Konspekt dla I „TI”
Temat: Po co uczymy się historii (temat realizowany w klasie I „TI” i I „TO”)
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z źródłami historycznymi i czasem w historii
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Pojęcia: era, tysiąclecie, wiek, półwiecze, stulecie, chronologia, oś czasu
Skróty: p.n.e., n.e.
sposób zapisania określonego wieku za pomocą cyfr rzymskich
różne (umowne) zasady podziału czasu
sposób określania wieku podanego wydarzenia
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: era, tysiąclecie, wiek, półwiecze, stulecie, chronologia, oś czasu
jak zapisujemy i dzielimy czas
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
narysować oś czasu
lokalizować wieki na osi czasu
obliczyć upływ czasu pomiędzy datami.
D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
Określić znaczenie kalendarza dla współczesnego człowieka
Pokazać jakich zmian dokonał on w życiu człowieka
III. Postawy i Przekonania
E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Przekonać o aktywnym uczestniczeniu w lekcji
Przekonać do koleżeństwa i współpracy
F. Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.
Metody Pracy: dyskusja, rozmowa nauczająca, wykład
Środki dydaktyczne: , Teksty źródłowe-„ Na tabliczce, papirusie i pergaminie” pod redakcją Anny Paner, podręcznik M. Węcowski, J. Czubaty.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|
I. Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie listy obecności |
I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych |
II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego: 1.Co to jest wiedza ? 2. Do czego służy wiedza współczesnemu człowiekowi ? |
II. Uczniowie odpowiadają na pytania: Odp. Wiedza jest zbiór wiadomości którymi dysponuje człowiek w danej chwili Odp. Do skutecznego działania, umiejętnego wypowiadania się, komunikacji ze światem, selekcji potrzebnych informacji z Internetu i mediów, wykonywania zawodu. |
III. Wprowadzenie do tematu Po co uczymy się historii Omówienie czasu w historii Zadanie pytań uczniom Podanie roku i uczniowie określają wiek np. 785 r., 1301, 1410, 1614 Zadanie pytań uczniom z skąd czerpiemy wiedzę historyczną Tworzenie grafu na tablicy Źródło historyczne pisane niepisane(materialne) - aktowe - narracyjne źródła ikonograficzne - epistolarne - historiograficzne źródła statystyczne - hagiograficzne źródła kartograficzne Analiza przykładowych źródeł list papieża Grzegorza II do cesarza bizantyjskiego Leona III Wspólne porównywanie dokumentów pisanych poprzez krytykę zewnętrzną i wewnętrzną Analiza 95 tez Marcina Lutra Podanie notatki: Krytyka źródeł polega na stwierdzeniu autentyczności i właściwego sensu śladów pewnej działalności ludzkiej, po czym – objaśnieniu ich w świetle poznanych przyczyn i warunków działalności ludzkiej. Dzięki niej dochodzi się do poznania i przebiegu minionej działalności ludzkiej i jej wytworów. Narzędziami w stwierdzaniu autentyczności śladów i celem ustalenia właściwego ich znaczenia jest szereg metod pomocniczych historii. krytykę zewnętrzna, która polega na określeniu czasu, miejsca powstania danego źródła historycznego oraz jego autora; krytykę wewnętrzna, która polega na analizie treści źródła historycznego oraz na zbadaniu wiarygodności autora. |
III. Uczniowie zapisują temat lekcji Uczniowie słuchają Uczniowie podchodzą kolejno do tablicy i określają wiek Odp. VIII wiek, XIV wiek, XV, XVII Uczniowie podają swoje propozycję Uczniowie przerysowują graf do zeszytu Uczniowie podają przykłady źródeł materialnych i określają jakich informacji one nam dostarczają Uczniowie słuchają Uczniowie porównują dokumenty pisane Uczniowie analizują źródła Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu |
IV. Rekapitulacja pierwotna: Rozdanie tekstu Święci i błogosławieni we Wrocławiu.
|
IV. Uczniowie odpowiadają na pytania Uczniowie analizują tekst |
V. Podanie pracy domowej: Podaj daty początku i końca epok historycznych : Starożytności, Średniowiecza, Nowożytności, Czasów współczesnych Odpowiedz na pytanie po co uczysz się historii? |
V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu |