Justyna Kogut
Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy IV.
Temat: Czy ziemia może być księgą przeszłości?
Cele poznawcze: uczeń
Zna pojęcia: archeologia, archeolog, wykopaliska, ceramika, urna, cmentarzysko
Cele kształcące: uczeń
Potrafi wyjaśnić i posługiwać się pojęciami: wykopaliska, archeologia
Opowiada o pracy archeologa podczas wykopalisk budując kilkuzdaniową wypowiedź
Opisuje jak przebiegają wykopaliska
Wymienia źródła, które odkrywa się podczas prac wykopaliskowych (np. monety, cmentarzyska, urny, itp.)
Wie, że archeologowie szukają źródeł historycznych również pod wodą
Wyjaśnia powiązania między historią a archeologią jako naukami pokrewnymi
Cele wychowawcze: uczeń
Rozumie potrzebę odkrywania źródeł historycznych, na podstawie których buduje się historię
Środki dydaktyczne:
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja, Wyd. ARKA
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA
Gra dydaktyczna - rozsypane pytania (oprac. własne)
Prezentacja multimedialna - zdjęcia z wykopalisk w Byczynie
Metody dydaktyczne:
Opis
Opowiadanie
Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię
Pogadanka
Burza mózgów
Gra dydaktyczna
Pokaz
Tok lekcji:
Przebieg lekcji |
Treści dydaktyczne |
Przeznaczony czas |
|
|
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
|
Czynności organizacyjne |
Wzajemne powitanie. Sprawdzenie obecności. |
12:05-12:07 |
|
Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu |
Kontrola zadania domowego. Rekapitulacja wtórna - pogadanka: - co to jest archeologia? - kim jest archeolog? - czym się zajmuje? - co to są wykopaliska? - co możemy odkryć podczas wykopalisk? - co to jest ceramika? - co to jest urna? - co to jest cmentarzysko? - czy możemy powiedzieć, że ziemia jest księgą przeszłości? Jeśli tak, to dlaczego. |
Przypominają sobie wiadomości z poprzedniej lekcji. Odpowiadają na pytania. |
12:07-12:13 |
Lekcja właściwa |
Zapisuje temat na tablicy. Pyta uczniów, czym zajmuje się archeolog - burza mózgów. Rysuje na tablicy postać archeologa oraz prosi uczniów o podanie skojarzeń. Uzupełnia wypowiedzi uczniów. Prosi uczniów, aby przerysowali obrazek. Wyjaśnia pojęcie: archeologia. Dyktuje definicję.
Prosi uczniów o przeczytanie na głos fragmentu tekstu z podręcznika, gdzie podano definicję wykopalisk. Nauczyciel komentuje, dopowiada.
Wyjaśnia pojęcia: ceramika, cmentarzysko, urna. Prosi uczniów o odszukanie tych pojęć w tekście podręcznika oraz podkreślenie ich.
Dyktuje dalszy ciąg notatki (Z lekcji zapamiętam: ceramika, cmentarzysko, itp.).
Pokazuje oraz opisuje uczniom przygotowane zdjęcia z wykopalisk prowadzonych w Byczynie obok Opola w 2009 roku. |
Zapisują temat lekcji w zeszycie. Odpowiadają na pytanie. Rysują postać archeologa oraz wypisują skojarzenia.
Zapisują definicję.
Czytają wskazany fragment.
Oglądają slajdy. |
12:13-12:40 |
Rekapitulacja pierwotna |
Gra dydaktyczna - każdy uczeń losuje pytanie dotyczące wiadomości poznanych na lekcji. Nauczyciel daje uczniom chwilkę na zastanowienie się oraz pyta po kolei każdego ucznia. |
Losują pytanie oraz po chwili odpowiadają na nie. |
12:40-12:48 |
Zadanie domowe |
Podaje zadanie domowe i wyjaśnia uczniom polecenie: Odpowiedz na pytanie zawarte w temacie. |
Zapisują w zeszytach zadanie domowe. |
12:48-12:50 |