Scenariusze
Temat: zabawy integracyjne
Cel: zapoznanie prowadzącego z dziećmi, budowanie zaufania
przebieg:
1. | powitanie | chodzimy po sali i witamy się na różnie sposoby: uśmiechem, mrugnięciem okiem, podaniem ręki, „stuknięciem” łokciem, kolankami itp. w tle muzyka | 3 min |
---|---|---|---|
2. | imiona | siadamy w kole, podajemy jakiś przedmiot (piłkę, maskotkę) osoba, która dostanie w ręce przedmiot – głośno wypowiada swoje imię | 2 min |
3. | zmiana miejsc | prowadzący trzyma piłkę, turla ją do wybranego dziecka, głośno wymawia jego imię, gdy dziecko złapie piłkę, oboje wstają i zamieniają się miejscami, następnie dziecko wybiera inną osobę do której turla piłkę | 5 min |
Temat: zabawy z chustą Klanzy
Cele:
- kształtowanie umiejętności pracy w grupie
- kształtowanie poczucia rytmu
-kształtowanie umiejętności klasyfikacji i rozpoznawania kolorów
- trening spostrzegawczości
Przebieg
1. | falowanie | rozkładamy chustę, łapiemy za uchwyty i falujemy zgodnie z poleceniami prowadzącego: szybko, powoli, w tym samym rytmie: góra-dół | 1 min |
---|---|---|---|
2. | uciekające piłeczki | prowadzący wrzuca na chustę małe plastikowe piłeczki, zadaniem dzieci jest falować chustą w taki sposób, aby wszystkie piłeczki zleciały na podłogę | 3 min |
3. | segregowanie piłeczek | kładziemy chustę na podłodze i zbieramy wszystkie piłeczki układając je na trójkątach w tym samym kolorze | 2 min |
4. | kto zniknął? | podnosimy chustę, wszystkie dzieci zamykają oczy jedno dotknięte przez prowadzącego w ramię wchodzi pod chustę, zadaniem reszty dzieci jest odgadnięcie, którego dziecka brakuje | 6 min |
Temat: My body – moje ciało (14 min)
Cel: wprowadzanie i utrwalanie słownictwa z zakresu części ciała w języku angielskim
Przebieg:
1. | piosenka: head, shoulders, knees and toes | dzieci naśladują ruchy prowadzącego, wskazując wymieniane w tekście części ciała | 3,5 min |
---|---|---|---|
2. | zabawa: znikający obrazek | prowadzący prezentuje przygotowane wcześniej trzy plansze z nazwami części ciała: head – głowa, knees – kolana, toes – palce u stóp, dzieci powtarzają nazwy. Wszystkie plansze odwracamy, mieszamy, zabieramy jedną i odkrywamy dwie pozostałe – zadaniem dzieci jest odgadnięcie, której brakuje. | 7 min |
3. | piosenka: head, shoulders, knees and toes | powtórzenie zabawy z piosenką, zachęcenie dzieci do wspólnego śpiewu | 3,5 min |
Temat: Krasnoludek Klucznik
Cele:
- kształtowanie poczucia rytmu
- kształtowanie umiejętności klasyfikacji i rozpoznawania kolorów
Przebieg:
1. | Zabawa ruchowa: O jak przyjemnie… | Tekst: O jak przyjemnie i jak wesoło, krasnalem sobie być, być, być, raz nóżka lewa, raz nóżka prawa, do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy! Krasnalek mama, krasnalek tata, krasnalek synek, córki trzy! Raz nóżka lewa… Prowadzący śpiewa piosenkę, dzieci ustawione w kole trzymają się za ręce, maszerują w rytm piosenki, przy słowach: być, być, być – wszyscy wykonują podskoki, raz nóżka lewa – wystawiamy lewą nogę, raz nóżka prawa – wystawiamy prawą nogę, do przodu – skok do przodu, do tyłu –skok do tyłu, i raz, dwa, trzy – podskoki. Analogicznie wg rytmu druga zwrotka |
3 min |
---|---|---|---|
2. | bajka | słuchanie fragmentu z książki „szlakiem wrocławskich krasnali” o krasnalu Kluczniku | 5 min |
3. | zabawa: zagubione klucze | wcześniej na sali rozłożyć tekturowe klucze, jeden trzyma prowadzący i informuje dzieci, że krasnal klucznik zgubił swoje klucze w przedszkolu – dzieci chodzą po sali i odnajdują klucze, później wspólnie je liczymy i układamy na dywanie wg kolorów | 7 min |
4. | kolorowanki | kolorowanie wizerunku krasnala w formacie A4 | wg potrzeby |
Temat: Pozostałe zabawy ruchowe
Cele:
- integracja grupy
- rozwój ruchowy
Przebieg:
1. | niedźwiadek | tekst: Jedna łapka, druga łapka, ja jestem niedźwiadek, jedna nóżka, druga nóżka, a to jest mój zadek, lubię miodek, kocham miodek, i zjadam go w kółko, jedną łapką, drugą łapką, albo razem z pszczółką śpiewamy i pokazujemy: bardzo głośno, bardzo cicho, szybko, powoli |
3 min |
---|---|---|---|
2. | balonik | baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki, balon rośnie że aż strach, przerwał miarę, no i bach! | 3 min |
3. | koniki | siadamy na dywanie, prowadzący prowadzi narrację: wyścig konny, konie biegną – klepiemy rączkami w kolanka, na hasło przeszkoda – naśladujemy przeskok rękami, zakręt w lewo/prawo – przechylamy cale ciało w podanym kierunku, mostek – delikatnie uderzamy piąstkami w klatkę piersiową | 3 min |
Pomoce dydaktyczne:
- płyta z piosenką: Head, shoulders… i muzyką do zabawy na powitanie
- Plansze z nazwami części ciała w języku angielskim;
- kartonowe klucze (w 3 kolorach);
- książka: „Szlakiem wrocławskich krasnali”
- kolorowanki z wizerunkiem krasnoludka Klucznika
- kredki
- chusta klanzy
- piłeczki