Konspekt
Klasa VI
Temat: Renesans- czas wielkich artystów.
Główne zagadnienia lekcji:
Umiejscowienie epoki renesansu na osi czasu.
Przedstawienie i omówienie postaci wielkich twórców renesansu oraz ich najsłynniejszych dzieł.
Omówienie życia codziennego ludzi doby odrodzenia.
Cele lekcji:
Ogólne:
Zapoznanie ucznia z cezurami epoki renesansu.
Wyjaśnienie pojęcia „humanizm” i przedstawienie hasła przyświecającego ówczesnym twórcom.
Omówienie cech architektury renesansowej.
Zaznajomienie ucznia z największymi twórcami epoki renesansu i omówienie ich najsłynniejszych dzieł.
Operacyjne:
Po zakończonych lekcjach uczeń potrafi:
Podać cezury epoki renesansu.
Podać hasło przyświecające umysłom odrodzenia.
Wyjaśnić pojęcie humanizm.
Podać cechy charakterystyczne renesansowych budowli.
Wymienić nazwiska głównych przedstawicieli odrodzenia w sztuce i podać przynajmniej jeden tytuł spośród najsłynniejszych dzieł każdego z nich.
Metody dydaktyczne
Pogadanka
Praca pod kierunkiem
Środki dydaktyczne:
- Podręcznik do klasy VI: Historia i społeczeństwo. Człowiek i jego cywilizacje, Grzegorz Wojciechowski, ARKA, Poznań, 2001
- obrazy pobrane ze strony www.wikipedia.pl
- Rensans, Astrid C. Huth, Świat Książki, Warszawa, 2006
Przebieg lekcji:
Czynności porządkowe:
Przywitanie praktykanta z uczniami
Przedstawienie osoby praktykanta.
Sprawdzanie obecności oraz prośba praktykanta by uczniowie zrobili kartki ze swoimi imionami.
Praktykant podaje temat lekcji: „Renesans- czas wielkich artystów”, zapisując go na tablicy i prosząc uczniów by zapisali go w zeszytach.
Następnie przedstawia krótko o czym będą rozmawiać na lekcji.
Praktykant wyjaśnia wpierw genezę epoki renesansu ( zwiększenie zainteresowani człowiekiem, jego ciałem i tym co go otacza, nawiązanie do antycznych myśli filozoficznych i sztuki, większy nacisk na naukę) a także przedstawia cezury epoki (XV wiek mniej więcej do połowy XVI wieku)
Kolejno przedstawia Włochy jako kolebkę epoki odrodzenia a dokładnie wymienia miasta Florencja i Mediolan jak te będące klasycznymi przykładami epoki renesansu.
Następnie wyjaśnia termin humanizm i humaniści oraz prosi uczniów by znaleźli w tekście podręcznika hasło przyświecające twórcą tworzącym w renesansie.
Kolejno przechodzi do omawiania cech architektury renesansowej i pokazując zdjęcia budowli gotyckich i renesansowych prosi o podanie różnić w wyglądzie. Mówi także o zmianie jakie zaszły w rodzaju stawianych budynków (sakralne ustępują miejsca świeckim np. Szpital niewiniątek i Plazzo Medici- Ricardi we Florencji). Praktykant pokazuje także wygląd kopuły Bazyliki św. Piotra w Rzymie zaprojektowanej przez Michała Anioła, co ma być wprowadzeniem do omawiania postaci najbardziej zasłużonych w epoce odrodzenia.
Praktykant przedstawia krótko życiorysy trzech najwybitniejszych twórców odrodzenia: Michała Anioła (pochodził z florenckiej rodziny mieszczańskiej, związany z rodzina Medyceuszy, talent przejawiał już jako dziecko, wszechstronnie uzdolniony, samotnik, wielce przekonany o swym talencie, poeta, rywalizował z da Vinci), Leonarda da Vinci (nieślubne dziecko, talenty w różnych dziedzinach, badania ludzkiego ciała głównie nocą, robiąc sekcje zwłok, związany z Florencją i Mediolanem, szkice maszyn, których zaczęto używać kilkaset lat po jego śmierci, artystyczny żartowniś) oraz Rafaela (związany z papiestwem, zawsze w cieniu wielkich artystów) oraz podanie tytułów najsłynniejszych ich dzieł i wskazanie ich w podręczniku oraz prezentowane przez praktykanta poprzez multimedia:
- Michała Anioł: Freski w Kaplicy Sykstyńskiej, rzeźba „Dawid” oraz „Pieta”
- Leonardo da Vinci: „Mona Lisa”, „Ostatnia wieczerza”, „Dama z gronostajem”, „Święta Anna Samotrzecia”
- Rafael: „Szkoła ateńska”, „Piękna ogrodniczka”
Zmiana stylu życia ludzi epoki odrodzenia: poprzez zamorskie wyprawy zmienił się jadłospis, muzyka stała dużą częścią ludzkiego życia (tępione przez Kościół zabawy w średniowieczu), zmniejszył się analfabetyzm poprzez wynalezienie druku przez Jana Gutenberga i łatwiejszy dostęp do książek, docenianie tego co ludzkie, poezja o tematyce świeckiej.
Na koniec lekcji praktykant powtarza wraz z uczniami czego dotyczyła lekcja oraz zadaje zadanie domowe: „Napisze 4 nazwiska artystów, którzy tworzyli w epoce renesansu, pomijając tych omawianych na lekcji”.