Scenariusz zaj臋膰
Temat: Dzie艅 Babci, dzie艅 Dziadka.
Cele:
- wyrabianie szacunku dla os贸b starszych,
- u艣wiadomienie dzieciom obowi膮zku opiekowania si臋 lud藕mi starszymi,
- wdra偶anie do sp贸jnych, wielozdaniowych wypowiedzi,
- wyrabianie aktywnej postawy podczas wykonywania zada艅,
- kszta艂cenie umiej臋tno艣ci tw贸rczego my艣lenia.
Metody:
- podaj膮ca
- problemowa
- dzia艂alno艣ci praktycznej.
Formy:
praca zespo艂owa i praca indywidualna.
艢rodki dydaktyczne:
Wiersz W. Chotomskiej pt. "Dla Babci i Dziadziusia", paski z napisami m贸wi膮cymi o r贸偶nych cechach osobowych, paski z serduszkami do psychozabawy - "Jakim jeste艣 wnuczkiem?", szary papier, kolorowe kartki, wyci臋te serduszka z papieru, klej , kredki, pisaki.
Przebieg zaj臋膰:
1. Wprowadzenie do tematu:
Rozmowa z dzie膰mi na temat:
- jakie 艣wi臋to obchodzimy 21 i 22 stycznia?
- kto to jest babcia, kto dziadek? - wyja艣nienie pokrewie艅stwa;
- jak si臋 powinni艣my do nich odnosi膰?
- jak sp臋dzaj膮 czas z wami - swoimi wnukami?
2. Wys艂uchanie wiersza pt.: "Dla Babci i Dziadziusia"
Dla kogo ta laurka,
W s艂o艅cu, zieleni, chmurkach?
Dla kogo ka偶da wnuczka,
Dla kogo ka偶dy wnuczek,
Maluje dzisiaj kwiaty,
Przynosi upominek?
Dla kogo jest ten wierszyk,
I 偶yczenia od dzieci?
Ju偶 wiecie? Oczywi艣cie
Dla wszystkich bab膰 i dziadk贸w
Na 艣wiecie.
3. Stworzenie mapy poj臋ciowej - "Jak mog臋 uczci膰 Dzie艅 Babci i Dziadka?" (szary papier)
4. Dyskusja "S艂oneczko"
Temat dyskusji: "Jakie cechy ceni臋 u babci i dziadka?"
Nauczyciel rozk艂ada na pod艂odze kartki z napisami m贸wi膮cymi o r贸偶nych cechach osobowych okre艣laj膮cych post臋powanie , np.: mili, dowcipni, staj膮 w mojej obronie, , weseli, pomagaj膮 mi, spokojni, uprzejmi... Ka偶de z dzieci otrzymuje trzy ma艂e paski papieru. Ich zadaniem jest odczyta膰 wymienione cechy osobowe i po艂o偶y膰 swoje kartki tylko przy tych cechach, kt贸re uznaj膮 za najwa偶niejsze. Nast臋pnie zostaj膮 odczytane te cechy, kt贸re zyska艂y najwi臋ksz膮 popularno艣膰 w艣r贸d dzieci oraz te, kt贸re nie zyska艂y uznania.
5. Pokazywanki zgadywanki - "jak pomagam babci i dziadkowi?" - na艣ladowanie i rozpoznawanie czynno艣ci.
6. Wykonywanie ozdobnych kartek z kolorowego papieru.
7. Psychozabawa - "Jakim jeste艣 wnuczkiem?"
Uczniowie otrzymuj膮 paski z konturami 5 serduszek. Odpowiadaj膮 na pytania nauczyciela. Je偶eli pada odpowied藕 twierdz膮ca, zamalowuj膮 serduszko.
Pytania:
Czy pami臋tasz o Dniu Babci i Dziadka?
Czy wiesz jak maj膮 na imi臋 twoje babcie i dziadkowie?
Czy lubisz z nimi przebywa膰?
Czy pomagasz babci i dziadkowi?
Czy opowiadasz im o swoich kolegach?
Wyniki:
5 serduszek - jeste艣 wspania艂ym wnuczkiem.
4 serduszka - masz szans臋 by膰 wspania艂ym wnuczkiem.
3 serduszka - je艣li popracujesz nad sob膮, b臋dziesz wspania艂ym wnuczkiem.
2 i 1 serduszko - musisz jeszcze du偶o popracowa膰, aby sta膰 si臋 wspania艂ym wnuczkiem.