Konspekt
Klasa I
Temat: Prehistoria- początki ludzkości.
Główne zagadnienia lekcji:
Ewolucja gatunku ludzkiego: od australopiteka do homo sapiens sapiens.
Ekspansja człowieka pierwotnego.
Epoka paleolitu.
Cele lekcji:
Ogólne:
Dokonanie podziału i czasu trwania epoki kamienia łupanego.
Zapoznanie ucznia z ewolucją gatunku ludzkiego: od australopiteka do homo sapiens sapiens.
Przybliżenie okresu ekspansji człowieka współczesnego na cały glob.
Przedstawienie życia ludzi pierwotnych w okresie paleolitu.
Operacyjne:
Po zakończonych lekcjach uczeń potrafi:
Dokonać podziału i określić czas trwania prahistorii.
Przedstawić ewolucję hominidów.
Określić w jakim czasie i gdzie miała miejsce ekspansja ludzi pierwotnych.
Przedstawić jak wyglądało życie w okresie paleolitu.
Metody dydaktyczne
Pogadanka
Praca pod kierunkiem
Burza mózgów
Środki dydaktyczne:
- Podręcznik do klasy I gimnazjum: Bliżej historii, K. Kowalewski, I. Kąkolewski, A. Plumińska- Mieloch, WSiP, Warszawa, 2009
- Ilustrowana encyklopedia dla dzieci, Simons Adams, Świat Książki, Warszawa, 1996- ksero
Przebieg lekcji:
Czynności porządkowe:
Przywitanie praktykanta z uczniami
Sprawdzanie obecności.
Praktykant podaje temat lekcji: „Prehistoria- początki ludzkości”, zapisując go na tablicy i prosząc uczniów by zapisali go w zeszytach.
Następnie przedstawia krótko czego będzie dotyczyła dzisiejsza lekcja oraz prosi jednego z uczniów by rozdał materiały pomocnicze całej klasie.
Kolejno przechodzi do przypomnienia od kiedy do kiedy datuje się okres prahistorii. Pyta uczniów czy ktoś jest w stanie powiedzieć jak dzieli się epoka kamienia łupanego. Otrzymując odpowiedź zapisuje ją na tablicy.
Następnie zadaje pytanie: Czy spotkaliście się z pojęciem hominida? Jeżeli nie otrzymuje odpowiedzi prosi by uczniowie zajrzeli do podręcznika w celu znalezienia definicji podanego słowa. Zadaje także inne pytanie: Czym jest ewolucja? Po otrzymaniu odpowiedzi prosi by któryś z uczniów przeczytał definicję zawartą w podręczniku.
Praktykant zadaje kolejne pytanie: Czym my ludzie współcześni różnimy się od małp? W ten sposób rozpoczyna burzę mózgów. Możliwe odpowiedzi: przeciwstawny kciuk, mózg ludzki jest większy, u człowieka dłuższe nogi, krótkie ręce, panowanie nad popędami, uczucia, zdolność wytwarzania narzędzi.
Kolejno wyjaśnia gdzie jako pierwsi pojawiły się istoty człekokształtne i co sprawiło, że zmienili postawę z poziomej na pionową.
Następnej części lekcji praktykant prosi by uczniowie spojrzeli na rozdane im ksera. Prosi by zwrócili uwagę na ewolucję hominidów oraz by ktoś w kolejności przedstawionej na obrazku przeczytał jak owa ewolucja wyglądała.
W dalszej kolejności prosi o zrobienie w zeszycie tabelki:
WIDOK WYPEŁNIONEJ TABELKI!
Hominid |
Okres występowania |
Charakterystyka |
Australopitek/ Lucy |
Ok. 4,5 mln- 2,5 mln lat p.n.e. |
Zbieractwo, spędzanie większej ilości czasu na drzewach |
Homo habilis |
Ok. 2,5 mln- 1,5 mln lat p.n.e. |
Zręczność, wyrób prostych narzędzi z kamienia, budowa prostych schronień, ogień, mowa |
Homo erectus |
Ok. 1,5 mln- 400 tys. lat p.n.e |
Wyprostowana postawa ciała, wyrób skomplikowanych narzędzi, proste okrycia |
Człowiek neandertalski |
Ok. 400 tys.- 30 tys. lat p.ne. |
Tworzenie rzeźb, odzież ze skóry, chowanie zmarłych |
Homo sapiens |
Ok. 135 tys lat. p.n.e.- |
|
Następnie prosi jednego z uczniów o rozdanie dodatkowych materiałów pomocniczych. Kolejno uczniowie czytają podany tekst i po jego przeczytaniu wraz z praktykantem uzupełniają tabelkę.
W dalszym toku lekcji praktykant tłumaczy w jakim okresie czasu Homo Sapiens dotarł do wybranych kontynentów z Afryki: Azja Płd.- Wschodnia 80 tys., Australia 60 tys., Europa 50 tys., z Azji do Ameryki Płn. ok. 15 tys. oraz z Ameryki Płn. do Ameryki Płd. 10 tys. lat temu.
Na koniec lekcji praktykant zadaje zadanie domowe: Jak w okresie paleolitu chowano zmarłych?