Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I
(zajęcia poprzedzone były pogadanką pt. „Higiena osobista i higiena otoczenia dziecka” przeprowadzoną przez pielęgniarkę)
Blok tematyczny programu: Higiena osobista i higiena otoczenia.
Temat kręgu: W zdrowym ciele - zdrowy duch.
Temat dnia: Przepis na zachowanie zdrowia.
Zapis w dzienniku: Wypowiedzi uczniów na temat dbania o własne zdrowie na podstawie tekstu L. Łącz Drobnoustroje oraz doświadczeń uczniów. Nauka piosenki Mydło lubi zabawę. Projektowanie plakatu na temat Dbam o swoje zdrowie.
Cel ogólny: Zachęcanie do prowadzenia zdrowego trybu życia.
Cele operacyjne:
uczeń zna:
środki czystości i wie do czego służą,
sposoby pielęgnacji ciała z wykorzystaniem różnorodnych, właściwie dobranych środków pielęgnacyjnych,
uczeń rozumie:
konieczność zachowania higieny osobistej,
zależności między stanem zdrowia człowieka a warunkami środowiska jego życia oraz wykonywanymi czynnościami higienicznymi,
uczeń potrafi:
wypowiadać się pełnymi zdaniami na podany temat,
zaśpiewać piosenkę Mydło lubi zabawę,
układać zdania we właściwej kolejności,
wykonać plakat promujący zdrowy styl życia,
uczeń umie:
słuchać wypowiedzi innych,
dodawać i odejmować liczby w zakresie 20,
wykonywać czynności związane z higieną osobistą.
Metody:
słowne - pogadanka, rozmowa,
oglądowa - pokaz, obserwacja,
praktycznego działania,
zabawy dydaktyczne.
Formy pracy:
indywidualna jednolita,
grupowa,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Kartonowe pudło, chusteczka do nosa, szczoteczka do zębów, czapka, mydelniczka, pasta do zębów, mydło, szampon, gąbka, pilniczek do paznokci, rozsypanka sylabowo - liczbowa, tekst L. Łącz Drobnoustroje, nagranie magnetofonowe piosenki Mydło lubi zabawę, karty pracy, plakaty o różnorodnej tematyce, przybory do malowania, kartoniki z napisami do przypinania na tablicy.
Przebieg zajęć:
Zabawa Skrzynia ze skarbami.
Na stoliku stoi kartonowe pudełko, a w nim chusteczka do nosa, mydelniczka, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, mydło itp. Dzieci wyjmują kolejno przedmioty i zastanawiają się do czego i w jaki sposób dany przedmiot jest używany oraz jakie mógłby mieć inne znaczenie.
Odczytanie hasła z rozsypanki sylabowo - liczbowej (załącznik nr1).
Hasło: W zdrowym ciele - zdrowy duch.
Co oznacza to hasło?
Czy należy dbać o zdrowie? Dlaczego?
W jaki sposób dbacie o zdrowie?
Wypowiedzi na temat przeczytanego przez nauczyciela tekstu L. Łącz Drobnoustroje (Moja szkoła cz. 7 str.74).
Kto prowadził tę uprzejmą rozmowę?
Czy Stasiowi rzeczywiście trzeba było przypominać o myciu rąk?
Dzięki czemu wszystko skończyło się tym razem szczęśliwie?
Odczytanie informacji na temat choroby brudnych rąk.
Wypowiedzi uczniów na temat przeczytanej informacji.
Zwrócenie uwagi na konieczność utrzymywania czystości rąk
(często i dokładnie myć, nie obgryzać paznokci, czyścić je).
Ustalenie kolejności czynności wykonywanych podczas mycia rąk.
Wykonanie ćwiczenia w karcie pracy (załącznik nr 2).
Zabawa Myjemy ręce.
Uczniowie naśladują kolejne czynności, które wykonują podczas mycia rąk.
Zapisanie do zeszytów zdań ułożonych zgodnie z kolejnością czynności wykonywanych podczas mycia rąk.
Rozmowa na temat środków czystości.
Jakie znacie środki czystości?
Do czego one służą?
Wykonanie ćwiczenia w karcie pracy (załącznik nr 3).
Prezentowanie przez nauczyciela piosenki Mydło lubi zabawę z wykorzystaniem nagrania magnetofonowego (załącznik nr 4).
Analiza treści piosenki.
Rytmiczne czytanie tekstu.
Nauka piosenki metodą ze słuchu.
Śpiewanie piosenki w grupach (w duetach, solo).
Projektowanie i wykonanie plakatu na temat Dbam o swoje zdrowie.
Oglądanie plakatów i ustalenie tematyki (ogłoszenia o imprezach kulturalnych, ogłoszenia o kursach, promowanie zdrowia...)
Wypowiedzi uczniów na temat plakatów promujących zdrowie.
Ustalenie cech charakterystycznych dla wszystkich plakatów (zawiera reklamę, ogłoszenie lub hasło ujęte w artystyczną formę, ma duży format).
Podanie tematu działalności plastycznej.
Dziś wykonacie plakaty, które będą zachęcały was i waszych kolegów do dbania o zdrowie.
Zastanówcie się, w jaki sposób zachęcicie lenia do aktywnego wypoczynku i zdrowego trybu życia.
Wybór techniki działalności plastycznej.
technika I - malowanie farbami plakatowymi;
technika II - wyklejanka z kolorowych czasopism;
technika III - malowanie flamastrami.
Działalność plastyczna uczniów (w grupach 3 - 4 osobowych).
Wystawa i ocena prac przez inne grupy.
Ewaluacja zajęć.
Wspólne ustalenie odpowiedzi na pytanie: Co wpływa na dobre zdrowie i samopoczucie?
Wypowiedzi uczniów z jednoczesnym przypinaniem na tablicy kartoników ( na tablicy powstaje schemat odpowiedzi na postawione pytanie - załącznik nr 5).
Zabawa ruchowa Jak rozpoczynam dzień?
Dzieci naśladują ruchem czynności, które wykonują codziennie rano: wstawanie z łóżka, przeciąganie się, mycie, ubieranie, jedzenie, mycie zębów, wyjście do szkoły itp.
Załącznik nr 1
Oblicz. Odszukaj wynik w drugiej tabeli i zapisz obok odpowiednią sylabę z pierwszej tabeli.
Odczytaj hasło.
12 - 3 |
|
|
15 |
W |
7 + 5
|
WYM
|
|
11 |
|
13 - 6 |
DUCH
|
|
12 |
|
9 + 4 |
CIE
|
|
13 |
|
16 - 8 |
ZDRO
|
|
9 |
|
8 + 7 |
W
|
|
8 |
|
14 - 8 |
WY
|
|
6 |
|
5 + 6 |
ZDRO
|
|
7 |
|
Załącznik nr 2
Ponumeruj zdania zgodnie z kolejnością czynności wykonywanych podczas mycia rąk.
..... Jeśli jest taka potrzeba, usunąć brud spod paznokci za pomocą szczoteczki.
..... Wytrzeć dłonie ręcznikiem.
..... Namydlone dłonie pocierać jedna o drugą.
..... Namydlić dokładnie dłonie.
..... Dokładnie spłukać wodą mydliny z dłoni.
..... Umoczyć dłonie w wodzie.
Zapisz te zdania w zeszycie we właściwej kolejności. Pisz tak, jakbyś to ty wykonywał te czynności.
Załącznik nr 3
Nazwa środka czystości |
Do czego on służy? |
|
do mycia całego ciała, dobrze, kiedy jest bakteriobójcze |
szampon
|
|
gąbka
|
|
|
czyści się nim i piłuje paznokcie
|
grzebień
|
|
nożyczki
|
|
|
wyciera się nią nos, najlepsza jest jednora- zowa |
brązowa, czarna lub bezbarwna
|
|
|
ułatwia pranie ubrań
|
Załącznik nr 4
Mydło lubi zabawę
1. Mydło lubi zabawę w chowanego pod wodą,
każda taka zabawa jest wspaniałą przygodą.
Kiedy dobry ma humor, to zmienia się w pianę,
a jak znajdzie gdzieś słomkę, puszcza bańki mydlane.
Refren:
Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję,
mydło, mydło pachnące jak kwiatki na łące.
Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyje,
mydło, mydło pachnące jak kwiatki na łące.
Mydło lubi kąpiele, kiedy woda gorąca,
skacząc z ręki do ręki, złapie czasem zająca.
Lubi bawić się w berka, z gąbką chętnie gra w klasy
i do wspólnej zabawy wciąga wszystkie brudasy
Załącznik 5
właściwe ubieranie się
uprawianie sportów
spacery i zabawy
na świeżym powietrzu
dbałość o higienę osobistą
planowanie zajęć w ciągu dnia
prawidłowe i racjonalne odżywianie się
dbałość o porządek
w najbliższym otoczeniu
Dobre samopoczucie
i zdrowie osiągamy przez: