Scenariusz zajęć dla dzieci trzyletnich
Temat: Kolorowy dzień.
Cel ogólny:
- utrwalenie poznanych kolorów
Cele szczegółowe:
- rozróżnianie i nazywanie większości kolorów
Metody:
- pokaz
- pogadanka
Formy pracy według R. Więckowskiego:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne i przybory:
- ilustracja kredek,
- kredki,
- rymowanki,
- klej,
- klocki w kształcie figur geometrycznych.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Faza wstępna
1. Układanie z kredek podanych wzorów (praca indywidualna).
2. Kolorowanie rysunków kredek.
- pierwsza kredka na czerwono
- druga kredka na niebiesko
- trzecia kredka na zielono.
Określenie, która kredka jest najdłuższa, a która najkrótsza.
3. Zabawa ruchowa „Tyle samo”.
Nauczyciel pokazuje różną liczbę kredek (od jednej do czterech). Dzieci głośno liczą
Kredki, a potem podskakują tyle razy, ile kredek pokazał nauczyciel.
Uświadomienie celu
4. Zabawy kolorami.
Wypowiedzi dzieci na temat: „Co by było, gdyby wszystko było zielone?”
5. Wykonanie zielonego obrazka.
Dzieci dostają zielone kredki (lub pastele olejne). Mają narysować, jak wyglądałby drzewa,
domy, zwierzęta, gdyby wszystko było zielone.
Faza zasadnicza
6. Oglądanie prac, słuchanie autorów, którzy wyjaśniają, co one przedstawiają.
7. Naklejanie prac na kartki. Ozdabianie pozostałej białej kartki kolorowymi rysunkami
listków, kwiatów itp.
8. Umieszczenie wykonanych prac w kąciku dla rodziców.
9. Zabawy dowolne na placu przedszkolnym.
10. Nauka krótkich rymowanek.
Jestem wąż, wąż,
co syczy wciąż, wciąż.
Oto jeż, mały jeż.
Może pokłuć! Ciebie też!
Jestem ładna sarna,
ciemna, płochliwa, zgrabna.
Wymawianie nauczonych tekstów rytmicznie: cicho, głośno oraz z różną intonacją.
Faza podsumowująca
11. Zabawa ruchowo - naśladowcza „Naśladujemy”.
Dzieci naśladują ruchy zwierząt wymienionych w rymowankach.
12. Układanie sylwet zwierząt wymienionych w rymowankach z klocków w kształcie figur
geometrycznych.