A to historia! Redagujemy opowiadanie, kl V


Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy piątej.

Czas: 45 min.

Temat: A to historia! Redagujemy opowiadanie.

Program: WSiP „ Słowa jak klucze II”.

Cele: dostrzeganie związków przyczynowo- skutkowych, redagowanie planu wydarzeń

w formie równoważników zdań, opowiadanie twórcze, uważne słuchanie wypowiedzi

innych jako wyraz szacunku dla ich pracy, dbałość o poprawność językową

i ortograficzną wypowiedzi.

Forma pracy: grupowa

Metoda: aktywności kreatywnej- historyjka

Materiały:

Etapy lekcji

Przebieg lekcji

Umiejętności kluczowe

Uwagi

Zaangażowanie

Sformułowanie tematu lekcji, zapoznanie uczniów z celem zajęć.

Zapisanie tematu, organizacja pracy przez nauczyciela.

Badanie

Podział uczniów na grupy 4- 5 osobowe- rozdanie instrukcji do pracy na lekcji.

- rozumienie treści

poleceń;

- planowanie,

organizowanie pracy.

Przekształcanie

Każda grupa- zgodnie z instrukcją układa obrazki, tworząc z nich historyjkę, na podstawie której redaguje plan wydarzeń i opowiadanie, dbając o układ graficzny tekstu.

- umiejętność dostrzegania związków przyczynowo- skutkowych;

- współuczestniczenie w kreacyjnym działaniu;

- skuteczne komunikowanie się.

Uczniowie sami dokonują wyboru rysunków i ich kolejności- nie muszą wykorzystywać całego zestawu.

Prezentacja

Grupy po kolei prezentują efekty swojej pracy, odpowiadają na ewentualne pytania.

- publiczne referowanie efektów pracy w grupie;

- akceptowanie odpowiedzialności grupowej za jakość wykonania zadania.

Ocena poprawności merytorycznej pracy uczniów.

Refleksja

Wypowiedzi uczniów na temat swojej pracy: co się podobało, co sprawiło trudności.

- umiejętność oceny własnej pracy.

Nagrodzenie pracy uczniów.

Instrukcja

Jak pracować?

  1. Wybierzcie szefa grupy, sekretarza i osoby, które zaprezentują Waszą pracę.

  2. Szef głośno czyta instrukcję i zadania.

  3. Podzielcie się pracą w grupie.

Na wykonanie zadania macie 20 min.

Czas na prezentację - 3 min. Szanujcie czas!

Zadania dla Was

  1. Zestaw obrazków ułóżcie w takiej kolejności, aby powstała z nich ciekawa historyjka. Nie musicie wykorzystywać wszystkich ilustracji.

  2. Następnie wybrane rysunki naklejcie na arkusz szarego papieru w ustalonym przez Was porządku.

  3. Pod każdym rysunkiem zapiszcie punkt planu wydarzeń (w formie równoważników zdań).

  4. Osoby wyznaczone do prezentacji mają za zadanie opowiedzieć stworzoną przez was historyjkę.

Życzę wielu twórczych pomysłów!

Opracowała:

Aneta Bednarz


