Konspekt lekcji jęz. niemieckiego
TEMAT: Uhrzeiten. Wie spät ist es?
AUTOR: mgr Alina Szornack
Czas trwania lekcji: 45 min
Grupa: OHP
Cele lekcji:
Uczeń powinien:
- powtórzyć liczebniki dwucyfrowe
- umieć zapytać o godzinę
- umieć podawać aktualny czas zegarowy (pierwszy sposób)
- odczytywać czas podany na zegarach wskazówkowych i analogowych
- umieć poprawnie zapisać podane struktury
Materiały dydaktyczne:
Podręcznik i książka ćwiczeń Deutsch Aktuell 1, zeszyt, tablica, klej, materiały do drukowania, nożyczki
Formy pracy: plenum, praca samodzielna, praca w parach
Przebieg lekcji:
Faza lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
czas |
materiały |
Faza przygotowawcza |
Wita się z uczniami |
Witają się z nauczycielem i zajmują miejsca.
|
12 min. |
Zeszyt, tablica
|
|
Sprawdza obecność i odnotowuje ją w dzienniku |
Podają obecność, wyjmują swoje książki i zeszyty.
|
|
|
|
Informuje uczniów o celu lekcji i zapisuje temat na tablicy.
|
Zapisują temat w zeszytach. |
|
|
|
Podaje kilka liczb dwucyfrowych raz po polsku raz po niemiecku i prosi o ich przetłumaczenie.
|
Uczniowie podają odpowiednie liczby. |
|
|
|
Prosi o otworzenie książki i wykonanie cwiczenia. |
Otwierają książkę i w parach na przemian pytają się o numery telefonów podanych osób.
|
|
Podr. Str. 30 cw. 12 |
Faza realizacyjna |
Pokazuje ilustrację w podręczniku i odczytuje napisy.
|
Oglądają ilustrację i powtarzają podane zwroty. |
29 min. |
Podr. Str. 30 |
|
Tłumaczy zasady podawania czasu (pierwszy sposób) rysując zegar na tablicy.
|
Słuchają i przerysowują zegar i robią notatki. |
|
Tablica, zeszyt |
|
Pomaga uczniom w odczytywaniu, która jest godzina na przedstawionych zegarach.
|
Odczytują godziny i zapisują zdania obok obrazków. |
|
Materiał do drukowania z Internetu www.lehrerweb.at |
|
Rozdaje karteczki z zegarami. Sprawdza poprawność wykonania zadania.
|
Losują karteczki z zegarami. Wklejają do zeszytów i dopisują podpisy, która jest godzina.
|
|
Materiał do drukowania z Internetu www.lehrerweb.at Klej, zeszyt, nożyczki |
|
Prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia. |
Wykonują ustnie ćwiczenie, pytając się wzajemnie o godzinę i podając czas podany na zegarach
|
|
Podręcznik str. 31. cw. 13 |
|
Poleca uczniom wykonanie ćwiczenia. |
Odpowiadają na pytania podając czas podany w nawiasach. |
|
Podręcznik, str. 31, cw. 14 |
Faza zakończeniowa |
Podsumowuje krótko lekcję. |
Słuchają, ewentualnie w razie niejasności zadają pytania.
|
4 min.
|
Ćwiczenia, str. 21, cw. 16 i 17 |
|
Zapisuje zadanie domowe i wyjaśnia je. Informuje uczniów o zbliżającym się końcu lekcji. Zegna się z uczniami. |
Zapisują zadanie domowe. Pakują się i żegnają z nauczycielem. |
|
Zeszyt, tablica |