KONSPEKT ZAJĘCIA
Klasa: 0b, 5-6 LATKI
Nauczyciel prowadzący: EDYTA SITEK
Temat: „Magiczna liczba 7 - zabawy matematyczne”. Manipulowanie przedmiotami i ustalenie wyniku dodawania i odejmowania na palcach i innych zbiorach zastępczych.
Cele ogólne:
Kształtowanie umiejętności liczenia oraz nawyku sprawdzania poprawności wykonania zadania.
Uświadamianie zasad, które muszą być przestrzegane przy liczeniu.
Wdrażanie dzieci do skupiania się i uważnego liczenia.
Rozwijanie logicznego myślenia.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
potrafi liczyć obiekty i ustalić, ile ich jest,
przestrzega prawidłowości w liczeniu,
współdziała z nauczycielem i dziećmi.
Metody:
słowna,
czynna,
oglądowa.
Środki dydaktyczne:
Płyty CD z nagraniami, wizytówki, ilustracje, kartki białe, kartonik z cyfrą 7, guziki, duża kostka do gry, karty pracy dla dzieci, kredki.
Przebieg zajęcia
Powitanie dzieci i gości - wykonanie wizytówek.
Zabawa ilustracyjno - ruchowa do piosenki „Simama - Ka”.
Liczenie i ustalanie: ile czego jest. Rozmowa nauczycielki z dziećmi. Ile Was dziś przyszło do szkoły - dzieci szacują i podają przypuszczalną liczbę obecnych. Zaczynamy liczyć dzieci. W sali jest …………. dzieci. Spróbujmy ustalić ilu jest chłopców a ile dziewczynek. Zaczynamy liczyć.
Liczenie palców. Najpierw u prawej dłoni, a potem u lewej dłoni. Zamykamy oczy i policzymy palce jeszcze raz, ale dotykając swoich policzków (nauczyciel pokazuje jak liczyć).
Zabawy ruchowe. Nauczyciel pokazuje na palcach określoną liczbę np. 3. Dzieci wykonują tyle samo razy określone ćwiczenie ruchowe np. 3 podskoki, itd.
Zabawy z guzikami. Ustalanie wyniku dodawania i odejmowania na podstawie manipulowania guzikami. Liczymy do 7 poprzez dokładanie i zabieranie guzików.
Zabawa ilustracyjno ruchowa do piosenki Bawiły się dzieci paluszkami, M.Bogdanowicz.
Wykonanie zadania w kartach pracy: znajdowanie 6 różnic na obrazkach.
Zabawa z kostką do gry.
Nauczycielka rzuca kostką a dzieci liczą kropki i pokazują wynik na palcach.
Nauczycielka rzuca kostką a dzieci kładą na kartkę taką liczbę guzików, jaka liczba została wyrzucona.
Prezentacja zapisu liczby 7. Rozmowa nauczycielki z dziećmi o magii liczby 7.
Ćwiczenia grafomotoryczne. Na podstawie kształtu cyfry 7 powstanie rysunek psa. Zachowanie odpowiedniej kolejności i kierunku.
Taniec „Magiczna liczba 7”.
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu.
Edyta Sitek Strona 1