kl IV zabytki i ich ochrona


Justyna Kogut

Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy IV.

Temat: W jaki sposób chronimy zabytki?

Cele poznawcze: uczeń

Cele kształcące: uczeń

Cele wychowawcze: uczeń

Środki dydaktyczne:

    1. Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja,
      Wyd. ARKA

    2. Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA

Metody dydaktyczne:

  1. Opis

  2. Opowiadanie

  3. Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię

  4. Pogadanka

  5. Burza mózgów

Tok lekcji:

Przebieg lekcji

Treści dydaktyczne

Przeznaczony czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Czynności organizacyjne

Wzajemne powitanie.

Sprawdzenie obecności.

10:55-10:57

Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu

Kontrola zadania domowego.

Rekapitulacja wtórna - pogadanka:

- co to jest archeologia?

- kim jest archeolog?

- czym się zajmuje?

- co to są wykopaliska?

- co możemy odkryć podczas wykopalisk?

- co to jest ceramika?

- co to jest urna?

- co to jest cmentarzysko?

- czy możemy powiedzieć, że ziemia jest księgą przeszłości? Jeśli tak, wyjaśnij dlaczego.

- dlaczego archeologia jest nauką wspomagającą historię?

Prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia 4 ze s. 18 w podręczniku.

Pyta uczniów gdzie trafiają przedmioty odnalezione przez archeologów.

Przypominają sobie wiadomości z poprzedniej lekcji. Odpowiadają na pytania nauczyciela.

Wykonują wskazane ćwiczenie.

10:57-11:03

Lekcja właściwa

Zapisuje temat na tablicy.

Pyta uczniów, co to jest zabytek i czym jest muzeum.

Pomaga uczniom zdefiniować pojęcia: zabytki, muzeum.

Opisuje zadania muzeum, rysuje schemat przedstawiający zadanie muzeum. Prosi o przerysowanie go do zeszytu.

Wyjaśnia zadanie konserwatora zabytków.

Prosi uczniów o przeczytanie fragmentu tekstu (jeden uczeń czyta głośno, reszta śledzi tekst). Nauczyciel komentuje, dopowiada. Wyjaśnia pojęcia: eksponat, ekspozycja (wystawa), skansen.

Opowiada, że innymi instytucjami gromadzącymi i przechowującymi zabytki są archiwa i biblioteki.

Opisy ilustruje obrazkami zamieszczonymi w podręczniku.

Dyktuje notatkę do zeszytu.

Zapisują temat lekcji w zeszycie.

Starają się odpowiedzieć na pytania.

Rysują schemat zadań muzeum w zeszycie.

Czytają wskazany fragment tekstu, podkreślają ważne wyrazy, pojęcia.

Zapisują notatkę do zeszytu.

11:03-11:25

Rekapitulacja pierwotna

Prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia 3, s. 22 w podręczniku. Następnie ćwiczeń 1, 2, 5, s. 11/12 w ćwiczeniach.

Rozwiązują wskazane zadania.

11:25-11:38

Zadanie domowe

Podaje zadanie domowe i wyjaśnia uczniom polecenie: Jaką wystawę chciałbyś obejrzeć? Napisz kilka zdań. Wykorzystaj słowa: sala wystawowa, ekspozycja, eksponat, gablota, kolekcja.

Zapisują w zeszytach zadanie domowe.

11:38-11:40


