SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
(25 listopada)
Cele ogólne:
kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek,
rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi,
rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
Środki dydaktyczne:
Pluszowe misie przyniesione przez dzieci, sylweta ,,niekompletnego misia Uszatka”, brakujące elementy misia Uszatka, treść wiersza Cz. Janczarskiego ,,Naprawiamy misia”, emblemat smutnej buzi misia, pocięte na 5 elementów ilustracje misiów, papier, klej, farba klejowa, miód i miodowe ciasteczka, chusta animacyjna, magnetofon, płyta CD z nagraniem wesołej i smutnej muzyki.
PRZEBIEG
1. Powitanie
Nauczycielka wita dzieci słowami:
Dzień dobry! Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tak, tak. 1 Czerwca wszystkie dzieci mają swój dzień - Dzień Dziecka, a dzisiaj 25 listopada wszystkie misie mają swoje święto. Bardzo mi miło że mogę Was gościć w Krainie Pluszowych Misiów. Z tej właśnie okazji prosiłam, aby każde z was przyniosło dziś do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia. Przedstawcie waszych ulubieńców kolegom.
2. Przedstaw swojego misia.
Dzieci prezentują kolegom swojego ulubionego misia przyniesionego do przedszkola.
3. Taniec wesołych misiów - swobodna ekspresja do muzyki.
Dzieci słuchają nagrania dwóch melodii - dokonują wyboru jednej, która ich zdaniem nadaje się do tańca szczęśliwych misiów. Tańczą w rytm melodii.
4. Kolorowanie misia - rozdajemy dzieciom kolorowanki z misiami .
5. Wycinanie i przyklejanie misia-dzieci wycinają i przyklejają swojego misia do opaski którą zakładają na głowę.
6. Zabawa ruchowa-Udajemy misie .
Zabawa pantomimiczna. Rozdajemy dzieciom opaski na głowę z misiem wcześniej wyciętym i pokolorowanym przez dzieci. Po czym czytamy tekst o misiach a dzieci przedstawiają go za pomocą gestów.
Tekst o misiach:
Jesteśmy grubymi misiami. Mamy zimne noski i mięciutkie uszy. Gdy jest ciepłe lato, lubimy wędrować po lesie i słuchać świergotu ptaków. Czasem wąchamy kwiaty, czasem zbieramy poziomki. Od czasu do czasu po cichutku na paluszkach zakradamy się do leśnych uli i wyjadamy pszczołom miodek. Ale zdarza się że pszczoły nas zauważą, wtedy musimy bardzo szybko uciekać i chować się za jakimś krzakiem. Niestety czasem pszczółki nas dogonią i pokłują, wtedy nam puchną noski i bolą pogryzione łapki. Gdy lato się kończy i nadchodzi zimna jesień szukamy jakiejś groty skalnej po czym układamy się do zimowego snu.
7.Chodzenie po linie z misiem na rękach.
Rozciągamy na podłodze jakiś sznurek. Dzieci ustawiają się w rzędzie i wyobrażają sobie, że na dole jest rzeka. Trzeba przenieść misia na drugi brzeg nie spadając z liny.
8. Dlaczego Uszatek jest smutny? - rozmowa w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego
Oj, widzę że misie zmęczyły się odrobinkę. Porozmawiajmy teraz o misiach pluszowych
i ich prośbach do dzieci. Miś Uszatek śpiewał w dobranocce; ,,Dzieci lubią misie, misie lubią
dzieci”. Ale jest to możliwe tylko wtedy, kiedy dzieci je szanują.
Nauczycielka prezentuje smutną buzię misia (załącznik nr 1) mówiąc wiersz Cz. Janczarskiego ,,Naprawiamy misia”.
,Naprawiamy misia” - Czesław Janczarski
Kto misiowi urwał ucho?
No kto? - pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
naprawimy szkodę zaraz.
O! Już sterczą uszka oba.
Teraz miś się nam podoba.
Kto mi powie dlaczego nasz miś ma smutną buzię?
Jak myślicie co trzeba zrobić, żeby Uszatek się uśmiechnął?
A czy wy szanujecie swoje zabawki? ( rozmowa z dziećmi o poszanowaniu zabawek)
Po krótkiej rozmowie wybrane dziecko dorysowuje uśmiech na buzi misia. - załącznik nr 2