Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-4 latków
Temat tygodnia: Jesienne kwiaty i liście
Temat kompleksowy: „Lecą liście złote”
Data: 19.10.2009
Cele Ogólne:
Cel poznawczy: zapoznanie dziecka z budową liścia
Cel kształcący: nazywa parę roku, w której spadają liście
Cel wychowawczy: wdrażanie do uważnego słuchania oraz bezpiecznej zabawy, zgłasza się poprzez podniesienie ręki jak chce zabrać głos, wdrażanie do bezpiecznego zachowania w trakcie zabawy na placu przedszkolnym
Cele szczegółowe:
Obserwuje spadające z drzew liście przez okno
Spokojnie słucha wiersza czytanego przez nauczyciela
Stara się udzielać pełnych odpowiedzi na zadane pytanie
Zapoznaje się z budową liścia
Nazywa porę roku w której spadają liście
Bawi się wspólnie z dziećmi
Wyczuwa rytm
Potrafi naśladować ruchem ciała opadające z drzew liście
Metody:
słowna - rozmowa
oglądowa - pokaz
zabawa orientacyjno- porządkowa „Taniec liści”
Środki dydaktyczne:
sala przedszkolna
wiersz „Liście lecą” K. Pokorskiej
liść
płyta CD
magnetofon
I. Przebieg dnia:
Przywitanie się z dziećmi: „ Słonko świeci, wietrzyk wieje...”
2. Obserwowanie przez okno liści spadających z drzew. Zwrócenie uwagi na to jak wiatr rozwiewa liście.
II. Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu zajęć
Wysłuchanie przez dzieci wiersza „ Lecą liście” K. Pokorskiej-wdrażanie dziecka do spokojnego słuchania.
Udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści wiersza- udzielania możliwie pełnej odpowiedzi.
Pokaz liścia: zwrócenie dzieciom uwagi na to jak zbudowany jest liść.
Podsumowanie zajęć: zabawa orientacyjno -porządkowa „Taniec liści”, przy muzyce relaksacyjnej.
III. Wspólne rysowanie kredkami: świecowymi i ołówkowymi przy stolikach, na dowolnie wybrany temat. Sprzątanie swojego miejsca pracy. Zabawy indywidualne i wspólne przy kącikach zainteresowań.
IV. Zabawy na przedszkolnym placu zabaw- nauczyciel przypomina o zasadach korzystania z placu zabaw.
V. Leżakowanie dzieci- uważne słuchanie bajki czytanej przez nauczyciela „Gryzelda gotuje”