Scenariusz zajęć z zakresu wychowania plastycznego
Nauczyciel: mgr Anna Ładna
Grupa: 6 latki
Temat : „Robimy wiosenne prezenty" - wykonanie ozdobnych talerzy przy zastosowaniu techniki Mandala.
Cele główne :
rozbudzanie inwencji twórczej,
wzbogacanie wyobraźni dziecka w wypowiedzi plastycznej,
kształcenie motywacji do efektywnej pracy i wyzwalanie radości z jej efektów,
kształcenie umiejętności dostrzegania piękna wiosennej łąki,
umiejętne łączenie różnorodnych materiałów w plastyczną całość,
kształtowanie umiejętności wypowiadania się w formie plastycznej,
Cele operacyjne :
dziecko chętnie niesie pomoc potrzebującym,
wypowiada się całymi zdaniami,
przeczyta list
zrozumie treść listu
uważnie słucha tekstu i wypowiedzi kolegów,
rozwija swoją wyobraźnię,
staje się bardziej wrażliwe na piękno kolorów i kształtów wiosennej przyrody,
umie wykorzystać technikę Mandala w swojej pracy,
umie wypowiadać się w formie plastycznej,
utrzymuje ład i porządek w miejscu pracy,
Metody :
analityczno - percepcyjna,
problemowo - odtwórcza.
Formy :
praca zbiorowa,
indywidualna - zróżnicowana.
Środki dydaktyczne :
Plansza cyfrowo - literowa, rozsypanka literowa, kolorowe wycinki z gazet, bibuła, plastelina, papierowe talerze w kształcie kół, karty pracy z przedstawionym wizerunkiem koła z namalowanymi wiosennymi ilustracjami kolorowymi kartkami, bloki rysunkowe, wycinanki, materiał przyrodniczy, kaseta z nagraniem muzyki Vivaldiego pt. „Cztery pory roku Wiosna”, oraz nagraniem odgłosów ptaków I muzyką relaksacyjną, materiał z wizerunkiem kwiatów.
Literatura :
„ Edukacja w przedszkolu" - RAABE
ABC ... Program wychowania przedszkolnego XXI wieku
„Mandala - sposób na odprężenie i wyciszenie dla dzieci w młodszym wieku szkolnym” - praca zbiorowa.
Przebieg zajęcia
Nauczycielka umieszcza na tablicy planszę i zwracając się do dzieci prosi, aby zakreśliły litery w polach, które podaje i odczytały ukryte hasło :
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
A |
s |
ł |
o |
w |
z |
B |
ą |
u |
c |
o |
a |
C |
b |
z |
e |
k |
ę |
D |
o |
n |
ł |
t |
u |
D-2 B-5 A-2 D-3 B-l C-4 C-5
Dzieci odczytują hasło : Na łąkę
Nauczycielka mówi, że zabiera dzisiaj dzieci do krainy wyobraźni na wiosenną łąkę i na tle muzyki relaksacyjnej czyta tekst wizualizacyjny :
„Połóż się wygodnie. Zamknij oczy. Wsłuchaj się w swój oddech. Wdech - nosem, wydech — ustami. Wdech — wydech ( 3 x ). Zamieniam cię w malutkiego, ślicznego elfa. Wyobraź sobie jak on wygląda... w co jesteś ubrany, co masz na nóżkach, na główce ... jakie masz wspaniałe delikatne skrzydełka ... Jesteś na łące ... rozejrzyj się dookoła ... jak tu pięknie ... świeci słońce ... jest ciepło ... wieje lekki wietrzyk ... posłuchaj, jak brzęczą owady ... unosisz się do góry, widzisz maleńkie elfy ukryte w kolorowych kwiatach ...to twoi przyjaciele ... uśmiechają się do ciebie, machają rączkami na powitanie ... Cieszą się, że cię widzą ... kochają cię i ty też je kochasz ... to wspaniale mieć tylu oddanych przyjaciół ... razem lecicie na wiosenny bal do królowej Elfów ... Unosisz się nad łąką, patrzysz z góry ...to bardzo piękny widok ... Zapamiętaj ten obraz łąki pełnej słońca, zieleni i kwiatów ... Dolatujecie do pałacu ... zatrzymujesz się na chwilę i z zachwytem patrzysz na pałac królowej Elfów ... Jest wspaniały ... ma ściany, okna. Jak pięknie mieni się kolorami tęczy ... Wielka brama pałacu jest zamknięta ... Przy bramie leży list. Otwórz oczy.”
Nauczycielka prosi aby dzieci otworzyły oczy, usiadły i zadaje pytania :
Jak myślicie, dlaczego brama pałacu była zamknięta?
Dlaczego bal się nie odbył?
Co mogło się zdarzyć?
Dzieci podaj ą prawdopodobne przyczyny.
Nauczycielka otwiera list i prosi aby jedno z dzieci go przeczytało, może wyjaśni się co się stało :
Drogie Elfy!
Porwał mnie leśny Troll.
Błagam o pomoc.
Królowa Elfów.
Nauczycielka pyta dzieci czy pomogą elfom uwolnić ich królową. Jeśli tak to należy wykonać wiosenne prezenty dla leśnego Trolla.
„Kwiaty i elfy" - zabawa ruchowa.
Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy. Na podłodze leżą kolorowe obręcze — kwiaty. Przy dźwiękach muzyki elfy „ fruwają nad łąką", gdy muzyka milknie -przysiadają na kwiatach.
Praca przy stolikach.
Dzieci pracują indywidualnie przy swoich stolikach. Każde dziecko otrzymuje papierowy talerz w kształcie koła w środku, którego znajduje się wiosenny obrazek. Zadanie każdej osoby polega na ozdobieniu talerza metodą Mandala zaczynając od środka kierując się ruchami spiralnymi po całej pracy.
Na stolikach leżą różnorodne materiały(kolorowe wycinki z gazet, plastelina, kredki, flamastry, bibuła) z których dzieci mają wykonać swoje prezenty dla leśnego Trolla, a w zamian za to on uwolni królową Elfów.
Podsumowanie
Po skończonej pracy N. wspólnie z dziećmi urządza wystawę. Dzieci oglądają swoje prace i oceniają różne sposoby wykonania. Następnie wkładają do pudełka, które zostanie przekazane dla leśnego Trolla w zamian za uwolnienie królowej Elfów. N. Zadaje dzieciom pytania:
Jak myślicie czy naprawdę możemy przekazać te prezenty leśnym elfom?
Czy leśne elfy istnieją naprawdę?
Czy znacie osoby w naszej szkole którym moglibyśmy przekazać te prezenty?
(N. ukierunkowuje dzieci, że te prezenty możemy przekazać chorym dzieciom z grupy integracyjnej lub dzieciom z domu dziecka).
Na koniec zajęć dzieci śpiewają piosenkę pt. „Maszeruje Wiosna”.