Mijają noce, dni i pory roku


Scenariusz zajęć dla dzieci 5 letnich

14.01.2016

Opracowała: Joanna Grobecka

Temat: Czas szybko płynie. Mijają noce, dni, tygodnie i pory roku.

Cele główne:

-dostrzeganie rytmu i stałego następstwa dni i nocy, pór roku, dni tygodnia

-doskonalenie umiejętności matematycznych w zakresie liczenia dziecka, rozróżniania i nazywania figur geometrycznych, rozróżniania i nazywania kolorów ;

Cele operacyjne

Dziecko :

- zna słowa piosenki „Zegary”

-wie, które ilustracje przedstawiają dzień i noc, a które pory roku

- dzieli wyrazy na sylaby

- dzieli wyrazy na głoski (chętne dzieci)

- reaguje na sygnał

- rozpoznaje kolory

- układa figury geometryczne na przemian (dzień,noc)

- układa kalendarz pór roku z wykorzystaniem figur geometrycznych

- wymienia dni tygodnia

- przelicza w zakresie 7

- koloruje małe obrazki pór roku zamieszczone na kalendarzu/ zegarze pór roku

- czerpie radość ze wspólnej zabawy ze śpiewem „Dalej w tany”

- aktywnie uczestniczy w zajęciach gimnastycznych (w zależności od możliwości czasowych)

Metody:

- czynna (metoda zadań, ćwiczeń, kierowana aktywnością- zachęcanie do podjęcia inicjatywy)

- słowna- oglądowa

- pedagogika zabawy

- metoda E. Gruszczyk Kolczyńskiej

Formy pracy:

-grupowa,

- zespołowa

-indywidualna,

Rodzaj aktywności:

- językowa

- matematyczna

- muzyczna

- ruchowa

Środki dydaktyczne: płyta CD z piosenką „Zegary” oraz z piosenką „Dalej w tany”; napisy: wiosna, lato, jesień, zima, dzień, noc, pory roku; ilustracje przedstawiające dzień, noc oraz pory roku; krótka opowieść o następstwie dnia i nocy (przewodnik 2 s.184); szarfy w kolorze niebieskim, zielonym, żółtym i czerwonym ; okrąg (np. z szarf lub skakanki) ; figury geometryczne w różnych kolorach; zegar pór roku, korki, pinezki, plastelina, kredki; wskazówki; woreczki gimnastyczne.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

  1. Piosenka „Zegary” - utrwalenie słów piosenki.

  2. „Robimy porządek”- segregowanie ilustracji na te, które przedstawiają dzień i noc oraz te, które przedstawiają pory roku.

  3. Rozmowa na temat, co robimy w ciągu dnia, co robimy w nocy.

  4. Analiza sylabowa wyrazów: dzień, noc, pory roku, wiosna, lato, jesień, zima.

Chętne dzieci wyodrębnianie głosek.

  1. Opowieść o następstwie dnia i nocy- zabawa z wykorzystaniem żółtych i niebieskich szarf.

  2. Kalendarz dni i nocy- układanie na przemian figur geometrycznych.

  3. „Cztery pory roku”- zabawa z wykorzystaniem szarf w czterech kolorach.

  4. Kalendarz pór roku- układanie kalendarza z wykorzystaniem figur geometrycznych w kolorze czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim.

  5. Zabawa ruchowa „Gdzie powinien stać dzień a gdzie jest noc?” .

  6. Zabawa matematyczna „Dni tygodnia”- wymienianie dni tygodnia wg kolejności oraz przeliczanie .

  7. Mój kalendarz pór roku- kolorowanie obrazków 4 pór roku, przymocowanie pinezki i korka.

  8. Zabawa ze śpiewem „Dalej w tany”.

  9. Zajęcia gimnastyczne z wykorzystaniem woreczków (w zależności od możliwości czasowych). W przypadku dobrych warunków pogodowych długi spacer w celu obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie.

Arkusz hospitacji

1. Imię i nazwisko hospitowanego

2. Temat zajęcia: Czas szybko płynie. Mijają noce, dni, tygodnie i pory roku.

3. Grupa: 5 latków

4. Cele główne:

-dostrzeganie rytmu i stałego następstwa dni i nocy, pór roku, dni tygodnia

-doskonalenie umiejętności matematycznych w zakresie liczenia dziecka, rozróżniania i nazywania figur geometrycznych, rozróżniania i nazywania kolorów ;

5. Cele operacyjne

Dziecko:

- zna słowa piosenki „Zegary”

-wie, które ilustracje przedstawiają dzień i noc, a które pory roku

- dzieli wyrazy na sylaby

- dzieli wyrazy na głoski (chętne dzieci)

- reaguje na sygnał

- rozpoznaje kolory

- układa figury geometryczne na przemian (dzień,noc)

- układa kalendarz pór roku z wykorzystaniem figur geometrycznych

- wymienia dni tygodnia

- przelicza w zakresie 7

- koloruje małe obrazki pór roku zamieszczone na kalendarzu/ zegarze pór roku

- czerpie radość ze wspólnej zabawy ze śpiewem „Dalej w tany”

- aktywnie uczestniczy w zajęciach gimnastycznych (w zależności od możliwości czasowych)

6. Formy pracy:

-grupowa,

- zespołowa

-indywidualna

7. Rodzaj aktywności:

- językowa

- matematyczna

- muzyczna

- ruchowa

8. Metody:

- czynna (metoda zadań, ćwiczeń, kierowana aktywnością- zachęcanie do podjęcia inicjatywy)

- słowna- oglądowa

- pedagogika zabawy

- metoda E. Gruszczyk Kolczyńskiej

9. Cel hospitacji

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Uwagi nauczyciela hospitowanego

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Uwagi nauczyciela hospitującego

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Wspólne wnioski

...........................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................................................................................................................................

14.01.2016 14.01.2016

........................ ...........................

Podpis nauczyciela hospitowanego Podpis nauczyciela hospitującego


