Konspekt
Klasa I
Temat: Rewolucja neolityczna, czyli początek rolnictwa.
Główne zagadnienia lekcji:
Paleolit i neolit- porównanie epok.
Rewolucja neolityczna- czas, miejsce, dokonane zmiany.
Postęp techniczny: przejście z epoki neolitu do brązu.
Cele lekcji:
Ogólne:
Zapoznanie ucznia z różnicami między epoką paleolitu a neolitu.
Przedstawienie najważniejszych informacji o czasie, miejscu i zmianach jakie zaszły w okresie rewolucji neolitycznej.
Przedstawienie najważniejszych zmian w technologii w okresie od neolitu do epoki brązu.
Operacyjne:
Po zakończonych lekcjach uczeń potrafi:
Przedstawić różnice między epoką paleolitu a epoką neolitu.
Podać czas i miejsce rozpoczęcia rewolucji neolitycznej.
Wymienić jakie zmiany zaszły w okresie wielkiej rewolucji neolitycznej.
Podać jak zmieniała się technologia od neolitu do epoki brązu.
Metody dydaktyczne
Pogadanka
Praca pod kierunkiem
Praca z podręcznikiem i innymi pomocami dydaktycznymi.
Środki dydaktyczne:
- Podręcznik do klasy I gimnazjum: Bliżej historii, K. Kowalewski, I. Kąkolewski, A. Plumińska- Mieloch, WSiP, Warszawa, 2009
- Mapa ścienna: Żyzny półksiężyc
- Ilustrowana encyklopedia dla dzieci, Simons Adams, Świat Książki, Warszawa, 1996
- Seria: Wally poznaje historię świata: Człowiek pierwotny,
Przebieg lekcji:
Czynności porządkowe:
Przywitanie praktykanta z uczniami
Sprawdzanie obecności.
Praktykant podaje temat lekcji: „Rewolucja neolityczna, czyli początek rolnictwa”, zapisując go na tablicy i prosząc uczniów by zapisali go w zeszytach.
Następnie przedstawia krótko czego będzie dotyczyła dzisiejsza lekcja.
Kolejno prosi uczniów by zrobili w zeszycie tabelkę i podzielili ją na dwie części. Jedną część podpisali paleolit a drugą neolit.
Dalszej części lekcji praktykant prosi jednego z uczniów by rozdał klasie przygotowane przez niego pomoce naukowe oraz by uczniowie zapoznali się z nimi. Daje im czas na przeczytanie tekstu.
Następnie przechodzi do uzupełniania z uczniami narysowanej tabelki zaczynając od wypełnienia części dotyczącej paleolitu. W tej części lekcji zadaje pytania:
- Czym zajmowali się ludzie paleolitu?
- Gdzie mieszkali?
- Jakimi narzędziami się posługiwali?
- Czy organizowali się w grupy?
- Jak korzystali z zasobów przyrodniczych?
- Jakie posiadali umiejętności?
Po uzupełnieniu jednej części tabelki praktykant przedstawia uczniom zjawisko rewolucji neolitycznej. Wpierw wspomina o ocieplającym się klimacie, mniejszej ilości zwierzyny, zmiany diety, przystosowaniu się do nowych warunków oraz kiedy pojawili się pierwsi rolnicy oraz czym się zajmowali (hodowla kóz i owiec, dzikie zboża). Następnie mówi kiedy rozpoczęła się rewolucja neolityczna i pokazuje na mapie ściennej jakie rejony objęła jako pierwsza i prosi by uczniowie zajrzeli na mapę znajdującą się w podręczniku. Tłumaczy dlaczego w tamtych rejonach rozpoczęła się jako pierwsza.
Następnie przedstawia jakie dokonały się ówcześnie zmiany:
- osiadły tryb życia: wędrówki za zwierzyną, dzikie kłosy
- zaczęto zakładać osady, budować chaty
- rozwój więzi międzyludzkich: instytucja małżeństwa, duże, wielopokoleniowe rodziny wraz z krewnymi tworząc rody, rody tworzą plemiona, którymi władają wodzowie
- brak instytucji prawodawczej: samosąd
- hodowla bydła i drobiu
- zaczęto przekształcać zasoby przyrodnicze
- początki miast: 8 tys. Jerycho, otoczone murem, budowle z cegieł (muł wysuszony na słońcu)
Następnie praktykant przechodzi o omówienia przełomowych wynalazków tego okresu: ceramiki (koło garncarskie), co pomagało przechowywać i gotować żywność. Początki tkactwa: odrzucenie skór jako jedynego materiału. Wynalezienie pługu: ułatwienie w rolnictwie. Kamień zastępują metale (miedź, z czasem brąz), łatwiejsze w obróbce.
Praktykant zauważa, że nowinki techniczne pomogły w wykształceniu się takich zjawisk jak rzemiosło czy handel na większą skalę.
Na koniec lekcji praktykant zadaje zadanie domowe: Napisz, krótką notkę o najsłynniejszym europejskim kamiennym kręgu, Stonehenge.