Wysoki i niski


Konspekt zajęć

Grupa: 5-latki

Temat tygodnia: Poznajemy różne wielkości.

Temat dnia aktywności: Wysoki i niski.

Cele ogólne:

  • zdobywanie doświadczenia w porównywaniu i określaniu wielkości przedmiotów.

Cele operacyjne:

dziecko:

  • określa wielkości przedmiotów w stosunku do siebie.

Środki dydaktyczne:

  • płaskie figury geometryczne różnej wielkości, koloru i kształtu,

  • piosenka Taniec,

  • piosenka Dzień dobry,

  • piosenka Tańcowały dwa Michały,

  • dwie lalki różnej wielkości,

  • zadanie grafomotoryczne (po jednym dla każdego dziecka), kredki,

  • małe, sztuczne piórka.

Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa.

Czas trwania: 2h 30min

Przebieg zajęć:

ZAJĘCIA PORANNE:

  1. Zabawa przy stoliku Układamy dywaniki.

Nauczyciel kładzie na stoliku figury geometryczne różnej wielkości. Zadaniem dzieci jest łączenie w pary figur tego samego kształtu, ale innych wielkości. Następnie poleca dzieciom wybranie dużej figury i połączenie jej w parę z małą figurą, bez zwracania uwagi na kształt.

  1. Zabawa orientacyjno-porządkowa Krasnoludki i wielkoludy.

Dzieci maszerują w rytmie półnut po sali i podnoszą wysoko ręce do góry - naśladują wielkoludy. Gdy dźwięki się zmieniają na rytm ósemkowy, dzieci przykucają i poruszają się w rytmie w pozycji średnioniskiej - są krasnoludkami.

  1. Zabawa muzyczno-ruchowa Taniec.

Dzieci ustawione w dwóch szeregach naprzeciw siebie poruszają się w rytm piosenki zgodnie z wcześniej omówionymi ruchami.

ZAJĘCIA GŁÓWNE:

  1. Pląs na powitanie Dzień dobry.

  2. Zabawa przy piosence Tańcowały dwa Michały.

Nauczyciel śpiewa piosenkę i ilustruje treść za pomocą dwóch lalek różnej wielkości.

  1. Rozmowa na temat piosenki.

- Piosenka była wesoła czy smutna? Kto tańczył przy piosence?

- Czy dobrze im się ze sobą tańczyło?

- Czy chłopcy byli tego samego wzrostu?

Chętne dziecko inscenizuje piosenkę przy pomocy lalek.

  1. Porównywanie wysokości.

Nauczyciel zwraca się do dzieci, aby uważnie na niego patrzyły, gdy będzie przyjmował różne pozycje.

- Jestem wyższy od was. A teraz? (przyklęka na jedno kolano).

- Czy teraz jestem tej samej wysokości?

Wstaje i klęka trzy razy. Za każdym razem, gdy wstaje, mówi: Jestem wysoki, gdy klęka: Jestem niski.

- Są w sali przedmioty wyższe ode mnie i niższe ode mnie - podchodzi do szafy i staje przy niej plecami, dzieci wyciągają wniosek.

- Kto jest wyższy?

- Jakie są wyższe przedmioty od was?

Dzieci wymieniają przedmioty wysokie i niskie w stosunku do nich.

  1. Zabawa orientacyjno-porządkowa Wysoki, niski.

Dzieci biegają po sali przy piosence Tańcowały dwa Michały. Gdy muzyka cichnie, dzieci wykonują polecenia nauczyciela, np.

- stań przy wyższym od siebie przedmiocie,

- stać przy niższym od siebie przedmiocie.

  1. Zabawy badawcze Mierzymy się.

Dzieci dobierają się parami i mierzą się wspólnie - odwracają się plecami do siebie i badają, czy jego partner jest wyższy czy niższy.

  1. Zadanie grafomotoryczne do indywidualnego wykonania przy stoliku.

ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE:

  1. Ćwiczenia oddechowe Długi oddech.

Nauczyciel rozdaje sztuczne piórka. Dzieci dmuchają w piórka, starają się jak najdłużej utrzymać je w powietrzu.

  1. Zabawa orientacyjno-porządkowa Krasnoludki i wielkoludy.

  2. Zabawa orientacyjno-porządkowa Wysoki, niski.


