W miastach starożytnych Babilon Ateny Rzym Konspekt klasa V Historia

Konspekt

Klasa V

Temat: W miastach starożytnych: Babilon, Ateny, Rzym.

Główne zagadnienia lekcji:





  1. Cele lekcji:

  1. Ogólne:

  1. Zapoznanie ucznia z umiejscowieniem poszczególnych miast na mapie.

  2. Przedstawienie wpływu rzek Tygrys, Eufrat i Tyber oraz Morza Śródziemnego na rozwój cywilizacyjny wymienionych w temacie miast.

  3. Zapoznanie lub przypomnienie o innych cywilizacjach, niż te wymienione w temacie: Egipt, Palestyna, Fenicja, Chiny, Indie oraz wskazanie ich na mapie.

  4. Ukazanie dorobku cywilizacyjnego Babilonu, Aten i Rzymu..



  1. Operacyjne:

Po zakończonych zajęciach uczeń potrafi:

  1. Wskazać na mapie miasta: Babilon, Ateny oraz Rzym a także tereny zajęte przez inne znane cywilizacje starożytne jak Egipt, Palestyna, Fenicja, Chiny i Indie.

  2. Wskazać na mapie rzeki: Tygrys, Eufrat, Tyber oraz Nil.

  3. Wymienić osiągnięcia cywilizacyjne Babilończyków, Ateńczyków oraz Rzymian.



  1. Metody dydaktyczne:

- pogadanka

- praca z podręcznikiem

III. Środki dydaktyczne:

- podręcznik: „Historia i społeczeństwo. Człowiek i jego cywilizacja- Poznaję Cię historio!”, G. Wojciechowski, ARKA, Poznań, 2000

- mapa „Europa i Bliski Wschód w starożytności”

- czasopismo „Wally zwiedza świat”

- czasopismo „Świat wiedzy”

- pocztówki z widokami ruin starożytnych zabytków Rzymu

IV. Przebieg lekcji:

  1. Czynności porządkowe (przywitanie z uczniami, sprawdzanie obecności, prośba o otwarcie podręczników na temacie dotyczącym dzisiejszych zajęć.

  2. Praktykant podaje temat lekcji: „W starożytnych miastach: Babilon, Ateny, Rzym”, zapisuje go na tablicy i prosi by uczniowie przepisali go do zeszytów.

  3. Następnie przechodzi do zagadnienia jakim jest rola miast w starożytności. Mówi zarówno o ważności miast w sferze politycznej (siedziba władcy lub grupy rządzących), religijnej (świątynie bóstw) jak i gospodarczej (handel na targach).

  4. Kolejno praktykant zadaje pytanie: Czy znasz inne cywilizacje, niż te podane w temacie lekcji? Uczniowie podają nazwy, a praktykant notuje je na tablicy i pokazuje każdą nowo wymieniona na mapie. Następnie prosi uczniów by przepisali wszystkie zanotowane na tablicy nazwy do zeszytu.

  5. Następnie przechodzi do głównego zagadnienia lekcji, czyli omówienia 3 głównych miast. Prosi by uczniowie spojrzeli na stronę 20 w podręczniku oraz by ktoś z uczniów przeczytał fragment dotyczący Babilonii.

  6. Po przeczytaniu fragmentu praktykant zadaje pytanie: Nad jakimi rzekami leży Babilonia? I gdy uczeń się zgłasza i podaje prawidłową odpowiedz praktykant prosi by podszedł do mapy i wskazał na niej wymienione rzeki.

  7. Kolejno praktykant omawia osiągnięcia Starożytnej Babilonii (ważny ośrodek handlu, 50 świątyń, słynne wiszące ogrody- jeden z cudów świata, Brama Isztar, tunel wydrążony pod korytem rzeki).

  8. Następnie praktykant przechodzi do omawiania Aten. Prosi ponownie uczniów, by ktoś przeczytał fragment odnoszący się do Starożytnych Aten. Prosi by uczniowie zwrócili uwagę na ilustrację w podręczniku i pokazuje także inną ilustrację przedstawiająca miasto Ateny w starożytności w czasopiśmie „Wally zwiedza świat” i omawia jak wyglądało ówcześnie to miasto. Zadaje pytania: Co to agora? Czym charakteryzowało się wzgórze Akropol? Skąd nazwa Ateny? Wspomina także o nazwie polis i wyjaśnia co one oznacza.

  9. Praktykant wspomina także o problemach w Ateńskim mieście- brak bieżącej wody, brak higieny, łatwe rozprzestrzenianie się zarazków, epidemie.

  10. Kolejno praktykant przechodzi do omówienia ostatniego zagadnienia lekcji czyli Starożytnego Rzymu. Prosi by następny uczeń przeczytał fragment dotyczący Starożytnego Rzymu.

  11. Zadaje pytanie czy uczniowie znają legendę o założeniu Rzymu. Jeżeli nie zaczyna krótko ją opowiadać, wspomina rok 753 a także podaje krótką frazę, która opisuje położenie miasta Rzym: siedem pagórków piętrzy się.

  12. Następnie przechodzi do omówienia zdobyczy cywilizacyjnych Rzymian: świetne drogi (4 warstwy, Via appa) Zwraca się do uczniów czy znają powiedzenie: „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” i co ono oznacza. Wyjaśnia pojęcia akwedukt (pokazuje uczniom zdjęcia) i skupia się na dłużej nad Forum Romanum. Zadaje pytanie: Co to Forum Romanum a następnie pokazuje zdjęcia, wyjaśnia jaką rolę odgrywały niegdyś, teraz już ruiny, poszczególne budynki, przedstawia Koloseum a także wyjaśnia pojęcia termy i podaje ich znaczenie dla Rzymian.

  13. Na zakończenie prosi o przeczytanie podsumowania lekcji na stronie 25 w podręczniku i zadaje na zadanie domowe ćwiczenie 2 i 4.

  14. Po dzwonku pozwala uczniom na pakowanie się, ci ustawiają się pod klasą i gdy praktykant pozwala wychodzą z sali.

