze swoją własną, wypróbowaną receptę na zabicie złości i agresji.
Przykładowa lista:
Żuję gumę.
Wsiadam na rower i jadę w sina dal.
Liczę barany.
Skopię ogródek sąsiadki.
Idę na siłownię lub pobiegać.
Gram w piłkę nożną lub siatkową.
Rozmawiam z kolegami.
Idę na siłownię lub pobiegać.
Robie generalne porządki.
Czas: 5 minut
Ćwiczenie- niedokończone zdania
Uczeń otrzymuje kartę pomocniczą niedokończonych zdań, których treść uzupełnia. (karta nr 2)
Przykłady zdań:
Jestem agresywny, kiedy ……………………………………………………………..
Moją agresję najczęściej powoduje …………………………………………………..
Gdy jestem agresywny zachowuję się ………………………………………………..
Czas: 5 minut
Ćwiczenie- sposoby radzenia robie z agresją
Uczeń otrzymuje arkusz z narysowanym konturem sylwetki człowieka. Nauczyciel pyta ucznia, jakie reakcje ze strony organizmu, towarzyszą jemu, kiedy jest agresywny. W konturze, stawiając czarne punkty, zaznacza miejsca ciała zgłaszane przez ucznia, np.
Kiedy jestem agresywny, zwijam ręce w pięść- czarny punkt na dłoniach,
Bije mi szybko serce- czarny punkt w miejscu, w którym znajduje się serce,
Na mojej twarzy pojawia się grymas niezadowolenia- czarny punkt na twarzy.
Czas: 5 minut
Rundka końcowa
Uczeń kończy następujące zdanie. Na dzisiejszych zajęciach dowiedziałem się, rozmawialiśmy, o …
Czas: 5 minut
Karta Nr 2
Moja agresja
Jestem agresywny, kiedy ………………………………………………………………..
Moją agresję najczęściej powoduje …………………………………………………....
Gdy jestem agresywny zachowuję się ………………………………………………....
Kiedy jestem agresywny, moje ciało jakby ……………………………………….........
…………………………………………………………………………………………...
Wtedy najchętniej bym ( proszę odpowiednie podkreślić):
krzyczał - uciekał- przeklinał- gryzł- bił- kopał- drapał-popychał
W ostatnim tygodniu byłem agresywny ………………………………………….. razy.
Mogę doprowadzić kogoś do szału, kiedy ……………………………………………...
Karta nr 1a
Agresja
Rodzaje agresji
- przykłady
Karta nr 1b
Jak sobie radzić z agresją ze strony grupy
Jak sobie radzić z agresją ze strony grupy?
Czy jest potrzebna, zbędna czy szkodliwa?