Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I
Temat kręgu: Uczę się bezpiecznie poruszać po drogach.
Temat dnia: Jak się zachować w drodze do szkoły?
Zapis w dzienniku: Rozmowa na temat zachowania bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Światełko odblaskowe - cięcie i sklejanie papieru. Nauka piosenki Znaczki odblaskowe.
Cel ogólny:
Kształtowanie nawyku właściwego zachowania się w ruchu drogowym.
Cele operacyjne:
uczeń zna:
zasady przechodzenia przez jezdnię,
zagrożenia związane z poruszaniem się po drogach,
uczeń potrafi:
wypowiadać się pełnymi zdaniami na podany temat,
ciąć papier nożyczkami po linii prostej i krzywej,
uczeń rozumie:
pojęcia: droga, ulica, jezdnia, chodnik, pobocze,
konieczność zachowania ostrożności na jezdni,
uczeń umie:
bezpiecznie poruszać się po drodze,
zaśpiewać piosenkę Znaczki odblaskowe.
Metody nauczania:
słowna - pogadanka, rozmowa kierowana,
oglądowa - pokaz, obserwacja,
zabawa dydaktyczna,
działań praktycznych,
wycieczka.
Formy pracy:
zbiorowa jednolita,
indywidualna jednolita,
indywidualna zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
Wiersze Uliczne sygnały i Kto zamierz przejść ulicę, zagadki, ilustracje przedstawiające 5 zasad przechodzenia przez jezdnię, światełka odblaskowe, szablony, nagranie piosenki Odblaskowe pierwszaki, kolorowe kartoniki.
Przebieg zajęć:
Obserwowanie ruchu ulicznego w pobliżu szkoły - wycieczka.
Praktyczne wskazywanie i posługiwanie się pojęciami: droga, pobocze, chodnik, jezdnia.
Chodzenie prawą stroną chodnika.
Zachowanie się pieszych i środków lokomocji na skrzyżowaniu ulic.
Oznakowanie przejścia dla pieszych.
Środki lokomocji (nazwy, szybkość jazdy).
Praktyczne stosowanie 5 zasad przechodzenia przez jezdnię.
3. Podsumowanie wycieczki (w klasie).
Zawieszenie w rozsypce ilustracji przedstawiających 5 kolejnych faz przejścia przez jezdnię bez sygnalizacji.
Dobieranie do zdań wiersza prawidłowych ilustracji.
Kto zamierza przejść przez ulicę, musi poznać tajemnicę:
Na chodniku przystań bokiem (1 ilustracja).
Popatrz w lewo bystrym okiem (2 ilustracja).
Skieruj w prawo wzrok sokoli (3 ilustracja).
Znów na lewo spójrz powoli (4 ilustracja).
Jezdnia wolna - więc swobodnie
Mogą przez nią przejść przechodnie (5 ilustracja).
Zainscenizowanie scenki w celu samodzielnej odpowiedzi na pytanie: Dlaczego chodzimy lewą stroną jezdni, gdy nie ma chodników?
Formułowanie wypowiedzi na temat Moja droga do szkoły.
Utrwalenie zasad przechodzenia przez jezdnię z sygnalizacją świetlną.
Odczytanie wiersza Uliczne sygnały
Chcesz przejść przez ulicę? Bardzo łatwo.
Uważać tylko musisz na światło.
Gdy się zapali czerwone oko - stój!
bo z policją będziesz miał kłopot.
Przy żółtym świetle zachowaj spokój,
nie dając jeszcze na jezdnię kroku!
Sygnał zielony - znak - droga wolna.
Ale pamiętaj, nie droga polna,
tylko ulica bardzo ruchliwa,
gdzie o wypadek nietrudno bywa.
Formułowanie odpowiedzi na temat treści wiersza:
Co to jest sygnalizator świetlny?
Co oznaczają kolory świateł?
W których miejscach można przechodzić przez ulicę, gdy nie ma sygnalizacji świetlnej?
Pomalowanie odpowiednim kolorem światła na krążkach zgodnie z poleceniem:
STÓJ! UWAGA! IDŹ!
Zabawa Kolorowe światła.
Nauczyciel dzieli zespół dzieci na dwie grupy. Jedna grupa to pojazdy, druga - piesi. Rysuje kredą na podłodze jezdnię i chodniki oraz oznacza „zebry”. Na hasło czerwone światło dla pieszych dzieci - pojazdy jeżdżą po jezdni, a piesi chodzą po chodnikach. Na hasło żółte światło - wszyscy stoją nieruchomo. Na hasło zielone światło dla pieszych dzieci - piesi przechodzą przez jezdnię, zgodnie z poznanymi zasadami.
Rozwiązywanie zagadek.
W kostiumiku czarno-białym
w zoo ją zobaczyć możesz.
Inna znowu śmiałym krokiem
przejść przez jezdnię ci pomoże.
Stoją przy drodze na jednej nodze,
każdemu kierowcy ku przestrodze.
Obrazki na nich rozmaite
czyta kierowca zamiast liter.
Ma aż troje oczu, przechodniom pomaga.
Swoim żółtym okiem daje znak Uwaga!
Gdy czerwone świeci - Stop! Nie idźcie dzieci!
Zapali zielone - Idźcie na drugą stronę!
Rozwiązywanie problemów.
Czy bezpieczniej przechodzić przez jezdnię na skos, czy na wprost?
Po której stronie drogi bezpieczniej chodzić, gdy nie ma chodnika?
Poznanie sposobów zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z drogi nocą i przy złej widoczności (światełka odblaskowe, okrycia odblaskowe).
Wyjaśnienie (połączone z pokazem), że światełko odblaskowe świeci światłem odbitym.
Wykonanie światełka odblaskowego według instrukcji.
Zabawa Światła.
Nauczyciel ma przygotowane kartoniki w kolorach sygnalizatora ulicznego. Pokazuje je dzieciom w różnej kolejności. Zadaniem dzieci jest klaśnięcie, gdy nauczyciel pokaże kolor zielony.
Nauka piosenki Znaczki odblaskowe.
Wysłuchanie piosenki z nagrania magnetofonowego.
Omówienie treści piosenki.
Nauka piosenki poprzez kilkakrotne jej powtórzenie.
Ewaluacja zajęć.
Dzieci wypowiadają się na temat:
Jakie znacie najczęstsze przyczyny wypadków drogowych?
Jak można uniknąć wypadków?
Co pomaga przy prawidłowym poruszaniu się po jezdni?
Po tych wypowiedziach uczniowie wymyślają hasła przestrzegające pieszych przed niebezpieczeństwem, z którym można się spotkać na drodze.