Scenariusz zabaw i gier przygotowanych na ognisko i dyskotekę
z okazji Dnia Chłopaka w klasie IIIa
opracowany przez Panią Marzannę Kędra - nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej w Krzywdzie
Cele:
wspomaganie dziecka w jego całościowym rozwoju (fizycznym, intelektualnym,
estetycznym, emocjonalnym, duchowym);
uczenie właściwego zachowania i współzawodnictwa z rówieśnikami;
opiekuńczy stosunek do młodszego rodzeństwa;
odpowiedzialność za powierzone zadanie;
aktywny udział w życiu klasy i szkoły np. przez organizowanie imprez integracyjnych;
kultura współżycia w najbliższym sąsiedztwie ucznia;
praca rolnika ,narzędzia i maszyny rolnicze dawniej i dziś;
różnice w wyglądzie wsi i miasta; zabawy ze śpiewem;
wykonywanie różnych ruchów w rytmie;
zasady zapobiegania przeziębieniom.
Metody: zabawowa, inscenizacji, śpiew, wspólna zabawa, konkursy, turnieje.
Czynności przygotowawcze:
opracowanie scenariusza imprezy;
ustalenie z rodzicami miejsca i sposobu przygotowania ogniska;
przygotowanie bezpiecznego placu blisko ogniska do przeprowadzenia gier i zabaw;
przygotowanie rekwizytów; przygotowanie pląsów, piosenek, gier i zabaw;
przygotowanie wiadomości do wywiadu z rolnikiem;
wystawienie przez rolnika maszyn i narzędzi rolniczych;
przygotowanie quizu -"Co wiem o ziemniakach?"
Środki i materiały: wiadro, ziemniaki, szarfy, chorągiewki, łyżki, lina, wybór wielu zabaw i
gier ruchowych został zaczerpnięty z książki R. Trześniowskiego "Gry i zabawy ruchowe".
Przebieg zajęć:
Powitanie przy ognisku nauka piosenki i pląsu (wszyscy razem, starsi i młodsi):
Dzieci śpiewają piosenkę:
Powitania nadszedł czas,
więc braterski splećmy krąg.
Niech nas łączy wspólna myśl
i podanie sobie rąk.
Śpiewajmy ojra ta riri ojra ku ku,
Ojra ta riri ojra ku ku,ku ku,
Ojra ta riri ojra ku ku, ku ku,ku ku
Ojra ta riri bęc!.
Nauczycielka: zapraszam wszystkich do zawodów sportowych.
Pierwszy turniej sportowy - przejście na przygotowaną polanę. Wszyscy uczestnicy
imprezy zostają podzieleni na zespoły. Każda drużyna ma określony kolor szarf; każdy
wyścig jest punktowany i wykonywany dwa razy; z grona dorosłych wybrani zostają
sędziowie zabawy zaczerpnięto z książki R. Trześniowskiego "Gry i zabawy ruchowe",
l. Wyścig w workach.
Przebieg wyścigu. Zespoły dzielą się na równe rzędy, których jedna połowa ustawia
się na linii startu, a druga na linii mety, naprzeciw siebie ze startu na metę, tam
zdejmuje jak njszybciej worek, oddaje go następnemu, a sam staje na końcu.
Nie jest to jednak łatwa sprawa. Co chwila ktoś się potyka, przewraca, lecz ci którzy
dokładnie przewiązali swe worki i stawiają drobne kroki lub też podskakują, wpadają
pierwsi na metę.
2. Slalom z ziemniakiem na łyżce między chorągiewkami.
Uczestnicy stają w szeregu na linii startu, każdy z nich trzyma w ręku łyżkę, na której
znajduje się ziemniak. Wszyscy ruszają równocześnie ze startu, przy czym każdy
pragnie jak najszybciej osiągnąć metę. Jedni biegną więc równiuteńko, inni maszerują
szybkim krokiem, a wszyscy uważają, by w czasie ruchu ziemniak nie spadł z łyżki.
Jeśli spadnie, można go podnieść, położyć na łyżkę i dalej biec. Wyścig wygrywa ten,
kto pierwszy przekroczy metę, mając na łyżce ziemniak.
Wesołe pląsy, tańce i piosenki:
l. Łabędzie.
Liczba uczestników - dowolna ,nieparzysta.
Przebieg zabaw: dzieci w luźnej gromadce śpiewając biegają wolno po boisku i
naśladują ruchami rąk pływanie łabędzi:
„Po szerokim stawie
pływają łabędzie,
pływają łabędzie".
Przy słowach:
Kto swego nie złapie,
ten w kole stać będzie.! bis
każde dziecko stara się dobrać kogoś do pary. Kto zostanie sam, staje w środku
utworzonego koła, po obwodzie którego krążą dzieci trzymając się za ręce. Zwracając się
do łabędzia śpiewają:
A oto już mamy
łabędzia jednego,
co nie umiał znaleźć
przyjaciela swego./ bis
2. Karuzela.
Liczba uczestników - dowolna
Ustawienie - dwa koła współśrodkowe.
Przebieg zabawy
Wszyscy śpiewają:
Chłopcy dziewczęta dalej spieszcie się,
Równocześnie zaznaczając wykroki prawą i lewą nogą na zmianę dwa razy.
Karuzela czeka wzywa nas z daleka.
Wykonują przysiad, wspięcie, przysiad, wspięcie.
Starsi już poszli, młodsi jeszcze nie,
Zaznaczają wykroki prawą i lewą nogą na zmianę dwa razy.
Hejże ha, hejże ha, spieszcie się!
Wykonują przysiad, wspięcie, przysiad, wspięcie.
Hej, hop sa, sa
Trzy razy podskakują obunóż w miejscu.
Jak ona szybko mknie
Hej, dalej, dalej, do zabawy śpieszmy się. Ibis
Cwał - jedno koło w lewo drugie wprawo, na bis zmiana kierunków kół.
3. Zabawa z chusteczką
Liczba uczestników - dowolna
Przybory - chusteczka
Ustawienie - dzieci wiążą koło, w środku stoi jedno dziecko trzymając w ręku chusteczkę.
Przebieg zabawy.
Dzieci stojące na obwodzie koła śpiewają piosenkę klaszcząc w dłonie, a dziecko
będące w kole tańczy wymachując chusteczką ponad głową.:
Ma chusteczkę haftowaną
co ma cztery rogi
kogo kocha
kogo lubi
rzuci mu pod nogi.
Po zaśpiewaniu tego fragmentu piosenki dziecko znajdujące się w kole zaczyna śpiewać
CI dzieci stojące na obwodzie koła podają sobie ręce i posuwają się w prawo:
Mam chusteczkę
co ma cztery rogi
kogo kocham
kogo lubię
rzucę mu pod nogi.
Tego kocham
tego lubię
tego pocałuję
a chusteczkę
haftowaną
tobie podaruję.
Dziecko śpiewając ostatnie słowa piosenki rzuca chusteczkę do dziecka stojącego na obwodzie koła, a samo zaczyna uciekać przed dzieckiem, które złapało chusteczkę i śpiewa dalszą część piosenki:
Nie, nie, nie moje kochanie,
bo mnie mama bije
za całowanie.
Po zaśpiewaniu tej części piosenki wchodzi na miejsce poprzedniego dziecka a dziecko,które złapało chusteczkę pozostaje w kole i zabawa zaczyna się od początku.
Wywiad z zaproszonym rolnikiem przy ognisku.
Spacer do gospodarstwa rolnika; obejrzenie maszyn i narzędzi rolniczych.
Pieczenie ziemniaków i kiełbasek.
Drugi turniej sportowy:
1. Przeciąganie liny.
Liczba uczestników - parzysta
Przybory - lina
Ustawienie - prostopadle do mety leży lina, tak aby jej środek zaznaczony kolorową
szarfo przecinał ją. Wzdłuż liny po obu stronach mety ustawiają się dwa równe
zespoły. Pierwsi gracze w zespołach ustawiają się na zaznaczonych liniach, w odległości trzech czterech kroków od mety, inni za nimi.
Przebieg gry
Zespoły chwytają linę, starając się nie zmienić swego miejsca, szczególnie dotyczy to
pierwszych graczy. Za każde przekroczenie linii mety zespół przegrywa walkę. Gra
toczy się wówczas od początku.
2. Rzut ziemniakiem do celu.
Liczba uczestników - dowolna, ale parzysta
Przybory - dwa wiaderka, po trzy ziemniaki dla każdego dziecka.
Ustawienie - na liniach dwa rzędy na wprost, każdego wiaderka
Przebieg gry
Dzieci są podzielone na dwie drużyny, ustawione są w rzędach naprzeciwko wiader. Każde dziecko trzyma trzy ziemniaki. Z wyznaczonej linii rzucają swoje ziemniaki do wiader. Wygrywa drużyna, która wrzuciła do wiadra najwięcej ziemniaków.
Podsumowanie wszystkich konkurencji. Wręczenie uczestnikom upominków - papierowych zwierzaczków wykonanych techniką origami. Powrót do szkoły, dyskoteka i skromny
słodki poczęstunek.