Konspekt
Klasa I
Temat: Grupy społeczne i ich rodzaje.
Główne zagadnienia lekcji:
Zapoznanie ucznia z pojęciem grupy społecznej.
Przedstawienie i omówienie poszczególnych rodzajów grup społecznych oraz podanie konkretnych przykładów.
Zapoznanie ucznia z pozycją jednostki w poszczególnych grupach społecznych..
Cele lekcji:
Ogólne:
Uczeń poznaje pojęcie grupy społecznej.
Przedstawienie rodzajów grup społecznych oraz podanie przykładów do każdego z nich.
Zapoznanie ucznia z pojęciem roli społecznej oraz znaczeniem i pozycją przywódcy w grupie.
Omówienie pozycji jednostki w grupie społecznej z użyciem konkretnych przykładów.
Operacyjne:
Po zakończonych lekcjach uczeń potrafi:
Podać definicję grupy i roli społecznej.
Wymienić rodzaje grup społecznych podając konkretne przykłady.
Określić rolę jednostki w grupie społecznej.
Rozróżnić role oraz wymienić sposoby podejmowania decyzji w grupie.
Metody dydaktyczne
Pogadanka
Praca w grupach
Środki dydaktyczne:
- Podręcznik do klasy I: Wiedza o społeczeństwie, E. Dobrzycka, K. Makara, OPERON, Gdynia, 2009
- www.teorud.com
Przebieg lekcji:
Czynności porządkowe:
Przywitanie praktykanta z uczniami
Przedstawienie osoby praktykanta.
Sprawdzanie obecności.
Praktykant podaje temat lekcji: „Grupy społeczne i ich rodzaje”, zapisując go na tablicy i prosząc uczniów by zapisali go w zeszytach.
Następnie przedstawia krótko o czym będą rozmawiać na lekcji.
Praktykant zadaje pytanie: Czym według was jest grupa społeczna? Otrzymując odpowiedź prosi by uczniowie zajrzeli do podręcznika i prosi by ktoś przeczytał zawartą w nim definicję a następnie praktykant prosi by uczniowie przepisali ją zeszytu.
Następnie podaje jako najważniejszy przykład grupy społecznej, rodzinę. Wyjaśnia wpływ zarówno rodziców jak i rodzeństwa na kształtowanie się osobowości człowieka.
Kolejno praktykant przechodzi do podania i omówienia rodzajów grup społecznych. Jako pierwsze wyjaśnia czym różnią się poszczególne grupy: rodzajem zorganizowania, wielkością oraz rodzajem więzi. Ze względu na wielkość wyróżnia się grupy duże i małe, rodzaj zorganizowania: formalne i nieformalne oraz rodzaj więzi: pierwotne i wtórne.
Praktykant celowo nie podaje przykładów. Następnie prosi uczniów by ci zamknęli książki i połączyli się w kilka pięcioosobowych grup. Kolejno wypisuje na tablicy przykłady grup społecznych (PiS, rodzina, małżeństwo, Fan Klub Górnika Zabrze, metale, zespół Feel, punkowcy, Partia Kobiet, naród, Ślązacy, górale, klasa, kółko historyczne, grupa teatralna). Prosi by uczniowie określili każdą z tych grup. Po ok. 5-10 minutach sprawdza jak uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem.
Następnie praktykant zadaje pytanie: Jak rozumiecie pojęcie roli społecznej? Uczniowie podają odpowiedzi a po ich usłyszeniu praktykant dokładniej tłumaczy czym jest rola społeczna. Pojawia się pojęcie lidera lud przywódcy, praktykant tłumaczy jego znaczenie i pozycję w grupie społecznej (przykład Hitlera i Stalina, przewodniczącego klasy, wokalisty w zespole muzycznym). Mówi także o sposobie podejmowania decyzji: w jednych grupach decyzja lidera jest decydując w innych odbywają się np. głosowania lub znalezienie kompromisu w przypadku pojawienia się równorzędnych racji.
Praktykant prosi by zwrócić uwagę na wpływ grupy społecznej na jednostkę, gdzie nie zawsze jest on dobry. Pojawia się pojęcie konformizmu czyli naśladownictwa i utożsamiania się z konkretną grupą oraz nonkonformizmu będący antonimem konformizmu. Praktykant zwraca uwagę, że nie przestrzeganie reguł panujących w danej grupie zazwyczaj kończy się wykluczeniem z niej.
Na koniec praktykant dodaje iż nie zawsze zasady panujące w danej grupie są zgodne z tymi, które jednostka zawsze się kierowała. Pojawia się wtedy wewnętrzny konflikt, gdzie według badań częściej młodzi ludzie wybierają te normy przyjęte w np. subkulturze niż te wpojone przez rodziców.
Jako ostatnią czynność na lekcji praktykant zadaje zadanie domowe: „Wypisz nazwy grup społecznych do których należysz i określ jaki to rodzaj”.