SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 01.09.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Witamy w przedszkolu
Temat dnia: Razem jest weselej
Cele operacyjne: dziecko:
- podaje informacje na temat swojego imienia i nazwiska,
- rozpoznaje kolegów i koleżanki w grupie wraz z podaniem ich imion,
- rozpoznaje swój znaczek w szatni, sali i łazience,
- wybiera imię dla misia,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- poprawnie odgaduje zagadki,
- integruje się z grupą.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: odpowiedzi na pytania, swobodna wypowiedź, śpiew, burza mózgów, aktywność ruchowa, rozwiązywanie zagadek.
- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, wyjaśnianie, pokaz, zadawanie pytań, śpiew, zagadka słowna, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: maskotka misia, nagrania piosenek do zabaw ruchowych, emblematy znaczków dla każdego dziecka.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci, zaproszenie do sali i zachęcenie do zabawy dowolnie wybraną zabawką (w trakcie indywidualna rozmowa z każdym dzieckiem na temat pierwszych wrażeń, dlaczego wybrało do zabawy właśnie tę zabawkę, itp.)
2. Zebranie dzieci na dywanie w kole. Puszczenie iskierki przyjaźni z jednoczesnym wypowiadaniem imion:
Iskiereczkę przyjaźni puszczam w krąg
Niech powróci do mych rąk
3. Oficjalne przedstawienie dzieciom misia - ich przedszkolnego przyjaciela. Miś również jest pierwszy raz w przedszkolu i chciałby poznać imiona wszystkich dzieci. Prosi więc, by się przedstawiły przy dźwiękach piosenki Jak się nazywasz? (M. Bogdanowicz, W co się bawić z dziećmi, cz. 1):
Jak się nazywasz my ciebie pytamy?- śpiew całej grupy
Nazywam się ……(imię) - śpiewa wskazane dziecko powstając w kole
Ty jesteś ………(imię) - grupa powtarza imię dziecka
My ci zaklaskamy - wszyscy klaszczą na cześć przedstawianej osoby
4. Wybór imienia dla misia
Miś zna już wasze imiona, ale on sam nie ma jeszcze imienia. Jak go nazwiemy?
5. Burza mózgów - dzieci podają swoje propozycje, wybór najlepszej.
6. Zabawa integracyjno-ruchowa Mało nas
Wybór jednego dziecka, które rozpocznie zabawę i będzie zapraszało kolejne dzieci do środkowego koła. Zabawę kończymy w momencie, gdy obydwa koła będą miały taką samą liczbę dzieci.
7. Zabawa ruchowa Poznajemy się (wg wyd. KLANZA)
Dzieci maszerują przy dźwiękach muzyki w swoich kołach. Gdy melodia cichnie odwracają się do siebie twarzami i wypowiadają następujący tekst:
Jeśli nie znasz mnie - obrót twarzą do partnera
To przedstawię się - podanie ręki
Podam imię swe - wypowiedzenie imienia
I przykleję się …… - nauczyciel podaje, czym mają się dotknąć
8. Zabawa Nasze znaczki
Dzieci wysłuchują zagadki dotyczącej wyglądu jednego z przedszkolaków. Muszą odgadnąć o kim jest mowa. Wywołane dziecko otrzymuje swój znaczek, wybiera sobie szafkę
i przykleja emblemat w wyznaczonym miejscu (po zajęciach odszukuję swój znaczek także
w łazience).
9. Zabawa Zamykamy drzwi, otwieramy drzwi (M. Bogdanowicz, W co się bawić z dziećmi, cz.1)
Dzieci utrwalają swoje imiona dobierając się w pary i tworząc tunel, przez który kolejno będą przechodzić śpiewając:
Zamykamy drzwi - opuszczenie rąk w dół
Otwieramy drzwi - podniesienie rąk w górę
wypowiedzenie imion przechodzącej pary - przechodzą przez drzwi
Przebiegamy wzdłuż szeregu -para zaczyna przechodzić przez tunel
Dzieci będą klaskać nam - pozostałe osoby klaszczą
Przebiegamy wzdłuż szeregu
Do widzenia wam - gdy para jest już na końcu wszyscy się do nich odwracają i machają