Konspekt
Klasa I
Temat: Dlaczego uczymy się historii?
Główne zagadnienia lekcji:
Powtórzenie znaczenia pojęć: historia, historyk oraz wyjaśnienie sensu nauki historii.
Przypomnienie rodzajów źródeł historycznych.
Ćwiczenia powtórkowe z wykorzystaniem osi czasu- epoki historyczne oraz wieki.
Cele lekcji:
Ogólne:
Powtórzenie definicji pojęć historia, historyk, chronologia, periodyzacja.
Dlaczego uczymy się historii?- odpowiedzi i opinie uczniów.
Przypomnienie rodzajów źródeł historycznych oraz podanie przykładów.
Powtórzenie i umiejscowienie na osi czasu epok historycznych.
Ćwiczenia mające na celu przypomnienia określenia wieku dla podanej daty.
Operacyjne:
Po zakończonych lekcjach uczeń potrafi:
Odpowiedzieć na pytanie: dlaczego warto uczyć się historii?
Wyjaśnić pojęcia: historia, historyk, źródło historyczne, chronologia oraz periodyzacja.
Wymienić rodzaje i podać przykłady źródeł historycznych.
Wymienić chronologicznie poszczególne epoki historyczne.
Podać wiek do podanej daty.
Metody dydaktyczne
Pogadanka
Praca pod kierunkiem
Środki dydaktyczne:
- Podręcznik do klasy I gimnazjum: Bliżej historii, K. Kowalewski, I. Kąkolewski, A. Plumińska- Mieloch, WSiP, Warszawa, 2009
Przebieg lekcji:
Czynności porządkowe:
Przywitanie praktykanta z uczniami
Przedstawienie osoby praktykanta.
Sprawdzanie obecności.
Praktykant podaje temat lekcji: „Dlaczego uczymy się historii?”, zapisując go na tablicy i prosząc uczniów by zapisali go w zeszytach.
Następnie przedstawia krótko czego będzie dotyczyła dzisiejsza lekcja.
Kolejno wraz z uczniami wyjaśnia pojęcia historia i historyk, starając się by gimnazjaliści sami wyjaśnili oba pojęcia.
Praktykant zadaje pytanie: Czy ktoś z was jest w stanie wyjaśnić dlaczego właściwie warto uczyć się historii? Otrzymując kilka odpowiedzi podaje własne argumenty: np. poznanie jak wyglądało życie codzienne w wcześniejszych wiekach, kiedy wynaleziono poszczególne przedmioty codziennego użytku, jak zmieniały się granice Polski, jak wyglądało codzienne życie polskich władców.
Następnie przechodzi do przypomnienia czym są źródeł historyczne oraz podania rodzajów źródeł. Prosi by uczniowie wymienili przykłady źródeł pisanych i niepisanych. Zwraca uwagę także na różnicę między kroniką a rocznikiem.
Praktykant zadaje pytanie: dlaczego dla historyka tak ważne są źródła historyczne? W czym pomagają? Gdy otrzymuje odpowiedzi w razie potrzeby dodaje także swój komentarz.
Kolejno praktykant zadaje pytania: Czym jest chronologia? Gdy uczniowie odpowiedzą podaje bardziej fachową definicję i prosi by uczniowie zapisali ją do zeszytu.
Następnie zadaje inne pytanie: Czy ktoś z was spotkał się ze znaczeniem słowa periodyzacja? W przypadku dobrze udzielonej odpowiedzi praktykant dodaje mały komentarz w przypadku złej lub jej braku dokładnie tłumaczy znaczenie tego słowa. Periodyzacja- podział osi czasu na okresy (epoki) historyczne. Dodaje również, że każda epoka zaczyna i kończy się ważnym wydarzeniem i zawsze są to daty umowne.
Praktykant rysuje na tablicy oś. Następnie pyta uczniów: Czy ktoś potrafi wymienić chronologicznie wszystkie epoki historyczne? Uczniowie wymieniają je a praktykant notuje je na tablicy.
Następnie pyta o daty rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych epok, jeżeli ktoś z uczniów prosząc by uczniowie podchodzi do tablicy i umiejscowili poszczególne epoki na osi czasu.
Na koniec praktykant powtarza wraz z uczniami określanie wieku dla poszczególnych dat. Wypisuje na tablicy kilkanaście dat i prosi by uczniowie przepisali je do zeszytu i napisali jaki to wiek. Po kilku minutach praktykant wraz z uczniami sprawdza jakie są poprawne odpowiedzi.