Scenariusz zajęć prowadzonych Metodą Dobrego Startu
Temat: Opracowanie wzoru graficznego wielkiej, pisanej litery D do piosenki „Dinozaury”.
Cele:
utrwalenie litery D,
doskonalenie orientacji w schemacie ciała
rozwijanie umiejętności opisywania, poszerzenie kompetencji językowych,
rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowej i wzrokowo-ruchowej,
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Pomoce: po trzy woreczki z ryżem, kolorowy papier, klej, tacki z kasza, węgiel, blok rysunkowy, karty ćwiczeń
Przebieg Zajęć
Zajęcia wstępne
Powitanie w kręgu na podstawie piosenki „ I Ty musisz być”
Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała : Zetknijcie kciuk lewej dłoni z kolejnymi palcami tej dłoni. Podnieście wysoko rękę naśladujecie ten ruch nie patrząc na rękę.
Zagadka. Dawno temu żyły gady, zostawiały wielkie ślady. Teraz nie ma ich na świecie, ale w książkach je znajdziecie / dinozaury/
Poznanie piosenki - posłuchajcie piosenki pt.: „Dinozaury”. I odpowiedzcie na pytanie
Kto zadomowił się w domu?
Czy wiecie, co to znaczy zadomowić się?
ilu dinozaurach opowiada piosenka?
Jak mylicie czy dinozaury można naprawdę mieć w domu?
5. Ćwiczenia językowe
Ułóżcie zdania ze słowami dom, zadomowić, dinozaury
Dzieląc na sylaby na pierwszą sylabę kiwnijcie głową: dwa, Darek, Dorotka, dinozaury
Posłuchajcie wyrazów dziwnych i spróbujcie powiedzieć, co to za wyrazy: didom, dideser, didrabina, didzień, didobry, Czy domyślacie się, w jaki sposób tworzy się słowa w tym języku?, Spróbujcie powiedzieć swój wyraz tym sposobem.
Jakie literki napisalibyście w słowie dom, drewno, deser?
Jaką głoska zaczynają się te słowa?
Zajęcia właściwe
1. Ćwiczenia ruchowe:
Jedne dinozaury poruszały się na czterech nogach. Spacerujcie na czworakach omijając kamienie, kałuże ułożone na podłodze z woreczków.
Inne dinozaury chodziły i wysoko zadzierały szyje róbcie jak one.
2. Ćwiczenia ruchowo - słuchowe:
Ustawcie się w parach na przeciw siebie. Śpiewając piosenkę, wyklaskujcie jej rytm, uderzając dłońmi w dłonie drugiej osoby. Usiądźcie przy stolikach, każdy ma przed sobą trzy woreczki, wyobraźcie sobie ze Wasze pięści są ciężkie jak dinozaury Śpiewać piosenkę rytmicznie uderzamy w woreczek
3. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe:
Przyjrzycie się uważnie wielkiej literze D. Z jakich elementów się składa / Ile ich jest/, Jak możemy je nazwać? Jak myślicie, w którym miejscu należy zacząć pisać literę D? Przyjrzycie się uważnie jak należy prowadzić dłoń podczas pisania tej litery. Zwróćcie uwagę, ze kreśli się ją jednym ruchem ciągłym. Zobaczcie jak pisze się literę D podczas śpiewania piosenki.
Wyklejcie literę D skrawkami kolorowego papieru a następnie
Napiszcie tę literę palcem po wzorze
Powtórzcie ćwiczenia, ale jednocześnie śpiewajcie piosenkę
Ćwiczenie z wykorzystaniem tacki z kaszą
Piszemy literę węglem a potem mazakiem na kartce z bloku
Wykonanie ćwiczenia w karcie ćwiczeń. Prace umieszczamy na wystawie.
Zajęcia końcowe
Wysłuchanie instrumentalnego utworu muzycznego.