Ziemia księgą przeszłości Konspekt klasa IV Historia

Konspekt

Klasa IV

Temat: Ziemia księgą przeszłości.



Główne zagadnienia lekcji:



  1. Cele lekcji:

  1. Ogólne:

  1. Zapoznanie ucznia z pojęciami archeologia i archeolog.

  2. Przedstawienie jak wygląda praca archeologia.

  3. Wymienienie źródeł, które można znaleźć podczas wykopalisk.

  4. Przedstawienie miejsc na Górnym Śląsku, gdzie prowadzone są prace archeologiczne.



  1. Operacyjne:

Po zakończonych zajęciach uczeń potrafi:

  1. Wyjaśnić i posługiwać się pojęciami: archeologia, archeolog, wykopaliska

  2. Opowiedzieć o pracy archeologa, budując kilkuzdaniowe wypowiedzi.

  3. Podać przykłady źródeł odkrywanych podczas prac wykopaliskowych.

  4. Podać gdzie, oprócz ziemi można dokonać ciekawych znalezisk.



  1. Metody dydaktyczne:

- pogadanka

III. Środki dydaktyczne:

- podręcznik: „Historia i społeczeństwo. Człowiek i jego cywilizacja- Dzień dobry historio!”, B. Szeweluk- Wyrwa, W. Surdyk- Fertsch, Nowa Era, Warszawa, 2008

- zdjęcia miejsc wykopaliskowych na terenie Górnego Śląska

- zasoby źródeł w sali historycznej

IV. Przebieg lekcji:

  1. Czynności porządkowe (przywitanie z uczniami, sprawdzanie obecności, prośba o otwarcie podręczników na temacie dotyczącym dzisiejszych zajęć.

  2. Praktykant podaje temat lekcji: „Ziemia księgą przeszłości”, zapisuje go na tablicy i prosi by uczniowie przepisali go do zeszytów.

  3. Kolejno przechodzi do pierwszego zagadnienia jakim jest archeologia.

  4. Prosi uczniów by zwrócili uwagę na wyjaśnienie terminu „archeologia”, który znajduje się w podręczniku, prosi jednego z uczniów by przeczytał definicję na głos a następnie zwraca się do wszystkich uczniów by przepisali na kolorowo definicję do zeszytu.

  5. Praktykant podaje powiązanie archeologii i historii, mówiąc że są to nauki ściśle ze sobą związane.

  6. Następnie praktykant omawia jak wyglądają prace archeologiczne. Zwraca uwagę na to jak wiele innych profesji niż archeologowie, pracuje przy wykopaliskach (historycy, fotografowie, rysownicy, geografowie a także ludzie zajmujący się pracą fizyczną).

  7. Kolejno praktykant prosi o przeczytanie fragmentu tekstu w podręczniku dotyczącego źródeł a następnie przechodzi do omawiania cennych znalezisk jakie można odkryć podczas prac (od małych terenów gdzie można znaleźć przedmioty codziennego użytku, monety, broń do ogromnych wykopalisk będących cmentarzyskami bądź pozostałościami po dawnych grodach lub miastach).

  8. Praktykant zwraca uwagę na ilustracje w podręczniku a także pokazuje przygotowane przez siebie zdjęciach znalezionych źródeł oraz te umieszczone w sali historycznej.

  9. Następnie zadaje pytanie: Czy znaleziska znajdują się tylko pod ziemią? Gdzie jeszcze można znaleźć cenne znaleziska? Otrzymując odpowiedź, zauważa, że naukowcy zajmujący się szukaniem źródeł w wodzie, muszą być także dobrymi płetwonurkami.

  10. Kolejno przechodzi do ćwiczeń znajdujących się w podręczniku i rozwiązuje z uczniami:

Zad. 1: Wyjaśnij jak rozumiesz temat lekcji: Ziemia księgą przeszłości.

Zad. 2: Dlaczego archeologia jest nauka wspomagającą historię.

  1. Następnie zadaje zadanie domowe: Zadanie 3 z podręcznika: Podaj przykłady źródeł odkrywanych podczas wykopalisk archeologicznych.



