SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KL. I
Krąg tematyczny: Pomaluję cały świat.
Temat dnia: Słowa, które pomagają.
Zapis w dzienniku: Redagowanie odpowiedzi na pytanie Jak powinien postąpić Osiłek? na podstawie historyjki obrazkowej „Niefortunny strzał”. Rozwiązywanie zadań tekstowych w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Kolorowanie obrazka muzycznego.
Cel ogólny:
kształtowanie nawyku używania zwrotów grzecznościowych oraz kulturalnego zachowania się na co dzień.
Cele operacyjne:
uczeń zna:
zasady pisowni wielką literą w imionach,
znaki muzyczne,
uczeń rozumie:
treść historyjki obrazkowej,
istotę zadania tekstowego,
konieczność używania „magicznych słów”,
uczeń potrafi:
wypowiedzieć się pełnymi zdaniami,
ułożyć formułę matematyczną do zadania,
zaśpiewać piosenkę „Podajmy sobie ręce”,
uczeń umie:
uporządkować obrazki według logicznej kolejności,
ułożyć pytanie do treści zadania,
dodawać w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
Cele wychowawcze:
uwrażliwienie na konieczność pomagania innym,
wdrażanie do słuchania poleceń nauczyciela i sprawnego ich wykonywania.
Metody:
słowna - rozmowa, pogadanka,
problemowa,
ćwiczeń praktycznych.
Formy pracy:
zbiorowa jednolita,
grupowa zróżnicowana,
indywidualna jednolita.
Środki dydaktyczne:
wiersz „W krainie Smerfów”, sylwety Smerfów, kartoniki z imionami Smerfów, historyjka obrazkowa, ilustracje kluczy, kartoniki z liczbami, kaseta z nagraniem piosenki „Podajmy sobie ręce”, list do dzieci, karty pracy ucznia.
Przebieg zajęć:
Powitanie uczniów:
przesłanie serdecznego uścisku i najładniejszego uśmiechu,
wypowiedzi na temat Jaka dobranocka najbardziej ci się podoba?
Nawiązanie do tematu:
stworzenie sytuacji problemowej poprzez zagadkę muzyczną - odtworzenie melodii z bajki „Smerfy”,
zaproszenie do wioski Smerfów - recytacja krótkiego wierszyka:
Dzisiaj znajdziemy się w krainie,
która w bajkowym świecie słynie.
Pełno tu magii, wróżek, elfów,
no i malutkich, niebieskich Smerfów.
Zapraszam wszystkich do wioski,
Gdzie Smerfy wiodą żywot beztroski.
Słuchanie opowiadania nauczyciela o przygodzie, jaka spotkała Smerfy.
Gargamel uwięził Smerfy w klatce. Postawił przed nimi trzy zadania, jeśli je wykonają, puści ich wolno.
prezentacja uwięzionych Smerfów,
dopasowywanie imion do sylwetek,
prezentacja kluczy, którymi można otworzyć klatkę,
wyrażenie gotowości dzieci do pomocy Smerfom.
Porządkowanie ilustracji i podpisów historyjki obrazkowej.
obejrzenie ilustracji,
samodzielne porządkowanie ilustracji według logicznej kolejności,
poprawne ułożenie historyjki obrazkowej na tablicy - korekta własnych prac i wklejenie do kart pracy,
ciche czytanie podpisów znajdujących się na kartonikach i dopasowanie ich do odpowiednich ilustracji,
głośne odczytanie uporządkowanych podpisów,
opowiadanie treści historyjki obrazkowej.
Redagowanie odpowiedzi na pytanie Jak powinien postąpić Osiłek?
odwrócenie ilustracji historyjki na drugą stronę,
odczytanie powstałego wyrazu:
umieszczenie napisu na I kluczu.
Ćwiczenia ruchowe:
idziemy na pole smerfojagód- marsz,
zbieramy smerfojagody - skłony,
ojej, zbliża się Gargamel, układamy kosze na głowach i biegniemy do wioski - bieg w miejscu,
przeskakujemy przez zwalone drzewo - podskok,
chowamy się w domkach - przysiad,
wyglądamy przez okienko, jest już bezpiecznie - wracamy do zajęć.
Rozwiązywanie zadań tekstowych.
ciche odczytanie zadań przez poszczególne grupy,
analiza zadań,
układanie i zapis pytań,
samodzielne rozwiązywanie zadań,
odczytanie rozwiązań przez poszczególne grupy,
pobranie kartoników z wynikami zadań przez wybrane dzieci,
uporządkowanie liczb od najmniejszej do największej,
odwrócenie kartoników i odczytanie powstałego wyrazu:
umieszczenie napisu na II kluczu.
Zaśpiewanie piosenki „Podajmy sobie ręce”.
9. Kolorowanie muzycznego obrazka.
rozpoznawanie znaków muzycznych na obrazku,
objaśnienie sposobu kolorowania:
miejsca, na których znajduje się ćwierćnuta pokoloruj na zielono,
miejsca, na których zamieszkała ósemka pokoloruj na żółto,
pola z kluczem wiolinowym pokoloruj na czerwono,
samodzielna praca dzieci,
odczytanie powstałego wyrazu /proszę/,
umieszczenie go na III kluczu.
10. Zabawa „Podaj dalej”.
Nauczyciel podaje najbliżej siedzącemu dziecku dowolny przedmiot, mówiąc jednocześnie: proszę. Uczeń, odbierając przedmiot, dziękuje za podanie go
i przekazuje przedmiot koledze w ten sam sposób, w jaki podawał nauczyciel. Przedmiot „wędruje” z rąk do rąk wraz z „magicznymi słowami”
11. Podsumowanie zajęć.
chóralne wypowiedzenie słów znajdujących się na kluczach - uwolnienie Smerfów z klatki,
odczytanie listu od uwolnionych Smerfów,
Dziękuję, przepraszam i proszę,
trzy słówka za małe trzy grosze.
Używaj tych słówek
pierwszaczku mały,
a kochał Cię będzie świat cały.
Smerfy
przekazanie dzieciom podobizn Smerfów,
wpisanie w chmurki „magicznych słów”.
prze
pra
szam
dzię
ku
ję