Izrael naród wybrany przez Boga konspekt klasa I gim Historia

Historia


Konspekt

Klasa I



Temat: Izrael- naród wybrany przez Boga.



Główne zagadnienia lekcji:



  1. Cele lekcji:



  1. Ogólne:

  1. Zapoznanie ucznia z początkami narodu żydowskiego.

  2. Lokalizacja owej cywilizacji, pojęcie teokracji.

  3. Wymienienie imion najważniejszych żydowskich władców.

  4. Podanie dat i okoliczności egipskiej i babilońskiej niewoli oraz krótka charakterystyka Izraela jako rzymskiej prowincji.

  5. Scharakteryzowanie religii judaistycznej.





  1. Operacyjne:

Po zakończonych lekcjach uczeń potrafi:

  1. Podać datę powstania i zlokalizować na mapie gdzie rozwijała się żydowska cywilizacja.

  2. Wyjaśnić pojęcie teokracji.

  3. Wymienić chronologicznie trzech najważniejszych władców Izraela.

  4. Wymienić chronologicznie i podać daty poszczególnych niewoli oraz powiedzieć kiedy Izrael stał się rzymską prowincją.

  5. Podać najważniejsze cechy religii judaistycznej.





  1. Metody dydaktyczne

  1. Pogadanka

  2. Elementy wykładu



  1. Środki dydaktyczne:

- Podręcznik do klasy I gimnazjum: Bliżej historii, K. Kowalewski, I. Kąkolewski, A. Plumińska- Mieloch, WSiP, Warszawa, 2009

- Tora, Talmud, jarmułka oraz tałes- wypożyczona od znajomej rodziny żydowskiej.

- mapa ścienna: Cywilizacje starożytnego wschodu

  1. Przebieg lekcji:



  1. Czynności porządkowe:

  1. Przywitanie praktykanta z uczniami

  2. Sprawdzanie obecności.



  1. Praktykant podaje temat lekcji: „Izrael- naród wybrany przez Boga”, zapisując go na tablicy i prosząc uczniów by zapisali go w zeszytach.

  2. Następnie przedstawia krótko czego będzie dotyczyła dzisiejsza lekcja.

  3. Na wstępnie praktykant zadaje pytanie: kto według Biblii dał początek narodowi izraelskiemu? Po otrzymaniu odpowiedzi podaje datę: 4000 tys. p.n.e. jako początek Izraela, jednakże zwraca uwagę, że historycy przyjmują XIII w. p.n.e. jako powstanie owej cywilizacji.

  4. Prosi by uczniowie spojrzeli na mapy i wskazuje na niej miejsce powstania: między Morzami Śródziemnym i Martwym oraz nad rzeką Jordan.

  5. Zwraca uwagę na fakt, iż mimo tak korzystnego położenia nie byli oni dobrymi żeglarzami. Ziemie uprawiali tylko w okolicy jeziora a na półpustyniach i terenach suchych wypasano bydło.

  6. Mówi również iż Żydzi byli świetnymi handlowcami, gdyż ich państwo leżało na szklaku handlowym Europa- Azja- Afryka (stąd dziś uważa się Żydów za świetnych przedsiębiorców).

  7. Kolejno zwraca uwagę na osobę Abrahama, ojca narodu izraelskiego i zadaje uczniom pytanie: Co obiecał Bóg Abrahamowi? Następnie pyta: Kto był synem Abrahama?

  8. Następnie mówi o osobie Jakuba, syna Izaaka, któremu Bóg zmienił imię na Izrael i stąd nazwa owego państwa.

  9. Zwraca uwagę na podział żydowskiego państwa: Judeę, Samarię i Galileę. Opowiada, iż wpierw rządzili sędziowie, a po wyjściu z Egiptu na czele Izraela stanęli kapłani, a taką formę rządów nazywano teokrację (TEO= BÓG)

  10. Mówi również o zmianie sytuacji w rządzeniu po najazdach ludu zwanego Filistynami. Wtedy to na czele państwa stanął król, a pierwszym z nich był Seul. Kolejnym Dawid (zadaje pytanie: Skąd znanie osobę Dawida?) oraz Salomon ( pojęcie salomonowego wyroku, Świątynia Salomona i Arka Przymierza- czym była? Kto, komu i gdzie dał owych 10 przykazań)

  11. Następnie zwraca uwagę na zmiany w historii narodu żydowskiego: niewola Egipska ok. 1250 r. p.n.e. (osoba Mojżesza, miasto Kanaan), niewola babilońska ok. 587 r. p.n.e. (osoba Nabuchodonozora II- przypomnienie z poprzedniej lekcji, zburzenie Świątyni Salomona) oraz podział po śmierci Salomona Izraela na 2 części: Judeę z Jerozolimą oaz północny Izrael, z czego Judea staje się w 63 r. p.n.e. prowincją rzymską (powstania żydowskie, zburzenie ponownie wspomnianej świątyni, ściana płaczu, osoba Jezusa Chrystusa).

  12. Kolejno praktykant przechodzi do omówienia religii żydowskiej: Zadaje pytanie: Żydzi wyznają politeizm czy monoteizm? Po otrzymaniu odpowiedzi zadaje kolejne: Kto jest bogiem Żydów? oraz: Czy uznają oni Jezusa za Mesjasza?

  13. Gdy uczniowie odpowiedzą praktykant pokazuje im rzeczy związane z religią żydowską. Jako pierwszą Torę: Pięcioksiąg Mojżeszowy część Starego Testamentu, najważniejsza księga judaizmu. Następnie pokazuje uczniom Talmud (komentarz do Tory).

  14. Zdaje pytanie: Jak nazywa się żydowska świątynia? Gdy uczniowie odpowiadają pokazuje im jarmułkę oraz tałes (wyjaśnia ich przeznaczenie).

  15. Kolejno mówi o najważniejszych świętach: Pascha i szabat oraz wyjaśnia kiedy i jak Żydzi owe święta obchodzą.





