Hymn Włóczykija:
Niech Dzień Włóczykija
zbyt szybko nie mija
Za wagabundów zdrowie
powłóczmy sie Panowie
Oraz wszystkie Panie, Panny
niech Włóczykij nieustanny
szlak włóczęgi swej wyznaczy
by iść tak a nie inaczej.
Naszym Jubilatom miłym,
winszuję być w pełni siły,
szczęściu zdrowiu i radości,
która w Budzie często gości
Przygotowała: Aleksandra Goza
Konspekt
Miejsce imprezy:
-Preferowane Mielno nad morzem -plaża
- wcześniej wytyczony teren na plaży i w wodzie do głębokości 0,5 m, lub polanka, boisko szkolne
- imprezę można także przeprowadzić w warunkach miejskich, należy tylko zmienić niektóre konkurencje
Czas trwania:
-początek imprezy godz. 9.00, zakończenie i podsumowanie ok. godz. 11.00 (w tym intensywne 1,5 godziny gier i zabaw).
Cel:
- urozmaicenie pobytu na półkolonii letniej, propagowanie aktywnego stylu życia, integracja grupy
Zabawy wyrabiają spontaniczność zachowań, humor, refleks, szybkość skojarzeń i ruchów.
Pomagają w szybszym zapamiętywaniu różnych elementów
Rozwijają koordynację wzrokowo -słuchowo-ruchową oraz koncentrację uwagi
Uczy uważnego zwracania uwagi na to, co robi drugie dziecko, wymaga refleksu i zaangażowania
Uczestnicy:
- grupa uczestników półkolonii ok. 21 os. podzieleni na zespoły 3 osobowe.
Punktacja:
- za każdą konkurencje przydzielane są poszczególne punkty. Kwalifikacje wygrywa zespół, który zgromadzi największą liczbę punktów. Wszelkie kwestie sporne reguluje sędzia.
Kadra organizacyjna:
- opiekunki grupy- sędziowie
Potrzebne przybory:
- dla każdej drużyny karteczki i coś do pisania
- przepaski na oczy
-wiaderka, foremki, patyczki, kubeczki, wiaderka
- Szary papier i markery do zapisywania punktacji
-gazety na czapeczki a'la Włóczykije
-nagrody w postaci drobnych słodyczy
Cele edukacyjne:
Pobudzanie wszechstronnego rozwoju uczniów, a w szczególności:
— rozwijanie koncentracji dziecka,
— rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej,
— wzrost aktywności fizycznej i pobudzanie rywalizacji .
Cele wychowawcze:
— integracja uczniów
— kształcenie umiejętności pracy w grupie.
Cele szczegółowe:
Uczestnik:
zna i umie zaśpiewać piosenkę „Włóczykija” z kartki
umie w skupieniu wysłuchać referatu
potrafi wykonywać polecania prowadzącego w kwestii konkurencji
zna nazwiska 2 sławnych polskich podróżników min. Marek Kamiński, Wojciech Cejrowski,
potrafi wykonywać 2 węzły harcerskie
potrafi efektywnie współdziałać w grupie
Metody: — aktywizujące,— zabawowe.
Formy pracy:,— zespołowa,— praca w grupach.
Plan imprezy w warunkach plażowych:
Lp. |
TREŚĆ |
czas w min. |
1 |
Uroczyste rozpoczęcie imprezy, powitanie zawodników, przedstawienie programu, zasad sędziowania, podział uczestników na 3 osobowe zespoły, każdy w zespole dostaje nr.:1, 2 lub 3 w celach organizacyjnych Przygotowanie czapeczek z gazet dla każdego uczestnika |
* |
2 |
Nauka, wraz z pokazem wiązania węzłów harcerskich |
10 |
3 |
Krótki referat o znanych polskich podróżnikach min. Marku Kamińskim, Wojciechu Cejrowskim |
7 |
4 |
Na hasło prowadzącego rozpoczęcie konkurencji sprawnościowo- ruchowych |
*
|
5 |
GRA- Kto pierwszy z wody |
6 |
6 |
GRA - Kto szybciej napełni wiadro |
6 |
7 |
ZABAWA - Berek STOP |
6 |
8 |
GRA- Panierka |
6 |
9 |
GRA- Wyścig rzędów na jednej nodze |
8 |
10 |
GRA - Po wąskiej dróżce |
8 |
11 |
Krótka przerwa - poczęstunek |
* |
12 |
ZABAWA - Księżyc słońce |
4 |
13 |
GRA - Wyścig "Babek" |
2 |
14 |
GRA - Ślepy traf |
8 |
15 |
GRA- Bieg na czworakach |
6 |
16 |
ZABAWA - Żabki |
3 |
17 |
ZABAWA - Kalambury |
14 |
18 |
Podsumowanie wyników, omówienie konkurencji, ogłoszenie wyników rywalizacji, wręczenie nagród |
* |
OPIS GIER I ZABAW
KTO PIERWSZY Z WODY
TEREN - na brzegu w odległości 8 - 12 m od linii wody wyznacza się linie mety.
PRZYBORY - zbędne.
UCZESTNICY I ICH USTAWIENIE - zawodnicy ustawiają się drużynami na linii mety, trzymając się za ręce, zwróceni twarzami w kierunku wody.
PRZEBIEG GRY - na sygnał prowadzącego wszyscy wchodzą do wody ( na wysokości kolan) i ustawiają się na jednej linii. Na sygnał startu zawodnicy biegną jak najszybciej na linie mety, trzymając się za ręce. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza dotrze do mety trzymając się za ręce.
KTO SZYBCIEJ NAPEŁNI WIADRO
TEREN - na brzegu w odległości 20 m od linii wody wyznacza się linię. W odległości 10 m od linii wody ustawiamy wiadro.
PRZYBORY - dla każdej drużyny wiadro 10 l i foremka (kubeczek) 0,5 l
UCZESTNICY I ICH USTAWIENIE - zawodnicy ustawiają się drużynami na linii.
PRZEBIEG GRY - Jest to forma sztafety. Na sygnał prowadzącego jeden z członków drużyny bierze kubeczek 0,5 l biegnie w stronę akwenu. Tam nabiera wody, po czym biegnie z nią w kierunku wiadra. Przelewa wodę do wiadra. Biegnie do linii startu gdzie przekazuje kubeczek następnej osobie z drużyny. Wygrywa ta drużyna która najszybciej napełni wiadro i wróci na pozycję wyjściową.
BEREK STOP
TEREN - plaża prostokątny plac 20x30 m (zależne od ilości uczestników) wyznaczony liniami
PRZYBORY - zbędne
UCZESTNICY I ICH USTAWIENIE - dzieci- „trójki” swobodnie rozstawieni na wyznaczonym terenie. Dzieci „dwójki i jedynki” trzymając się za ręce w parach swobodnie rozstawione na danym terenie.
PRZEBIEG ZABAWY - na sygnał „start” dzieci „dwójki i jedynki” starają się zberkować którąś z „trójek”. Zberkowana „trójka” staje w miejscu z rozstawionymi nogami i rękoma uniesionymi do góry. Aby zberkowana „trójka” mogła bawić się dalej musi zostać „uwolniony” przez inną „trójkę”, który przejdzie między jego nogami.
PANIERKA
TEREN - plaża.
PRZYBORY - zbędne.
UCZESTNICY I ICH USTAWIENIE - Jeden ochotnik z drużyny kładzie się na piasku. Pozostali uczestnicy stają przy nich z rękoma uniesionymi ku górze.
PRZEBIEG GRY - na sygnał „start” drużyny przysypują ochotnika piaskiem od szyi w dół tak, aby z pod piasku nie było widać żadnej z części ciała przysypanego. Wygrywa drużyna, która wykona zadanie najszybciej.
„PO WĄSKIEJ DRÓŻCE”
TEREN- plaża
PRZYBORY- patyki, kamienie, wiaderko,
UCZESTNICY I ICH USTAWIENIE- Narysowana na piasku wąska (ok.20 cm) dróżka, na której ułożone są różne przedmioty. Dzieci idąc kolejno omijają je, a kiedy zrobią to bezbłędnie dostają punkt.
Zabawa z elementami równowagi
„ WYŚCIG RZĘDÓW NA JEDNEJ NODZE”
TEREN- plaża
PRZYBORY- patyk do namalowania linii
UCZESTNICY I ICH USTAWIENIE- Dzieci w grupach ustawione są w rzędach. Wyznaczona jest linia startu i linia mety w odległości kilku metrów. Na mecie są sędziowie.
PRZEBIEG GRY-Pierwsze dziecko z każdego rzędu skacze na jednej nodze, okrąża chorągiewkę i wraca do swojego rzędu na drugiej nodze, dotyka wyciągniętą dłonią następnego dziecka i staje na końcu. Dotknięte dziecko wykonuje zadanie tak samo jak pierwsze. Wygrywa ten rząd, którego uczestnicy szybciej ukończą wyścig.
Zabawa ruchowa z elementami podskoku
KSIĘŻYC SŁOŃCE
TEREN - plaża prostokątny plac 20x30 m (zależne od ilości uczestników) wyznaczony liniami.
PRZYBORY - zbędne.
UCZESTNICY I ICH USTAWIENIE - zawodnicy ustawieni na trzech liniach w równych odstępach ok. 10 m w sposób taki, iż „jedynki” stają w jednym z zewnętrznych rzędów, „dwójki” stają w drugim z zewnętrznych rzędów, „trójki” zaś w rzędzie po środku.
PRZEBIEG ZABAWY - określamy „jedynki” jako „księżyc”, a „dwójki”, jako „słońce”. Na komendę prowadzącego dzieci- „trójki”, które pozostają mają za zadanie dobiec do podanego w określeniu innego dziecka.
WYŚCIG BABEK
TEREN - w odległości 1,5 m od wody wyznaczamy linię mety, zaś w odległości 15 m na jednej linii kwadraty o boku 1 m dla każdej z drużyn.
PRZYBORY - dla każdej drużyny foremka (kubeczek) 0,5 l.
UCZESTNICY I ICH USTAWIENIE - drużyny ustawiają się miedzy linią mety a wodą.
PRZEBIEG GRY - Jest to forma sztafety. Na sygnał prowadzącego jeden z członków drużyny bierze kubeczek 0,5 l wypełniony mokrym piaskiem i biegnie w stronę kwadratu swojej drużyny gdzie musi „postawić babkę z piasku”.
Po czym wraca na linię mety. Wygrywa ta drużyna która wykona jak najwięcej „babek” w określonym czasie.
ŚLEPY TRAF
TEREN - plaża umożliwiająca bieg na dystansie 30 m, dwie linie oznaczeniowe.
PRZYBORY - przepaski na oczy.
UCZESTNICY I ICH USTAWIENIE - przy jednej z linii ustawiają się „jedynki” wraz z „dwójką”, a przy drugiej „trójki” .
PRZEBIEG GRY- „jedynki” mają zawiązane oczy, po tym ustawiamy „trójki” na przeciwnej linii tyłem do reszty drużyny w pomieszany sposób. Na sygnał „start” „jedynki” starają się trafić do „trójek” wyłącznie dzięki słownym instrukcją „dwójek”. Wygrywa ta drużyna której członkowie pierwsi się odnajdą.
„BIEG NA CZWORAKACH”
TEREN- plaża
PRZYBORY- brak
UCZESTNICY I ICH USTAWIENIE- Dzieci w swoich grupach ustawione są w rzędy, na znak sędziego pierwsze dziecko rusza na przód. Każdy uczestnik przebiega dany odcinek dwukrotnie.
PRZEBIEG GRY- dziecko biegnie do chorągiewki na czworakach , wraca biegiem do swojej drużyny,
ŻABKI
TEREN - plaża.
PRZYBORY - zbędne.
UCZESTNICY I ICH USTAWIENIE - uczestnicy stają w kręgu naprzemiennie.
PRZEBIEG ZABAWY - prowadzący przedstawia i naucza uczestników tekstu, rytmu, i ruchów niezbędnych do wzięcia udziału w zabawie. Następnie wszyscy wspólnie uczestniczą w zabawie.
My są żabki, x2
My nie mamy nic takiego,
Jedna łapka, druga łapka,
Skrzydełka żadnego.
(ref.) Uuu… kwa, kwa…
Skrzydełka żadnego.
KALAMBURY
TEREN - plaża.
PRZYBORY - zbędne.
UCZESTNICY I ICH USTAWIENIE - uczestnicy siadają w kręgu.
PRZEBIEG ZABAWY - prowadzący przedstawia zasady. Kolejno drużyny starają się przedstawić w formie kalamburu jakąś treść podaną przez prowadzącego (np. tytuł filmu, przysłowie) tak aby inni ją odgadli.